تزریق بوتاکس | بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس رهایی از چین و چروک

به مرور زمان و با افزایش سن پوست خاصیت کشسانی خود را از دست داده یا از مقدار آن کاسته می‌شود.
به دلیل اینکه خطوط پیشانی و اخم تأثیر زیادی بر روی ظاهر هر فردی خواهد گذاشت بسیاری از مردم برای درمان و از بین بردن آن‌ها به استفاده از سم عصبی که بوتاکس (Botox) نام دارد روی می‌آورند.

زمانی که تزریق بوتاکس به ماهیچه‌ی مورد نظر انجام می‌شود ماهیچه ریلکس شده و به سمت بالا کشیده می‌شود و به این ترتیب چروک‌ها و خطوط بر طرف خواهند شد.
با توجه به تحقیقات استفاده از سم بوتولینیوم یا بوتاکس تأثیر مثبتی بر خلق و خود افراد نیز می‌گذارد و افرادی که از این سم برای درمان خطوط پیشانی و اخم خود استفاده کرده‌اند توانسته‌اند تا حد زیادی افسردگی خود را درمان کنند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟
بوتاکس چیست؟

بوتاکس از یک سم به نام بوتولینوم ساخته شده است. که در دز‌های کنترل شده استفاده می‌گردد و کاملا بی‌خطر می‌باشد. تزریق بوتاکس در زیر پوست، موجب فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک صورت می‌شود.
تزریق بوتاکس به نواحی دارای چین و چروک صورت با هدف جوانسازی پوست انجام می‌شود. تزریق بوتاکس خط خنده و همین طور بوتاکس پیشانی یا خط اخم از جمله بر استفاده‌ترین تزریقات زیبایی هستند که در کلینیک زیبایی بهارین انجام می‌شوند.

تزریق بوتاکس در کدام نواحی بدن انجام می‌شود؟

پراستفاده ‌ترین نواحی که تزریق بوتاکس در آن انجام می‌شود، ناحیه پنجه کلاغی در اطراف ناحیه چشم، چروک‌های بین دو ابرو، شیار‌ها و چروک‌های روی پیشانی، چین و چروک‌های افقی درقسمت پیشانی می‌باشد.
همچنین از بوتاکس می‌توان برای کنار خط فک نیز استفاده نمود تا ضایعات استخوانی را بی اثر کند و لب‌های افتاد را اصلاح کند. همینطور با بوتاکس در زیر بغل هنگامی که بوتاکس به غدد عرق تزریق می‌شود، می‌تواند ماه‌ها به طور کامل عرق و بو را از بین ببرد.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت‌ های بعد از تزریق بوتاکس
مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس را باید جدی گرفت چون ممکن است، دچار عوارض شد . از جمله :

 • حداقل ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از آب زدن به ناحیه مورد درمان خودداری کنید. یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از بوتاکس می‌باشد که می توانید در شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس بیشتر بخوانید.
 • حداقل یک روز پس از تزریق بوتاکس از آرایش بعد از بوتاکس یا کرم زدن بعد از بوتاکس خودداری کنید.
 • حداقل تا یک هفته بعد از بوتاکس در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از خم کردن سر خود خودداری کنید.
 • خوابیدن بعد از بوتاکس صورت  هم مهم است، حداقل تا یک روز بعد از تزریق بوتاکس از دراز کشیدن و خوابیدن پرهیز کنید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از خاریدن، ماساژ پیشانی و دور چشم خودداری کنید.
 • اصلاح صورت بعد از بوتاکس را باید یک تا دو هفته بعد از بوتاکس انجام دهید.
 • حداقل تا 3 روز بعد از تزریق بوتاکس از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • تا یک هفته بعد از تزریق بوتاکس از مصرف الکل، کافیین و سیگار خودداری کنید.
 • برای رفع تورم و کبودی های موجود در ناحیه تزریق نیز استفاده از کمپرس یخ گزینه مناسبی است.
 • تا سه روز از کارهای سنگین و فعالیت‌های ورزشی خودداری کنید، ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس را باید طبق توصیه ها رعایت کرد.
 • در صورت مشاهده التهاب و کبودی بر روی آن یخ گذاشته شود.
 • در صورت سردرد استفاده از استامینوفن توصیه می‌شود.
 • حداقل تا سه شب بالشت بلند زیر سر قرار بگذارید.
 • تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق بوتاکس، اثر بوتاکس شروع شده و تا دو هفته کامل نمایان می‌شود.

هزینه‌ی تزریق بوتاکس

قیمت بوتاکس مصبورت برای پیشانی

 هزینه تزریق بوتاکس صورت به عوامل مختلفی مانند سن فرد، میزان عمق چروک‌ها و وسعت آن‌ها و شهری که فرد در آن اقدام به تزریق بوتاکس می‌کند بستگی دارد. برای اطلاع از هزینه خدمات بوتاکس با کلینیک بهارین تماس حاصل فرمایید.

برندهای بوتاکس

تا پیش از سال ۲۰۰۹ تنها بوتولونیوم نوع A که تاییدیه سازمان FDA را داشت، ساخت بوتاکس نوسط شرکت آلرگان بود. برای همین تزریق بوتولونیم با نام تجاری بوتاکس شناخته شد.
در صورتی که بوتاکس فقط یکی از فرآورده‌های این ماده محسوب می‌شد که برای درمان اختلالات عضلانی و همچنین زیباسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گرفت.
بوتاکس ساخت شرکت آلرگان در ایران کمیاب است و به ندرت یافت می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۰۹ دومین فرآورده‌ی بوتولونیوم نیز مورد تایید FDA قرار گرفت.

دیسپورت

 بوتاکس دیسپورت (Dysport) که ساخت کشور انگلستان می‌باشد، هم ‌اکنون در بیش از ۶۵ کشور دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان اثربخشی و همچنین عوارض این دارو مثل بوتاکس ساخت شرکت آلرگان است.
دیسپورت یکی از متداول‌ترین برندهای بوتاکس در ایران محسوب می‌شود. بوتاکس دیسپورت حاوی پروتئینی است که با ارسال پیام‌هایی به مغز، بیشتر و عمیق‌تر شدن چین و چروک‌ها را در محل تزریق شده متوقف می‌کند و از بین می‌برد.
تاثیر محلول دیسپورت معمولا ۷ الی ۱۰ روز بعد از تزریق بوتاکس قابل مشاهده خواهد بود.

بوتاکس نورونوکس

نورونوکس محصول کشور کره، دومین برند معروف بوتاکس در ایران می‌باشد. قیمت این فرآورده پایین‌تر از دیسپورت و اثربخشی مشابهی دارد. نورونوکس مورد تایید سازمان FDA نمی‌باشد ولی در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بوتاکس مسپورت

برند مسپورت سومین برند مجاز بوتاکس در ایران می‌باشد. مصپورت (Masport) برندی ایرانی است که نسبت به سایر بوتاکس‌ها قیمت پایین‌تری دارد. مسپورت از لحاظ کیفیت با نمونه‌های مشابه خارجی در رقابت قرار گرفته است.

بوتاکس زئومین

یکی از بهترین برندهای محصول کشور آلمان زئومین می‌باشد که در رفع و محو کردن چین و چروک‌های روی تمامی نقاط صورت کاربرد دارد.
عملکرد و ماندگاری بالای بوتاکس زئومین موجب شده که بیشتر پزشکانی که متخصص پوست هستند استفاده از برند زئومین را برای بیماران خود بکار گیرند.
اصلی‌ترین تفاوتی که زئومین با دیگر بوتاکس‌ها دارد این است که نگهداری از محلول زئومین نیازی به دمای پایین‌تری ندارد و به همین دلیل استفاده کردن و توزیع آن در کلینیک‌ها به راحتی صورت می‌گیرد.
تاثیر محلول زئومین ۱ هفته الی ۱۰ روز بعد از تزریق بوتاکس مشخص می‌شود.

تفاوت بوتاکس زئومین و دیسپورت

ساختار اساسی زئومین و دیسپورت با یکدیگر فرق دارد، حتی اگر ماده اصلی یکسان باشد. ساختار محلول دیسپورت دارای پروتئینی است که زئومین فاقد آن می‌باشد و در حقیقت سم بوتولینوم خالی می‌باشد.
این پوشش پروتئینی روی محلول دیسپورت باعث ایجاد واکنش‌های ایمنی توسط بدن شده که در نهایت می‌تواند تزریق بوتاکس را بی اثر کند.
اعتقاد بر این است که این یک مزیت برای زئومین است چراکه تزریق بوتاکس مکرر محلول زئومین منجربه ایجاد آنتی بادی نمی‌شود.

دیسپورت در فریزر یا در دمای حدود ۲ الی ۸ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شود. بنابراین، این محصول نیاز به نگهداری در یخچال می‌باشد. از سوی دیگر، زئومین لزوماً نباید در فریزر یا یخچال نگهداری شود، و این ویژگی حمل و نقل محصول را بسیار آسان‌تر و حتی کم هزینه‌تر خواهد کرد.

زئومین توسط Merz Pharma ساخته شده است در حالی که دیسپورت توسط Allergan تولید می‌شود. در بیشتر موارد، در صورتی که بدن در برابر دیسپورت مقاومت کند می‌توان از زئومین استفاده نمود.

کاربردهای بوتاکس

کاربردهای بوتاکس
کاربردهای بوتاکس

تزریق بوتاکس اطراف چشم

امروزه یکی از مشکلاتی که افراد با آن روبرو هستند خطوط اطراف چشم می‌باشد که زیبایی شما را کاهش می‌دهد. در کل پدیده‌ای که بیشتر در بزرگسالان به وجود می‌آید و از زیبایی آن می‌کاهد، خطوط خنده است.
این خطوط در هنگام خنده آشکار می‌شوند. بیشتر افراد به دنبال درمان خط خنده هستند و خیلی از آن‌ها در می‌یابند که بهترین راه استفاده از بوتاکس می‌باشد.
این ماده، با فلج کردن ماهیچه‌های کنار چشم و یا با کاهش حرکت این عضلات، چین و چروک های کنار چشم که در اصطلاح خطوط خنده خوانده می‌شوند را رفع می‌کند.

تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل، کف دست و پا، باعث رفع تعریق زیاد در این نواحی می‌شود. افرادی که به طور طبیعی تعریق بسیار بالایی دارند با توجه به این موضوع نمی‌توانند بعضی کار‌ها اعم از نوشتن را به خوبی انجام دهند.
این افراد در بعضی از مواقع به قدری دچار تعریق می‌شوند که از دست، پا و یا زیر بغل آنها آب چکه می‌کند این تعریق حتی در زمستان هم ادامه خواهد داشت، این نوع تعریق‌ها کاملا ژنتیکی بوده و به عوامل محیطی بستگی زیادی نخواهد داشت، گرچه در بعضی از مواقع، عوامل محیطی هم روی این مسئله تاثیرگذار می‌باشد.
با تزریق بوتاکس در این مکان‌ها، عصب‌هایی که به صورت نرمال عمل تعریق را انجام می‌دهند، از کار افتاده و دیگر تعرقی مشاهده نخواهد کرد. البته پس از مدت ۶ الی ۱۲ ماه، تاثیر بوتاکس تزریق شده رفع می‌شود و تعریق دوباره آغاز می‌شود.

بالا بردن ابروها با بوتاکس

با گذشت زمان، علائم پیری به وجود خواهد آمد. شل شدن پوست و پایین آمدن ابرو هم یکی از این نشانه‌ها خواهد بود.
وقتی ابرو پایین می‌آید، بالای پلک چشم را می‌پوشاند و به همین دلیل جلوه بدی به صورت می‌دهد؛ به همین دلیل افراد زیادی در پی درمان این عارضه و بالا بردن ابرو می‌باشند.

با گذشت زمان و پیر شدن، عضلات و ماهیچه‌هایی که در زیر ابرو‌ها قرار دارند، افتاده می‌شوند و به همین دلیل، ابرو‌ها پایین‌تر از حد معمول قرار می‌گیرند.
برای سفت کردن این عضلات که در قسمت پایین ابرو‌ها قرار دارند، باید از بوتاکس استفاده نمود که با فلج کردن یک عضله، آن عضله را سفت‌تر ‌کند.
با تزریق بوتاکس به قسمت ابروها، عضله زیر ابرو سفت شده و آن ابرو را لیفت می‌کند. بنابراین این سم بسیار قوی می‌تواند به لیفت کردن ابروها نیز کمک کند.

تزریق بوتاکس در پیشانی

یکی از اصلی‌ترین کاربرد‌های بوتاکس تزریق بوتاکس پیشانی (Botox forehead) می‌باشد و به گفته بعضی افراد، مفیدترین کاربرد بوتاکس در زمینه زیبایی محسوب می‌شود. تزریق بوتاکس به پیشانی، باعث از کار افتادن و حرکت نکردن ماهیچه‌های قسمت پیشانی و یا کم کردن تحرک عضلات پیشانی می‌شود.

ناحیه پیشانی یکی از نواحی بدن می‌باشد که چروک بسیاری دارد و همچنین پتانسیل به وجود آمدن چین و چروک بسیار زیاد را نیز دارا است.
بوتاکس در ناحیه پیشانی، بهترین عملکرد و کمترین عوارض را نسبت به بقیه اندام‌ها در بدن دارد. این ماده در صورت تزریق بوتاکس به پیشانی، حرکت عضلات پیشانی را از بین خواهد برد و در نتیجه باعث رفع چین و چروک در این ناحیه می‌شود.

از بین بردن چین و چروک‌های گردن، بالا بردن نوک بینی، پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی، میگرن مزمن، اسپاسم عضلات گردن، مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال، برخی از اختلالات عصبی مثل فلج مغزی نیز از کاربردهای درمانی بوتاکس محسوب می‌شود.

موارد منع استفاده از بوتاکس

 • خانم‌هایی که باردار و یا در دوران شیردهی هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری‌های عصبی یا عضلانی بدن هستند.
 • افرادی که دارای عفونت فعال یا تبخال در محل تزریق بوتاکس می‌باشند.
 • افرادی که داروهای رقیق‌ کننده یا ضد انعقادی خون مصرف می‌کنند، باید مصرف این داروها را به پزشک اطلاع دهند.
 • بوتاکس برای چین و چروک‌های خیلی عمیق تاثیر آنچنانی ندارد. در این حالت باید نظر پزشک متخصص را جوبا شوید.

عوارض تزریق بوتاکس چیست؟

از عوارض بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماندگاری اثرات بوتاکس چقدر است؟

در کل ماندگاری بوتاکس با هدف جوانسازی پوست، بین ۴ الی ۶ ماه پس از تزریق بوتاکس پایدار است. موثرترین عوامل بر ماندگاری اثرات بوتاکس، محل تحت درمان و میزان بوتاکس تزریق شده در آن ناحیه می‌باشد. علاوه بر این، عوامل دیگری هم بر پایداری اثرات تاثیر می‌گذارند که شامل:

 • سن افراد
 • میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوست در هر فرد
 • عمق چین و چروک‌ یا خطوط پوستی

پرسش و پاسخ در مورد بوتاکس

آیا بوتاکس خطرناک است؟ آیا سمی نیست؟

بوتاکس یک پروتئین خالص طبیعی بوده که در دوز بسیار پایین تجویز می شود. تاثیر بوتاکس معمولا به ناحیه تزریق محدود شده و به جاهای دیگر بدن سرایت نمی کند. بوتاکس توسط FDA تایید شده است و کاربرد کلینیکی ۲۰ ساله آن بی خطر بودن آن را ثابت کرده است.

اگر از ادامه درمان با تزریق بوتاکس منصرف شوید چه اتفاقی می افتد؟

اگر شما درمان را ادامه ندهید تمامی نواحی درمان شده به تدریج به وضعیت اولیه خود قبل از درمانتان بر می گردد.

چقدر زمان می‌برد تا بوتاکس اثر کند؟

بعد از شروع درمان، بوتاکس در هر شرایطی، از یک روز الی ده روز زمان می برد تا بهبودی یابد و به طور متوسط، حدود سه تا هشت ماه زمان می برد؛ زیرا این مقدار زمانی است که طول می کشد تا بدن شما گیرنده های جدید در عضله بسازد.

آیا بوتاکس مورد تایید سازمان FDA می باشد؟

بوتاکس تنها موردی از انواع آن می باشد که توسط FDA تایید شده است. این درمان، درمانی است غیر جراحی با میزان تهاجم کم. همچنين معمولا نیازی به زمان ترمیم ندارد و میزان نارضایتی هم کم می باشد.

5/5 - (32 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *