آر اف فراکشنال

آر اف فرکشنال جوانسازی همزمان صورت و بدن

آر اف فرکشنال جزء تکنیک‌های غیرتهاجمی در حوزه‌ی جوانسازی پوست می‌باشد که به منظور زیبایی و رفع اشکالات پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این دستگاه با استفاده از لیزر RF (رادیو فرکانسی) روی لایه‌ی میانی پوست نفوذ کرده و باعث تحریک کلاژن‌سازی و دیگر تغییرات در ساختمان پوست می‌شوند و باعث بازسازی و جوانسازی سلول‌های پوستی می‌شود.

اصلی‌ترین عملکرد دستگاه آر اف فرکشنال، تاثیر روی لایه‌های سطحی و عمقی پوست می‌باشد که موجب زیبایی پوست صورت، کاهش چین و چروک، رفع آثار زخم و اسکار روی پوست، بهبود بافت‌های پوستی، روشن شدن پوست، جوانسازی صورت و گردن، از بین رفتن منافذ باز پوست و… خواهد شد.
در این مقاله می‌خواهیم نگاه دقیق‌تری به روش آر اف فرکشنال داشته باشیم و کاربردها، تاثیرات و عوارض آن را مورد بررسی قرار دهیم.

عملکرد دستگاه آر اف فرکشنال چگونه است؟

اساس کار روش آر اف فرکشنال تاثیر بر لایه‌های سطحی یا عمقی پوست می‌باشد. پوست از چند لایه تشکیل شده که سطحی‌ترین آن اپی درم نام دارد.
در زیر اپی‌درم، لایه‌ی درم قرار گرفته که در فرآیند پیری دچار تحلیل می‌شود و باعث پیر شدن پوستی می‌شود. آر اف فرکشنال دو کار برای پوست شما انجام می‌دهد:

تحریک کلاژن سازی

انرژی تولیده شده از امواج رادیوفرکانسی در لایه‌ی درم پوست باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود. یک پروتئین ساختاری مهم در بافت پوستی که سبب شادابی، قوام سفت و زیبایی پوست شما است.
انرژی امواج رادیویی در لایه درم تبدیل به گرما می‌شود و افزایش دما موجب تحریک کلاژن‌سازی می‌شود.

فعال‌کردن فیبروپلازی

فیبروپلازی روشی است که در آن بدن، شروع به ساخت بافت‌های فیبروزی می‌کند. بافت‌های فیبروزی باعث تحریک تولید کلاژن شده و باعث می‌شود که این رشته‌های پروتئینی کوتاه‌تر و مستحکم‌تر شوند.
بافت فیبروز وقتی تشکیل می‌شود که به هر بافت طبیعی بدن آسیبی رسیده باشد. درست مانند بافت ضخیم و زبری که روی زخم‌های سطحی پوست را می‌پوشاند.
در آر اف فرکشنال به مناطقی از پوست آسیب‌های از پیش تعیین شده وارد می‌کنیم تا بافت فیبروزی تشکیل شود. به این ترتیب لایه‌ی درم ضخیم شده و کلاژن‌سازی بیشتر می‌شود.

مزایای آر اف فراکشنال

مزایای آر اف فراکشنال
مزایای آر اف فراکشنال
 • آر اف فرکشنال روی تمامی نواحی صورت و گردن انجام می‌شود.
 • میزان حرارت و عمق نفوذ سوزن‌های دستگاه باید در سطح کنترل شود.
 • اگر میزان قدرت دستگاه کم باشد، پوست لیفت نشده و درمان به درستی انجام نمی‌شود.
 • اگر میزان قدرت دستگاه بیشتر از حد نیاز باشد، پوست دچار سوختگی و آسیب می‌شود.
 • در نواحی که مشکل پوست بیشتر است مثل نواحی که چین و چروک عمیق‌تر است قدرت بالاتری نیاز است.
 • در نواحی حساس پوست مثل دور لب، دور چشم و پیشانی و نواحی استخوانی باید میزان نفوذ سوزن و قدرت کم باشد.

مراقبت‌های قبل از آر اف فراکشنال

 • حداقل تا ۲ هفته پیش از انجام آر اف فراکشنال از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری کنید و سولاریوم انجام ندهید.
 • در صورت استفاده از لیزر حداقل تا ۳ ماه پس از آن نمی‌توانید از آر اف فراکشنال استفاده کنید.
 • در صورت انجام لایه برداری پوست صورت خود تا ۳ هفته پس از آن نمی‌توانید آر اف انجام دهید.
 • در صورت داشتن زخم و جراحت که مدت زمان درمان آن طولانی شده باشد باید تا زمان بهبودی دست نگه دارید.
 • در صورت داشتن بیماری‎های عفونی اعم از هپاتیت پیش از انجام آر اف فراکشنال باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف داروهای خاصی برای از بین بردن ضایعات پوستی مثل روآکوتان یا ایزوترتینوئین برای درمان آکنه‌های شدید و حاد پوست حتما پیش از از انجام آر اف فراکشنال پزشک خود را مطلع سازید.
 • در صورت داشتن سابقه پوستی مثل بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک)،  تزریق بوتاکس و … حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت‌های بعد از آر اف فراکشنال

مراقبت‌ های بعد از آر اف فراکشنال
مراقبت‌های بعد از آر اف فراکشنال
 • بلافاصله پس از انجام آر اف فراکشنال می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.
 • امکان دارد تا یک ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی کمی درد با التهاب داشته باشید که استفاده از کمپرس یخ و پماد زینک پیشنهاد می‌شود.
 • پس از انجام آر اف فراکشنال نوشیدن مایعات فراوان مفید می‌باشد.
 • نتایج آر اف فراکشنال بعد از ۲ هفته ظاهر می‌شود و تا سه ماه بعد از جلسه درمانی کلاژن‌سازی ادامه دارد.
 • استفاده از کرم ضد آفتاب و پیشگیری از قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید تا رفع التهابات پوستی ضروری می‌باشد.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از آر اف فراکشنال از شستن صورت خودداری کنید.
 • استفاده از کرم‌های ترمیم کننده حداقل یک هفته بعد از انجام آر اف فراکشنال پیشنهاد می‌شود.
 • برای شست و شوی ملایم پوست در روز حتما از شوینده‌های ضعیف استفاده کنید.
 • از مصرف الکل و داروهای ضد انعقاد خون تا رفع التهاب پرهیز کنید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از انجام آر اف فراکشنال از رفتن به حمام، سونا و استخر پرهیز کنید.

کاربردهای آر اف فراکشنال

لایه‌برداری و جوانسازی پوستکمک به بهبودی رنگ و بافت پوست
درمان چین و چروک‌های پوست‌درمان ترک‌های پوستی‌
درمان و بهبود ترشح غدد عروقیترشح بیش از اندازه چربی پوست
درمان بیش از اندازه تعریق پوستبهبود ترک‌های پوستی‌

 • درمان چین و چروک‌های دور چشم، افتادگی و شل‌شدگی صورت و چین و چروک‌های کوچک
 • بازسازی لایه‌ خارجی پوست که باعث نرم و صاف شدن سطح پوست شده و رفع جای لک‌های پوستی، اسکارها، ترک بدن، ناهمواری‌ها، زائده‌های پوستی، جوش و همچنین ترک‌های ناشی از چاقی و لاغر شدن با آر اف فرکشنال تاثیرات بسیار خوبی دارد.
 • درمان منافذ باز پوست (Enlarged Pores)، درمان اشکالات بافت پوست،‌ جوان‌سازی دست و رفع آکنه‌های قهوه‌ای روی دست،‌ لک‌های آکنه (Acne Scar)، رفع آکنه‌ی کیستی
 • بهبود روزاسه و رگ‌هایی که زیر پوست صورت آشکار هستند‌.

چه کسانی نباید از آر اف فراکشنال استفاده کنند؟

 • بانوانی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند.
 • کسانی که دارای فشار خون بالا هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری دیابت هستند.
 • کسانی که پوست آن‌ها بدلیل برنزه کردن یا سوختگیه ناشی از قرارگیری در معرض نور خورشید حساس شده است.
 • افرادی که باتری قلب یا دفیبریلاتور قلب در بدن خود دارند.
 • کسانی که مبتلا به بیمارهایی همچون التهاب شدید پوستی، کلوئید یا گوشت اضافه می‌باشند.
 • افرادی که پوست آن‌ها دارای عفونت باشد.

انواع دستگاه آر اف فرکشنال

دستگاه آر اف فرکشنال ترمیا

ضخامت سوزن‌ها در این دستگاه نسبت به سایر دستگاه‌ها بسیار کمتر است. همین موضوع باعث شده است، روند بهبودی در این دستگاه بهتر باشد.
این دستگاه انرژی را به هر سوزن به صورت جداگانه منتقل می‌کند و لیزر همگن انجام می‌شود. انرژی لیزر این دستگاه بسیار زیاد بوده و در تمامی طیف رنگ پوست اثربخش می‌باشد.

دستگاه آر اف فراکشنال ویواسه

ویواسه یکی از جدیدترین نسل دستگاه‌های آر اف می‌باشد. درد آن بسیار کم است و نتایج مطلوبی را در کوتاه مدت بوجود می‌آورد. یک مدل از این دستگاه، ویواسه ۳۶ نامیده می‌شود.
این دستگاه ۳۶ سوزن با نوک طلا دارد. سوزن‌ها به عمق لایه‌های پوست وارد می‌شوند. دستگاه ویواسه کوتاه‌ترین دوره‌ی بهبودی را دارا است.
به طوری که در برخی بیماران یک ساعت پس از آر اف فرکشنال قرمزی و التهاب از بین می‌رود. موتور روباتیک این دستگاه طوری طراحی شده که نسبت به سایر دستگاه‌ها درد کمتری ایجاد ‌کند.

دستگاه آر اف فراکشنال اسکارلت

این دستگاه فرکانس رادیویی را تا عمق ۰.۵ الی ۳.۵ میلی‌متری وارد لایه‌های پوست می‌کند. گرمای مستقیم در اپیدرم و لایه‌ی درم ایجاد می‌شود. استفاده از دستگاه آر اف اسکارلت درد بسیار کمی دارد و در مدت زمان کوتاهی درمان با لیزر انجام می‌شود.
این نوع دستگاه در انواع پوست نتیجه قابل توجهی را ایجاد می‌کند. دستگاه اسکارلت گرمایش پوستی پایداری ایجاد کرده و برای آر اف فرکشنال صورت و بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بهترین دما برای استفاده از لیزر این دستگاه دمای ۵۵ الی ۶۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

امواج آر اف ایمن هستند

یکی از انواع امواج الکترومغناطیسی امواج رادیوفرکانسی نام دارد. این امواج در ابزارها و وسایل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مواردی مثل Wifi، امواج رادیو، امواج تلویزیون و مایکروویو. فرکانس امواج رادیویی که در تکنیک آر اف فراکشنال استفاده می‌شوند یک روش درمانی ایمن برای سفت کردن پوست و اصلاح انحنای سطحی بدن یا کانتور بدن به حساب می‌آید.
و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا که یکی از معتبرترین سازمان‌های نظارتی درمانی است مورد تائید قرار گرفته است.

عوارض دستگاه آر اف فراکشنال

قرمز شدن پوست

قرمزی پوست در بعضی از مراجعه کنندگان دیده می‌شود. این عارضه حداقل تا ۲۴ ساعت پس از آر اف فراکشنال زمان می‌برد و پس از مدتی از بین می‌رود.

التهاب

بعد از انجام آر اف فراکشنال امکان دارد پوست شما ملتهب یا دچار تورم شود. این عارضه موقتی بوده و طی ۲۴ ساعت از بین خواهد رفت. باید بدانید که در همه مراجعین عزیز رخ نخواهد داد. در موارد نادر امکان دارد تا یک هفته ماندگار شود.

درد

امروزه با پیشرفت علم و مدل‌های امروزی آر اف فراکشنال دیگر مثل دستگاه‌های ابتدایی آن، درد زیادی را تحمل نمی‌کنید و این درد به حداقل می‌رسد. البته در صورت تمایل می‌توانید از پزشک درخواست کنید که از داروی بی حسی موضعی برای شما استفاده کند.

آر اف فرکشنال بهتر است یا هایفوتراپی؟

آر اف فرکشنال بهتر است یا هایفوتراپی

هدف از بکارگیری این دو شیوه غیر تهاجمی و غیر جراحی جوانسازی پوست و بازسازی کلاژن که در لایه‌های عمیق پوست قرار دارد می‌باشد.
در هایفوتراپی بوسیله امواج اولتراسوند یا فراصوت پوست صورت سفت و لیفت می‌شود و هایفوتراپی صورت عمق نفوذ بیشتری نسبت به روش آر اف دارد.

هایفو یکی از جدیدترین متدها برای لیفت پوست صورت و گردن و درمان افتادگی و شل شدگی پوست شناخته شده است. در آر اف از اشعه لیزر استفاده می‌شود تا کلاژن تحریک شده و علائم چین و چروک رفع شوند.
در واقع با استفاده از آر اف علائم خفیف یا متوسط پیری درمان می‌شود و در نهایت پوست سفت شده و ظاهر آن تغییر می‌کند.  هزینه هایفوتراپی از هزینه آر اف بیشتر است.

آر اف فراکشنال سوزنی با آر اف فراکشنال معمولی چه تفاوتی دارد؟

در آر اف فراکشنال معمولی نتایج حاصل از آن خیلی آرام و به تدریج انجام می‌شود و پزشک مجبور می‌شود برای رسیدن به نتیجه مطلوب درمانی تعداد جلسات درمانی بیشتری انجام دهد (حدود ۸ جلسه الی ۱۰) ولی در آر اف فراکشنال سوزنی سه تا چهار جلسه برای دستیابی به نتایج مطلوب کافی است.
در آر اف فراکشنال سوزنی تعدادی سوزن همزمان بدون درد وارد پوست می‌شود و مدت بسیار کوتاهی بعد از ورود سوزن‌ها به زیر پوست امواج رادیوفرکانس مستقیم به داخل آن وارد می‌شود.

پرسش و پاسخ در مورد آر اف فراکشنال

آر اف برای چه سنی مناسب است؟

بیشتر از این روش برای افرادی که بین ۳۰ تا ۵۵ سال سن دارند استفاده می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشت که آر اف برای افرادی کاربرد دارند که دچار بیماری خاصی نباشند و این شیوه توسط پزشک متخصص تجویز خواهد شد تا فرد دچار عوارض یا مشکلات خاصی نشود.

خطرات آر اف فرکشنال چیست ؟

معمولا پوست تا ۲۴ ساعت پس از انجام آر اف قرمز است. امکان دارد کمی تورم و ناراحتی حس کنید. در بعضی افراد قرمزی و پوست پوست شدن تا ۵ روز ادامه دارد و به مرور زمان کمتر می‌شود. این روش برای بسیاری از افراد بی‌خطر است و در طیف رنگ پوست‌های مختلف تاثیر منفی ایجاد نکرده است. برای اطمینان از مناسب بودن این روش حتما با متخصص پوست باتجربه و حرفه‌ای مشاوره داشته باشید.

5/5 - (3 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *