بوتاکس زیر بغل چیست؟

بوتاکس زیر بغل چیست؟ درمانی برای تعریق شدید

بوتاکس در حقیقت سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم هست که با هدف ایجاد فلج موقت عضلات به کار می‌رود. امروزه کاربرد تزریق بوتاکس در علم پزشکی بسیار گسترده است و در تخصص‌های مختلف پزشکی کاربردهای متنوع درمانی برای بوتاکس پیدا شده است .
یکی از جذاب ترین و موثرترین کاربردهای درمانی بوتاکس کنترل تعریق بیش از حد است که با تزریق بوتاکس اعصاب مسئول فعال کردن غدد عرق مسدود می‌شود. هر چند تعریق بیش از حد در ظاهر مشکل حادی به نظر نمیرسد اما برای افرادی که مشکل تعریق بیش از حد دارند این موضوع واقعا آزار دهنده و در مواقعی باعث شرمندگی خواهد بود.
در این مقاله بیشتر بررسی می کنیم که تزریق بوتاکس زیر بغل چگونه می تواند به این مشکل کمک کند.

بوتاکس زیر بغل چیست؟

بوتاکس زیر بغل چیست؟

غدد عرق معمولاً با افزایش دمای بدن فعال می شوند و این یک روش طبیعی برای خنک کردن بدن است، اما در شرایط غیرطبیعی، اعصاب این غدد بیش از حد فعال هستند که باعث افزایش بیش از حد تعرق می شود.
در هایپر هیدروزیس(یک اصطلاح پزشکی جهت توصیف تعریق بیش از حد است) اعصاب فعال کننده غدد عرق پیش فعال هستند. تزریق مستقیم بوتاکس به نواحی دارای تعریق شدید سبب فلج شدن اعصاب بیش فعال در آن ناحیه می شود و در نتیجه هنگامی که اعصاب قادر به رساندن پیام تعریق نباشند، تعریق رخ نخواهد داد. البته باید گفت تنها در نواحی ای که بوتاکس تزریق شده از تعریق جلوگیری می شود.

آیا تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل برای کاهش عرق اثرگذار است؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تزریق بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل تصویب کرده است.
و طبق مطالعات انجام شده، تزریق بوتاکس زیر بغل می تواند تعریق زیربغل را به میزان 82تا 87 درصد کاهش دهد. این اثر معمولاً 4-12 ماه یا در بعضی موارد تا 14 ماه ادامه دارد.
افرادی که تزریق بوتاکس زیر بغل انجام می دهند، نتایج را 2-4 روز پس از درمان مشاهده می کنند. اثرات کامل معمولاً طی 2 هفته قابل مشاهده است.
تا به امروز FDA تزریق بوتاکس را فقط برای استفاده در زیر بغل تایید کرده است. با این حال، پزشک ممکن است درمان تعریق را در جاهای دیگر بدن مانند دست ها، پاها، سر یا صورت تجویز کند.

مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل

مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل

مزایای درمان هایپرهیدروزیس ( تعریق زیاد) با بوتاکس:

 • نسبت به درمان جراحی کمتر تهاجمی است.
 • حداقل درد هنگام تزریق در زیر بغل
 • به طور کلی ایمن است.
 • می تواند یک درمان موثر باشد، یک مطالعه نشان می دهد که تولید عرق پس از تزریق 90 درصد کاهش یافته است.

هزینه بوتاکس زیر بغل چقدر است ؟

 هزینه بوتاکس زیر بغل برای کنترل تعریق بدن، به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان بوتاکس، نوع ماده بوتاکس، ناحیه مورد درمان و دستمزد پزشک از جمله عوامل تاثیرگذار در قیمت تزریق بوتاکس هستند.
بطور معمول برای تعریق در ناحیه زیربغل، به هر طرف ۵۰ واحد از ماده بوتاکس تزریق می شود و جمعا ۱۰۰ واحد بوتاکس برای هر دو زیربغل استفاده می شود. تزریق بوتاکس برای تعریق در کف دست ها و پاها و نقاط دیگر بدن، بسته به تشخیص پزشک متفاوت است.
بنابراین هزینه ها در هر بیمار بسته به عوامل مختلف متغیر است. علاوه بر این، تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق، اثربخشی موقتی دارد. تزریق بوتاکس بطور میانگین می تواند بین ۴ تا ۱۲ ماه از تعریق جلوگیری کند، اما اثر آن دایمی نیست. بیمارانی که دچار تعریق شدید هستند، باید تزریق بوتاکس را هر چندوقت یکبار تمدید کنند. 

عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل

بعضی از عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل که برای اکثر افراد ممکن است پیش بیاد عبارتند از:
درد، تورم و تاحدی قرمزی یا کبودی محل تزریق
همچنین ممکن است سردرد و گرگرفتگی را تجربه کنید.

 احتمال بروز عوارض جانبی جدی در تزریقات بوتاکس به شدت نادر است. عوارض جانبی جدی هنگامی بروز می دهند که بوتاکس تمام بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

این عوارض می توانند ظرف چند ساعت، روز یا هفته پس از تزریق بروز دهند. عوارض جانبی نادر اما جدی این فرایند شامل موارد زیر می شوند:

 • حالت تهوع
 • خارش
 • کهیر پوستی
 • درد و ضعف عضلانی موقتی
 • سفتی مفاصل
 • درد در ناحیه ی زیر بغل
 • مشکل در بینایی
 • مشکل در تنفس
 • مشکل در تنفس، بلع یا گفتار
 • سرگیجه
 • از دست دادن کنترل مثانه

این موارد جزو آنافیلاکسی، یک واکنش آلرژیک شدید است که خیلی نادر دیده میشود ولی فردی که بعد از بوتاکس دچار هر یک از عوارض جانبی زیر شده است باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

عوارض جانبی کمتر شدید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دهان خشک
 • سردرد
 • خستگی
 • درد در زیر بغل بعد از تزریق

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس زیر بغل می باشند؟

 • برای استفاده از این روش درمان باید حداقل سن افراد ۱۸ سال باشد.
 • بوتاکس زیر بغل فقط در موارد شدید هایپرهیدروزیس پیشنهاد می شود. بهتر است قبل از انجام این روش قرص، لباس و رول های ضد تعریق را تست کنید. 
 • افرادی که دچار بیماری خاص می باشند، یا داروی خاصی را مصرف می کنند نمی توانند برای درمان هایپرهیدروزیس از روش تزریق بوتاکس استفاده نمایند. بهتر است برای درمان به دنبال روش دیگری باشند.

چگونه برای تزریق بوتاکس زیر بغل آماده شوم؟

تزریق بوتاکس فرایندی ساده و سریع است که در مطب پزشک انجام می شود. پزشک معمولا از بیمار درخواست می کند از دو یا سه روز قبل از انجام فرایند از تراشیدن مو های زیر بغل خود اجتناب کند.

در صورت مصرف دارو های رقیق کننده خون، پزشک جهت پیشگیری از بروز کبودی از بیمار می خواهد تا مصرف این دارو ها را از چند روز پیش از فرایند قطع کند.

افراد باید تمامی دارو های مصرفی خود را به پزشک اطلاع داده و تنها در صورت درخواست پزشک مصرف آن ها را قطع کنند.

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این موضوع است که قبل از تعریق با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که بیماری زمینه ای مثل اختلالات تیرویید ندارید و تزریق بوتاکس برای شما مناسب است.

مراقبتهای بعد از بوتاکس زیر بغل

مراقبتهای بعد از بوتاکس زیر بغل

بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس، می توانید به خانه بروید و زندگی عادی خود را از سر بگیرید اما اپیلاسیون و موم انداختن زیر بغل، لیزر موهای زائد زیر بغل را انجام ندهید. بعد از تزریق بوتاکس نباید به ناحیه تزریق دست بزنید. چرا که احتمال جابه جایی مواد وجود دارد.
انجام فعالیت های ورزشی سنگین به دلیل این که گردش و فشار خون را در بدن افزایش می‌دهد  تا یک هفته و استحمام با آب داغ به مدت ۲۴ ساعت و در برخی از توصیه ها تا یک هفته بعد از انجام تزریق ممنوع می باشد. شما همچنین می توانید جهت کاهش سریع تورم و التهاب زیر بغل از کمپرس یخ استفاده کنید.

بوتاکس زیر بغل چقدر ماندگاری دارد؟

ماندگاری تزریق بوتاکس به زیر بغل با توجه به عوامل مختلفی ممکن است فرق کند. در ادامه به عوامل موثر در ماندگاری بوتاکس اشاره می‌کنیم.

متابولیسم بدن: بوتاکس به مرور زمان و با سوخت و ساز جذب بدن می‌شود. در نتیجه افرادی که بدنشان متابولیسم بیشتری دارد مانند ورزشکاران تاثیر بوتاکسشان زودتر از بین می‌رود.

تکرار تزریق بوتاکس: تزریق بوتاکس اگر در مدت‌های معین تکرار شود تاثیرات ماندگاری خواهد داشت. با تکرار تزریق‌ها این ماهیچه بیشتر فلج می‌شوند وتعریق کمتر می‌شود.

ماندگاری بوتاکس بسته به کیفیت آن متغیر است. اما بطور کلی ماندگاری آن بین ۴ تا ۱۲ ماه است و در مواردی تا ۱۶ ماه هم ماندگاری دارد.

سوالات درباره تزریق بوتاکس زیر بغل

بوتاکس چگونه تعریق بیش از حد را متوقف می کند؟

تزریق بوتاکس سیگنال های تعریق غدد عرق را مسدود می کند و این امر تعریق بیش از حد را متوقف می کند.

آیا بوتاکس فورا تعریق زیر بغل را متوقف می کند؟

شما باید طی حدود 7 روز متوجه بهبودی شوید (نتایج ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد).

ماندگاری نتایج بوتاکس زیر بغل چقدر طول خواهد کشید؟

اثرات معمولا حدود 5-6 ماه باقی می ماند. هنگامی که متوجه از بین رفتن نتیجه می شوید، معمولاً می توانید از دریکور یا محصول مشابه دیگری برای افزایش نتیجه استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *