مراقبت بعد از بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس

فهرست محتوا نمایش

مراقبت بعد از بوتاکس اهمیت ویژه‌ای دارد، چرا که رعایت دقیق توصیه ها ضمن نتیجه بخش کردن اثر بوتاکس، عوارض بوتاکس را کمتر می کند، مهم تر از آن این است که رعایت مراقبت های بعد از بوتاکس، ماندگاری بوتاکس را افزایش می دهد و این باعث می شود هزینه های شما برای تمدید بوتاکس کاهش پیدا کند.
همان طور که می دانید، امروزه تزریق بوتاکس روشی کاملا ایمن و بی‌خطر بوده که هدف‌ آن درمان و جوانسازی پوست با از بین بردن چین و چروک‌ها است.

در این فیلم می توانید مراقبت بعد از بوتاکس را به طور خلاصه از کارشناسان کلینیک بهارین ببینید.


از آن جایی که کلینیک پوست و مو بهارین با داشتن کادر درمانی متخصص و باتجربه در تمامی مراحل تزریق بوتاکس در کنار مراجعه‌کنندگان خود هست، در این مقاله به بیان مراقبت های بعد از بوتاکس و هم چنین مراقبتهای بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم خواهیم پرداخت.

اهمیت مراقبت‌ بعد از بوتاکس | تا چند روز بعد از بوتاکس باید مراقبت کرد؟

تزریق بوتاکس یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی در بین افراد شناخته شده است. این روش بسیار سریع بوده و بعد از از انجام آن نیاز به استراحت نمی‌باشد و نتایج تنها بعد از چند روز خود را نشان می‌دهند.
بوتاکس دارویی است که به عضلات بین ابروها، پیشانی یا اطراف چشم تزریق می‌شود.
بعد از تزریق، راه ورود هر پیغام عصبی به عضله بسته می‌شود و در نتیجه فعالیت ماهیچه‌ای که باعث چین و چروک پوست می‌شوند کاهش پیدا می‌کند.
نتایج نهایی حداکثر تا ۳۰ روز پس از تزریق بوتاکس قابل مشاهده شده و تا ۳ الی ۴ ماه باقی خواهد ماند. پس از آن شما مجددا نیاز به تزریق مجدد دارید.
نگران نباشید؛ بر خلاف باور عمومی، باز هم می‌توانید همه احساسات خود را با صورتتان نشان دهید.

در مورد انجام تزریق بوتاکس باید مراقبت قبل و بعد از تزریق وجود داشته باشد و از آن‌ها پیروی کرد. متخصصین کلینیک زیبایی بهارین آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما درباره مراقبت بعد از بوتاکس هستند.

مشاوره تلفنی و رزرو 26762260-021

مجهزترین کلینیک پوست و مو و زیبایی غرب تهران
کلینیک بهارین

تماس تلفنی

سه روز بعد از بوتاکس و مراقبت های این سه روز

می توان گفت رعایت مراقبت ها در سه روز بعد از بوتاکس، بسیار مهم هستند چرا که بوتاکس تازه تزریق شده و امکان حرکت و پخش شدن آن زیاد است، پس برای جلوگیری از رخ ندادن این اتفاق حتما مراقبت ها را جدی بگیرید.

مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس
مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

مراقبتهای بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم بیشتر مهم هستند، چون هم خود این نواحی حساس اند و هم بیشترین تزریق در این نواحی اتفاق می افتد. این مراقبت ها شامل موارد زیر هستند :

 • بلافاصله پس از تزریق به مدت ۲۴ ساعت سر خود را بالا و مستقیم نگه دارید (دولا و خم نشوید).
 • حداقل به مدت ۲ الی ۳ روز از انجام ورزش سنگین خودداری کنید.
 • حداقل تا ۱ الی ۲ روز بعد از بوتاکس پیشانی (Botox forehead) به هیچ وجه پیشانی خود را ماساژ ندهید.
 • سعی کنید تا دو روز در هنگام خواب، سر خود را بالا نگه دارید.
 • پوشیدن کلاه‌ها و لباس‌هایی که روی پیشانی و محل تزریق را می‌پوشانند ممنوع است، چون به ناحیه تزریق فشار وارد می‌کنند و هم این که باعث تعریق آن می‌شوند.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از مالش چشم‌ها و اطراف آن پرهیز کنید.
 • حداقل ۱ ساعت بعد از تزریق چشم‌های خود را آرایش نکنید. بعد از آن نیز تلاش کنید که با کمترین فشار و مالش مواد آرایشی را به کار ببرید.
 • به مدت ۲ روز پس از تزریق بوتاکس دور چشم و پیشانی استحمام نکنید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • شست و شو صورت قسمت پیشانی و دور چشم پس از تزریق ممنوع است.
 • سعی کنید فعالیتی انجام ندهید که باعث تعریق در ناحیه پیشانی و دور چشم شما شود.
 • کنار گاز، دوش آب گرم، بخاری و… نشوید. چون که باعث می شود مایع بوتاکس پخش شود.

مراقبت‌های‌ بعد از بوتاکس خط اخم

 • از ماساژ دادن نواحی که بوتاکس به آن تزریق شده است خودداری کنید.
 • بعد از تزریق بوتاکس از فعالیت‌های بدنی سنگین پرهیز کنید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس استحمام نکنید.
 • پس از تزریق بوتاکس از لوازم آرایشی استفاده نکنید.

بعد از بوتاکس چی نخوریم ؟ | غذا خوردن بعد از بوتاکس

در پاسخ به این که بعد از بوتاکس چی نخوریم یا بعد از بوتاکس چه بخوریم، می توان این طور گفت که توصیه خاصی در این باره نشده تنها نکته ای که حائز اهمیت است این است که نباید بعد از بوتاکس چیزی بخورید که باعث رقیق شدن خون بشود، یعنی جواب بعد از بوتاکس چی نخوریم می شود چند مورد زیر:

 • عدم مصرف مشروبات الکلی: سه روز قبل و سه روز بعد از تزریق بوتاکس باید از مصرف الکل پرهیز کرد.
 • خودداری از مصرف داروهای رقیق کننده: بهتر است تا حدود یک هفته بعد از تزریق از مصرف این داروها مثل اسپرین، ژلوفن و مشتقات پرهیز کنید و برای شروع مجدد با پزشک مشورت نمایید.
 • خوردن غذاهای شور و پرادویه
 • خوردن غذاهای پرنمک به دلیل وجود ماده سدیم موجب شدت یافتن کبودی و ورم می شود.

در ضمن نوشیدن آب فراوان بعد از تزریق بوتاکس در افزایش ماندگاری آن بسیار موثر است.
هم چنین برخی مصرف روی را توصیه می کنند، و مصرف روی بعد از تزریق بوتاکس را به عنوان مکمل برای افرایش ماندگاری بوتاکس می دانند.

خوردن چای بعد از بوتاکس | آیا می توانم بعد از بوتاکس قهوه یا چای بنوشم؟

مشکلی برای نوشیدن قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار قبل و بعد از بوتاکس وجود ندارد. باید از روغن ماهی، ویتامین E و آسپیرین اجتناب کنید.
تنها محدودیتی که توصیه می کنند، پرهیز از آسپیرین و داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن برای کاهش کبودی است.
مصرف زیاد چای سبز کبودی و خونریزی افزایش پیدا می دهد، اما کافئین مشکلی ایجاد نمی کند.

حرکات صورت بعد از بوتاکس | ورزش ابرو بعد از بوتاکس

برای بخش نشدن ماده بوتاکس، لازم است حرکات صورت خود را کنترل کنید، و باید از ماساژ دادن و دست زدن به این نواحی خودداری کنید. حداقل ۳ ساعت پس از درمان باید از هرگونه ورزش صورت بعد از بوتاکس خودداری کنید. برای ورزش ابرو هم توصیه می شود تا دو روز بعد از بوتاکس انجام ندهید.
انجام تمریناتی همچون اخم کردن و خندیدن به طور ملایم می تواند موجب رسیدن بهتر ماده بوتاکس به ناحیه مورد نظر گردد، بنابراین انجام این فعالیت ها را در برنامه خود قرار دهید، البته با توجه به نظر پزشک این کار توصیه می شود.
در ضمن نتایج نشان می دهد که ورزش صورت بعد از بوتاکس می‌تواند باعث کاهش چین و چروک یک روز زودتر شود. از نظر علمی گفته می‌شود که بوتاکس به گیرنده‌های سلول‌های عصبی متصل می‌شود تا ماهیچه‌ها را صافتر کرده و خطوط و چین و چروک پوست را از بین ببرد و این امکان وجود دارد که ورزش این روند اتصال را تسریع کند.

فیشیال بعد از بوتاکس | چقدر بعد از بوتاکس می‌توان فيشيال صورت انجام داد؟

همان طور که می دانید، فيشيال با فشار و ماساژ صورت همراه است که می‌تواند برای بهبودی شما مضر باشد.
اما می توانید برای سایر قسمت های صورت که بوتاکس تزریق نشده فیشیال انجام دهید، ولی به هیچ عنوان ناحیه تزریق شده نباید ماساژ داده شود و یا کرم و مواد پاکسازی زده بشود.
برای فیشیال بعد از بوتاکس به طور کامل باید دو هفته صبر کنید.

چقدر پس از تزریق فرد می‌تواند از ماسک صورت استفاده کند یا میکرودرم ابریژن انجام دهد؟

بهتر است فرد برای استفاده از ماسک صورت یا انجام میکرودرم ابریژن حداقل 7 روز صبر کند و همچنین از لایه‌برداری شیمیایی، استفاده از لیزردرمانی و حمام آفتاب نیز به مدت حداقل 7 روز خودداری کند.

استفاده از لایه بردار بعد از بوتاکس

بهتر است انجام برخی اعمال جوانسازی؛ نظیر فشیال صورت و نیز استفاده از کرم های لایه بردار، تا 1 هفته پس از درمان اجتناب گردد.

نماز خواندن بعد از بوتاکس

نمی توان تا 24 ساعت بعد از بوتاکس نماز خواند، اول به علت اینکه بوتاکس تزریق شده در عضله اخم در چند ساعت اول اگر سر خم بشه یا ناحیه تزریق شده ماساژ داده شود موجب انتشار ماده بوتاکس به عضله باز کننده پلک می‌شود و این عضله در حالت ریلکس قرار می‌دهد و افتادگی پلک اتفاق می افتد.

وضو بعد از بوتاکس

بهتر است تا 24 ساعت به صورت خود آب نزنید زیرا ممکن است نتایج درمان را تحت تاثیر قرار دهد. اما اگر برای وضو بعد از بوتاکس اصرار دارید، آب ولرم را به آرامی به پوست خود بزنید. توجه داشته باشید که از لمس محکم پوست اکیدا خودداری کنید.

مراقبت های لازم بعد از بوتاکس

شستن صورت بعد از بوتاکس

پزشکان بهارین و تمام پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل تا ۲۴ ساعت از شستن صورت بعد از بوتاکس پرهیز شود.
اما اگر در موقعیتی ضروری قرار گرفتید که مجبور هستید صورتتان را بشویید، بهتر است که بسیار آرام آب را روی صورت بریزید و به هیچ‌وجه پوست را ماساژ ندهید.
و حتما دمای آبی که با آن صورتتان را می شویید، مایل به سرد و یا سرد باشد.
در کل شستن صورت بعد از بوتاکس به این دلیل حائز اهمیت است که بوتاکسی که تازه تزریق شده نسبت به دما و همچنین فشار حساس است.

خوابیدن بعد از بوتاکس

در هنگام خوابیدن زیر سر خود چندین بالشت قرار داده و به این صورت موجب بالاتر قرار گرفتن سر نسبت به سطح بدن شوید. در کل بهتر است چهار تا شش ساعت به صورت نشسته استراحت کنید. زیرا دراز کشیدن بافاصله بعد از تزریق بوتاکس ممکن است تاثیر منفی روی نتیجه درمان بگذارد و موجب جا به جا شدن بوتاکس شود.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید.
 • به هیچ وجه قبل از خواب تحرک زیاد نداشته باشید.
 • به مدت دو شب به پشت بخوابید تا فشار به بوتاکس نشود و از جا به جا نشدن آن اطمینان حاصل شود.
 • وقتی به پشت می خوابید باید از بالشت به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.

آیا پس از تزریق بوتاکس می‌توان به پهلو خوابید؟

بله. ولی 4 ساعت پس از تزریق بوتاکس. چرا که پیش از آن باید از درازکشیدن اجتناب کنید. چند ساعت طول می‌کشد تا بوتاکس در محل خود قرار بگیرد بنابراین درازکشیدن بلافاصله بعد از تزریق می‌تواند باعث حرکت بوتاکس به مناطق دیگر صورت شود.

بوتاکس می‌تواند به داخل عضلات دیگر حرکت کند و این خطر بروز عوارض بعدی را افزایش می‌دهد.

ورزش کردن بعد از بوتاکس

 ورزش موجب تحت فشار قرار گرفتن ناحیه تزریق شده و با افزایش جریان خون در بدن، عوارض جانبی بوتاکس را برای شما تشدید می‌کند. همچنین ورزش کردن بعد از تزریق بوتاکس به خاطر تحرک بیش از حدی که برای شما به وجود می‌آورد، ممکن است جابجایی بوتاکس را نیز در پی داشته باشد. به همین خاطر بهتر است پس از انجام این فرآیند زیبایی تا مدتی کوتاه و حداقل 24 ساعت از انجام فعالیت‌های سنگین جسمی و ورزشی پرهیز کنید.

شنا بعد از تزریق بوتاکس

بسیاری از افراد دوست دارند بدانند که آیا می‌توان پس از تزریق بوتاکس، خیلی زود به استخر رفت؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم که شما تنها پس از سپری شدن ۲۴ ساعت پس از تزریق، می‌توانید به استخر بروید اما اگر یک شناگر حرفه‌ای هستید، باید کمی بیشتر منتظر بمانید چرا که شنا جزء ورزش‌هایی است که به جریان خون سرعت می‌بخشد و این موضوع بعد از بوتاکس ممکن است عوارض جانبی خاصی برای شما به وجود بیاورد. در نتیجه اگر پس از انجام این فرآیند به استخر رفتید، باید کاملا مراقب باشید تا فشاری به ناحیه تزریق وارد نشود. همچنین قرار گرفتن در معرض آب بسیار گرم یا بسیار سرد و رفتن به سونا نیز به هیچ‌وجه برای شما توصیه نمی‌شود.
فراموش نکنید که شنا نیز می‌تواند یک فعالیت سنگین ورزشی باشد. در نتیجه بهتر است تا دو هفته پس از انجام این فعالیت زیبایی، قید شنا کردن را بزنید.

آرایش کردن و کرم زدن بعد از بوتاکس

چه مدت پس از تزریق بوتاکس فرد می‌تواند آرایش کند؟

پزشکان آرایش کردن را تا حداقل 4 ساعت پس از تزریق توصیه نمی‌کنند.

اصلاح و بند انداختن بعد از بوتاکس

در خصوص اصلاح صورت بعد از بوتاکس نمی‌توان نظر قطعی داد، اما بنا به نظر اکثر کارشناسان زیبایی، معمولا اصلاح صورت بعد از بوتاکس توصیه نمی‌شود، به دلیل این‌که ممکن است به پوست صدمه وارد کرده و باعث کم شدن تاثیر بوتاکس بر چین و چروک‌ها شود.
متخصصان حوزه زیبایی معتقدند، معمولا برای انجام کارهایی مانند اصلاح صورت بعد از بوتاکس، مرتب کردن ابروها بعد از بوتاکس پیشانی و وکس صورت، باید حداقل یک هفته از تزریق بوتاکس به نواحی مورد نظر بگذرد تا بوتاکس تاثیر صد‌در‌صدی خود را گذاشته و سپس اقدام به کار های اصلاح کرد.

گریه بعد از بوتاکس

چند روز بعد از بوتاکس صورت میشه مو رنگ کرد

چرا بعد از بوتاکس نباید سر را خم کرد

اگر پس از تزریق بوتاکس فرد خم شود چه اتفاقی می‌افتد؟

احتمال کمی وجود دارد که بوتاکس از موضع تزریق خارج شده و به داخل سایر عضلات صورت حرکت کند. اگرچه احتمال بروز  این خطر بسیار کم است مگر اینکه مدت زمان یا تعداد تکرار خم‌شدن پس از تزریق بوتاکس زیاد باشد(مثلا موقع انجام حرکات یوگا).

آیا پس از تزریق بوتاکس فرد می‌تواند رانندگی کند؟

بله، تزریقات بوتاکس روی توانایی رانندگی فرد اثر منفی ندارد.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس فرد می‌تواند مسافرت هوایی داشته باشد؟

ما به بیماران خود توصیه می‎‌کنیم تا 2-1 روز پس از تزریق از مسافرت هوایی خودداری کنند. این نگرانی وجود دارد که تغییرات فشار هوا در کابین هواپیما روی نتیجه بوتاکس اثر بگذارد. تغییر فشار هوا می‌توان باعث شود بوتاکس به داخل سایر عضلات صورت حرکت کند.

چرا در برخی افراد پس از تزریق بوتاکس پلک‌ها دچار افتادگی می‌شوند؟

این اتفاق احتمالا به این دلیل رخ داده که بوتاکس در عضله پیشانی خیلی پایین تزریق شده و در نتیجه باعث شده پیشانی پلک‌های بالایی را به سمت پایین هل دهد. این در واقع به دلیل شل شدن زیاد عضله پیشانی رخ داده است. این عارضه دائمی نیست و در طی 4-3 ماه از بین خواهد رفت.

انتخاب یک پزشک واجد صلاحیت و مجرب به اجتناب از عوارضی مانند افتادگی پلک کمک می‌کند.

مراقبت های بعد از بوتاکس برای افزایش ماندگاری

مراقبت‌ های بعد از تزریق بوتاکس
مراقبت های بعد از بوتاکس
 • تزریق بوتاکس (Botox injection) امکان دارد موجب ایجاد برجستگی‌های کوچکی در نواحی تزریق شده شود که در صورت مواجهه با این موارد استفاده از کمپرس سرد توصیه می‌شود.
 • برای از رفع تورم و کبودی‌های موجود در ناحیه تزریق نیز استفاده از کمپرس یخ گزینه مناسبی می‌باشد.
 • حداقل تا ۴ ساعت پس از تزریق به حالت طاق‌ باز استراحت نکنید و سعی کنید فشاری به صورتتان وارد نکنید.
 • حداقل تا یک هفته پس از تزریق بوتاکس در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و حتما از کرم ضد آفتاب اس پی اف ۳۰ و یا بالاتر استفاده کنید.
 • بلافاصله بعد از دریافت تزریق بوتاکس خود در کلینیک می‌توانید فعالیت‌های معمول خود را شروع کنید.
 • حداقل تا ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از قرار گرفتن در حالت ‌ایستاده پرهیز کنید.
 • بعد از تزریق بوتاکس از داروها و مواد رقیق‌کننده خون مثل چای سبز، ویتامین ای و امگا ۳ را مورد استفاده قرار ندهید زیرا آن‌ها حاوی موادی می‌باشند که باعث خونریزی و کبود شدن پوست می‌شود.
 • شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس، می توان بعد از 24 ساعت انجام داد.
 • حداقل تا ۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس ورزش سبک مانند پیاده‌روی یا نرم دویدن بلامانع است.
 • حداقل تا چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس استفاده از مواد آرایشی را به تاخیر بیاندازید.
 • توصیه می‌شود ۱ الی ۲ روز پس از تزریق از حمام ترکی، سونا، استخر و دوش دوری کنید.

مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس

تا این جای مقاله درباره مراقبت های بعد از بوتاکس صحبت کردیم ولی باید بگوییم مراقبت قبل از بوتاکس هم اهمیت دارند و برای نتیجه دادن و پیشگری از عوارض باید رعایت شوند.

 • در صورت‌ داشتن سابقه تبخال در جلسات مشاوره به اطلاع پزشک خود برسانید.
 • ۷ الی ۱۰ روز پیش از تزریق از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل آسپرین و ایپوبروفن پرهیز کنید و در صورت مصرف حتما پزشک خود را مطلع کنید.
 • در صورتی که پوست شما دچار آفتاب‌سوختگی شده است بهتر است ابتدا نسبت به درمان آن راهی پیدا کنید و سپس بوتاکس انجام دهید.
 • در صورتی که دارای بیماری‌های خاص به ‌خصوص مشکلات انعقاد خون یا سابقه حساسیت به سم بوتولیسم هستید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر نسبت به درد حساسیت زیادی دارید، به دستور پزشک قبل از شروع جلسه تزریق یک قرص استامینوفن (Acetaminophen) مصرف کنید و یا از پزشک خود بخواهید از لیدوکاين در محل تزریق برای شما استفاده کند.
 • حداقل از ۲۴ ساعت پیش از تزریق بوتاکس از مواد غذایی و نوشیدنی‌های الکل‌دار استفاده نکنید. الکل با ایجاد اختلال در فرایند گردش خون بهبود کبودی‌ها یا خون‌مردگی‌ها را به تاخیر میاندازد.
 • حداقل از ۱ هفته قبل از بوتاکس موهای صورت را وکس و اپیلاسیون نکنید و شیو کردن و بند انداختن نیز اشتباه است.

عوارض بوتاکس در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از بوتاکس

عوارض بوتاکس
 • زمان زیادی است که بوتاکس در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و در این مدت عوارض قابل توجه یا خطرناکی از بوتاکس گزارش نشده است.
 • با این توجه می‌توان گفت در مورد عوارض بوتاکس کمی بزرگ نمایی شده است و بوتاکس اگر در محیط مناسب و همراه با مراقبت بعد بوتاکس و رعایت دستورالعمل‌های پیش از آن انجام شود عوارض قابل توجهی نخواهد داشت.
 • در بوتاکس سم بوتولینیوم رقیق شده مورد استفاده قرار می‌گیرد، این سم بسیار خطرناک بوده و در غلظت‌های بالا موجب بوتولیسم می‌شود.
 • بوتولیسم نوعی سم غذایی خطرناک و کشنده است که بر اثر مصرف غذاهای آلوده یا مانده ایجاد می‌شود و ممکن است به فلج دائمی عضلات ختم شود.
 • کبودی و ورم پوست از عوارض شایع بوتاکس بوده که چند روز بعد از تزریق از بین می‌رود. جالب است بدانید کاربرد بوتاکس تنها محدود به زیبایی و رفع چین و چروک پوست نمی‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد بوتاکس در درمان بیماری‌هایی مثل:

 • تنبلی چشم
 • اسپاسم گردن
 • تعریق بیش از حد و میگرن مزمن می‌تواند مفید واقع شود و از عوارض این بیماری‌ها کم کند.

بیشتر افراد در سراسر جهان از میگرن رنج می‌برند، بوتاکس درمانی جدید و بسیار موثر برای دردهای میگرنی می‌باشد. بوتاکس با فلج کردن بخشی از عصب گردن و سر از انتشار و انتقال پیام‌های درد جلوگیری می‌کند و دردهای میگرنی را تا حد زیادی کم میکند.

منع تزریق بوتاکس

 • بانوانی که باردار و شیرده هستند.
 • بیمارانی که مبتلا به مشکلات عضلانی می‌باشند.
 • افرادی که مبتلا به مشکلات انعقاد خون می‌باشند.
 • افرادی که به ترکیبات بوتاکس یا سم بوتولیسم حساس هستند.
 • بیمارانی که در حال مصرف داروهای ضد انعقاد خون هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاص مثل MST، سرطان، نارسایی کلیوی و … می‌باشند.
 • بیمارانی که دارای ضعف سیستم ایمنی می‌باشند.
 • افراد دارای حساسیت‌های پوستی، زخم باز در ناحیه تزریق شده و دارای تبخال (Herpes) فعال می‌باشند.

پرسش و پاسخ در مورد مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

چه زمان برای بوتاکس به پزشک مراجعه کنیم؟

بوتاکس باعث کم شدن چشمگیر چین و چروک‌ها خواهد شد و تاثیر قابل توجهی بر جوانسازی دارد. تزریق بوتاکس برای اکثر افراد عوارضی ندارد و کاملا بی‌خطر است. اگر تصمیم به تزریق بوتاکس دارید یا به تازگی این عمل زیبایی را انجام دهید و دچار عوارض نادر آن شده‌اید ،بهتر است با یک مشاوره آنلاین متخصص پوست و مو صحبت کنید.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر می باشد؟

هزینه ها در این روش بر حسب نوع و دوز بوتاکس، مهارت و تخصص پزشک ،ناحیه تزریق و تعرفه کلینیک محاسبه می شود. اگر می خواهید از هزینه ها و تخفیفات روزانه کلینیک بهارین مطلع شوید می‌توانید با مشاوران و کارشناسان با تجربه ما تماس حاصل فرمایید. مشاوره و ارائه خدمات در این کلینیک تخصصی کاملا رایگان است.

زمان بهبودی بوتاکس چقدر می باشد؟

درمان حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد و معمولا اثرات آن بین ۳ تا ۵ روز بعد دیده می شود. نتیجه درمان ممکن است ۱۴ روز طول بیانجامد. در صورت وجود تورم ناگهانی شبیه به گاز گرفتگی در ناحیه تزریق، نگران نباشید زیرا در عرض یک ساعت درمان می شود.

5/5 - (16 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

2 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز.
   توصیه متخصصان بهارین این هست که فیشیال بعد از بوتاکس تا دو هفته در ناحیه های تزریق شده انجام نشود. چرا که فیشیال همراه ماساژ و استفاده از کرم ها و لایه بردار هاست.
   البته می توان سایر نواحی ای که بوتاکس تزریق نشده را فیشیال کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *