مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

فهرست محتوا نمایش

همان طور که می دانید، لیزر مو‌های زائد تنها روشی است که دفع موهای زائد را به طور تقریبا 90 در صد انجام می دهد، این روش ایمن و موثر که در کل جهان پر طرفدارست اگر تحت نظر پزشک و کلینیک معتبر انجام شود، اثر بخشی فوق العاده ای خواهد داشت. اما در این روش هم مانند سایر روش های زیبایی لازم است که مراقبت‌های بعد از لیزر را جدی بگیرید، تا اثر بخشی آن بیشتر شود و از عوارض لیزر هم کاسته شود. البته رعایت مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد هم لازم است که می توانید که می توانید در مقاله مربوط به آن بخوانید.
اگر می خواهید به نتیجه مد نظر خود دست یابید، لازم است پس از هر جلسه  مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد را همان طور که از سوی متخصص به شما گفته شده است، رعایت کنید. 

در این جا درباره تمام مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد صحبت خواهیم کرد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

در انجام عمل لیزر، در حقیقت به فولیکول های مو که در لایه‌ی میانی پوست قرار داند و وظیفه‌ی رشد مو را برعهده دارند، آسیب می زنیم. لیزر بدون آسیب زدن به بافت‌های مجاور فولیکول، باعث گرم شدن بخش پیاز مو، آسیب دیدن آن و نهایتاً توقف رشد موها می‌شود.
در نتیجه به خاطر این صدمه وارد کردن به پیاز مو و فولیکول باید مراقب باشید که بعداز لیزر، آسیب ها و صدمات بیشتر وارد نشود. از این جهت مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد مهم و ضروری هستند.

مراقبت های کلی بعد از لیزر موهای زائد:

این مراقبت ها در سه گروه ناراحتی و مشکلات بعد از لیزر، مراقبت های پوستی و استفاده از محصولات مناسب دسته بندی می شوند.

درمان ناراحتی های بعد از لیزر موهای زائد

پس از لیزر با توجه به میزان حساسیت پوست، ممکن است برخی از عوارض موقتی و جزئی مانند یک آفتاب سوختگی ملایم، قرمزی و تورم و خارش و جوش به وجود بیاید. البته در کمتر از24 ساعت از بین می روند.

استفاده از کمپرس یخ

اما برای تسکین سریع تر درد می توانید از بسته های یخ برای بی حس کردن منطقه تحت درمان استفاده کنید.
یخ و پک های سرد یک راه آسان برای کاهش این درد است. می توانید این بسته یخ را تهیه کنید و بسته یخ را قبل از قرار ملاقاتتان در فریزر قرار دهید.
اما حتما حواستان باشد که قبل از استفاده از پک های یخ آن را در یک حوله قرار دهید، به هیچ عنوان آن را به طور مستقیم روی پوست خود قرارندهید چرا که می تواند باعث التهاب بیشتر شود.
بر روی ناحیه تحت درمان به مدت ده دقیقه و سه بار در روز کمپرس سرد می توانید قرار دهید. و حتما بین این سه بار یخ گذاشتن حداقل یک ساعت فاصله باشد. چرا که اگر این مدت خیلی طولانی شود و یخ روی پوست رها شود، گردش خون در ناحیه تحت درمان کاهش می یابد و مدت زمان بهبودی طولانی تر می شود.

استفاده از ژل آلوئه ورا

برای کاهش قرمزی و تورم بعد از لیزر موهای زائد  می توانید از ژل آلوئه ورا استفاده کنید.
این ژل به برطرف کردن قرمزی و تورم پوست کمک می کند و تهیه آن از داروخانه ها ساده است .  اگر این امکان وجود دارد از ژل آلوئه ورای تازه استفاده کنید زیرا اثرگذاری آن بیشتر است.

نگهداری ژل آلوئه ورا را در یخچال می تواند تاثیر بهتری بر ناحیه مورد نظر بگذارد. ژل آلوئه ورا را مستقیما به ناحیه ای که لیزر شده بزنید و چند دقیقه صبر کنید تا به طور کامل جذب شود. پس از این که ژل شروع به خشک شدن نمود می توانید مقدار اضافی روی سطح پوست را با یک پارچه تمیز، نرم و مرطوب بردارید.
این کار را دو تا سه بار در روز تکرار کنید تا قرمزی و تورم برطرف شود.

استفاده از قرص های مسکن

اگر یخ و آلوئه ورا مفید نبود می توانید از مسکن استفاده کنید.
بسیاری از افراد یخ و آلوئه ورا را برای کاهش درد کافی می دانند ولی بعضی افراد نیاز به مصرف مسکن می بینند تا درد را زود تر برطرف شود.
در روز اول پس از درمان از مسکن استفاده نمایید. اگر درد ادامه یافت با پزشک خود ارتباط بگیرید. آسپرین و ایبوپروفن برای بعد از درمان با لیزر توصیه نمی شوند زیرا سبب کاهش غلظت خون می شوند، بهتر است از استامینوفن استفاده کنید.

نکات مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

جلوگیری از گرم شدن پوست

یکی از مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد این است که از گرم شدن پوست لیزر شده جلوگیری شود. چرا که لیزر بافت‌های فولیکولی را گرم می‌کند  و باعث از بین بردن فولیکول مو می شود. ناحیه‌های تحت لیزر، بعد از عمل، گرم‌تر از حالت عادی خواهند بود و قرار دادن پوست در معرض گرمای بیشتر می تواند سبب افزایش التهاب شود.
در نتیجه پس از جلسه، شما باید مراقب پوست خود باشید تا گرم نشود. از هر گونه فعالیت فیزیکی که باعث بالا رفتن دمای پوستتان می‌شود، پرهیز کنید. از قرار گرفتن در معرض آب گرم، سونا و اتاق های بخار برای حداقل چهل و هشت ساعت ممنوع است .
برای شستشوی منطقه درمان شده می توانید از آب ولرم متمایل به خنک استفاده نمایید تا کاملا بهبود یابد.

قرار نگرفتن در برابر نور خورشید

این مهم ترین نکته مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد به حساب می آید که از ناحیه تحت درمان در مقابل خورشید محافظت کنید، چرا که نور خورشید می تواند سبب التهاب پوست شود و قرمزی و تورم پوست را افزایش دهد.
دقت داشته باشید که پوست شما نباید در طول مدت زمان درمان در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرد که باعث به سوختن و برنزه شدن آن شود.
آسان ترین راه برای مقابله با این مشکلات این است که از قرار گرفتن زیر نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. بهتر است حداقل 7 روز الی 2 هفته از نور مستقیم آفتاب دوری کنید البته بعضی از پزشکان معتقدند شش هفته بهتر است.
اما اگر لازم شد از منزل خارج شوید به خصوص برای مدت زمانی طولانی، حتما از پوست خود در برابر اشعه فرابنفش محافظت کنید، مطمئن شوید ناحیه درمان شده را لباس پوشانده باشد و اگر صورتتان را لیزر کرده اید از یک کلاه استفاده نمایید هم چنین از یک کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 ، اگر تعریق می کنید حتما کرم ضدآفتاب را تمدید نمایید تا تاثیر گذاری آن حفظ شود.
استفاده از چراغ های UV مصنوعی مانند اتاقک های برنزه نیز باید تا بهبودی تمامی ناراحتی های پوستی اجتناب کنید. 

شستن صورت بعد از لیزر موهای زائد 

نظر درباره شستن صورت بعد از لیزر متفاوت است، برخی این نظر را دارند که تا 24 یا حتی 48 ساعت اما برخی معتقدند می شود بلافاصله بعد از لیزر حمام کرد.
این اختلاف نظر به خاطر تفاوت در دستگاه های لیزر است. پس بهترین پاسخ دهنده به این سوال اپراتور لیزر هستند.
به طور کلی می توانید به صورت عادی دوش بگیرید یا حمام کنید. اما حتماً دمای آب را خنک نگه دارید. پس از لیزر درمانی می توانید 1 الی 2 بار در روز ناحیه تحت درمان را بشویید. اگر مرتباً صورتتان را بشویید، ممکن است قرمزی یا ناراحتی آن را افزایش دهید.

 خودداری از کندن موهای باقیمانده بر روی پوست

اگر پس از اتمام جلسه لیزر موهای زائد، مشاهده کردید که هنوز اندکی مو بر روی پوست تان باقیمانده است. برای مراقبت های بعد از لیزر توصیه می شود که از استفاده از موم یا موچین برای کندن موها خودداری کنید چرا که بیرون کشیدن موها با اپیلاسیون، موچین یا بند زدن باعث می شود که مو از ساقه کنده شود و علاوه بر آسیب رسیدن به پوست، سبب بی اثر شدن لیزر و رشد دوباره فولیکول ها می شود.می توانید با تیغ زدن مو ها آن ها را رفع کنید. هم چنین در میان دوره های درمان مو ها را بیرون نکشید!

پرهیز از ترکاندن تاول های احتمالی پوست

در برخی از افراد، ممکن است که پوست بعد از لیزر دچار تاول شود.
در چنین شرایطی هیچگاه نباید تاول ها را ترکیده شوند؛ زیرا این کار آسیب بیشتر به پوست وارد می کند و می تواند لکه های ناخوشایندی بر روی پوست بگذارد.
در صورت مشاهده تاول های پوستی،می توانید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید که برای استفاده دقیق تر از نوع آنتی بیوتیک حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

پرهیز از فعالیت هایی که موجب تعریق می شود

توصیه شده برای مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد از  ورزش و فعالیت های بدنی و ورزشی شدید که موجب افزایش تعریق بدن می شوند تا  حداقل 24 ساعت یا دو روز بعد از لیزرموهای زائد اجتناب کنید.
ورزش های سبک مثل قدم زدن موردی ایجاد نمی کنند ولی سعی کنید از بالا رفتن دمای بدن به مقدار زیاد جلوگیری شود. چرا که بالا رفتن دمای بدن به دلیل ورزش، می تواند سبب التهاب منطقه لیزر شده شود. بهتر است اگر اهل باشگاه رفتن هستید و ورزش جزو اصلی ترین برنامه های زندگی تان به حساب می آید، سعی کنید پس از جلسه لیزر فعالیت ورزشی زیادی انجام ندهید.

مصرف آب بعد از لیز مو‌ی زائد

نوشیدن آب زیاد بعد از لیزر موهای زائد یکی از مراقبت هاست.

یکی از مهم‌ترین نکات مراقبت از پوست بعد از لیزر موهای زائد، هیدراته نگه داشتن بدن است. بعد از لیزر و در طول دوره‌ی درمان، آب فراوان بنوشید تا پوست شما دچار کم آبی نشود. در روزهای ابتدایی بعد از لیزر بدن دچار خشکی پوست می‌شود، لازم است در طول شبانه‌روز به مدت ۳ تا ۵ روز دائماً آب بنوشید تا رطوبت بدن شما به‌خوبی تأمین شود و پوست شفاف و عاری از لک داشته باشید.
به یاد داشته باشید اثر گذاری عمل لیزر، با میزان رطوبت پوست شما، رابطه‌ی مستقیم دارد.

پوشیدن لباس‌های گشاد و نخی

پوست شما بعد از لیزر موهای زائد حساس خواهد شد و با کوچک‌ترین برخورد و تماس ممکن است احساس ناراحتی و درد کنید. پوشیدن لباس گشاد کمک می کند تا از چسبیدن لباس به سطح پوست جلوگیری شود و لباس با نواحی لیزر شده بدن تماس پیدا نکند و باعث سوزش و التهاب نشود.
بنابراین توصیه می شود که از یک لباس ماکسی بلند یا شلوار گرمکن گشاد استفاده کنید و همچنین لازم به ذکر است که بهتر است لباس موردنظر نخی باشد تا جریان هوا به خوبی از آن عبور کند.

نرفتن به استخر به دلیل وجود کلر

حتماً در استخر تجربه سوزش جزئی پوست را به دلیل وجود کلر در آب تجربه کرده اید. این سوزش بعد از لیزر موهای زائد و مراجعه به استخر به دلیل خاصیت کلر، افزایش خواهد یافت و بنا بر نوع پوست ممکن است حساسیت شدیدی را تجربه کنید و پوست شما قرمز و دچار التهاب شود.

استحمام کردن بعد از لیزر

می توان بعد از لیزر حمام کرد اما در 48 ساعت اول بهتر است استحمام نکنید. از طرفی اگر در آن لحظه حمام کردن برایتان امر ضروری تلقی می شد، نباید از آب گرم استفاده کنید.
محل مورد نظر را به آرامی و با یک شوینده ملایم شستشو دهید.
برای گرفتن رطوبت باید از یک حوله تمیز استفاده کنید و بسیار آرام محل را خشک کنید. در این هنگام از مالش آن ناحیه بپرهیزید.

استفاده از محصولات مراقبتی مناسب

تمیز نگه داشتن ناحیه لیزر شده

تمیز نگه داشتن پوست اهمیت زیادی دارد و باید ناحیه لیزر شده تمیز و عاری از آلودگی باشد، شما می توانید این ناحیه را با یک پاک کننده مناسب تمیز کنید. می‌توانید ناحیه تحت درمان را یک تا دو بار در روز بشویید. اگر مرتبا ناحیه را بشویید ممکن است سبب افزایش قرمزی یا ناراحتی آن شود. بعد از دو تا سه روز اگر قرمزی برطرف شد می توانید به روتین معمول مراقبت از پوست برگردید.

محدودیت در استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی بعد از لیزر

استفاده از لوازم آرایشی و عطرها پس از انجام لیزر، می‌تواند به پوست شما آسیب وارد کند و باعث التهاب بیشتر پوست شود.
اگر درمان با لیزر را بر پوست صورتتان انجام داده اید در روز اول نباید از محصولات آرایشی استفاده نکنید و پوست خود را از هرگونه مواد آرایشی که عمدتاً دارای الکل هستند و برای پوست مضر هستند، دور نگه دارید.
حتما برای استفاده از لوازم آرایشی، با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلی برای پوستتان بوجود نیاید.
پس از بیست و چهار زمانی که قرمزی برطرف شد می توان از محصولات آرایشی استفاده کرد. هم چنین باید از محصولات مراقبت پوستی موضعی مثل کرم های ضد آکنه تا بیست و چهار ساعت استفاده نکنید.

استفاده از لوسیون و ژل بعد از لیزر

جهت مراقبت بعد از لیزر موهای زائد شما می‌توانید برای خنک نگه داشتن پوست خود از لوسیون و ژل‌های غیر حساسیت‌زا استفاده کنید. استفاده از ژل بعد از لیزر، به رفع قرمزی و تورم ناحیه‌ی درمان کمک شایانی می‌کند. همچنین به کمک ژل، التهاب پوست نیز کاهش پیدا می‌کند.

ژل‌های دارای عصاره آلوئه ورا می‌تواند به روند بهبودی پوست و عدم ایجاد التهاب و حساسیت کمک بهتری کند.
می‌توانید برای مرطوب نگه داشتن پوست خود جلوگیری از ایجاد خشکی پس از لیزر، صبح و شب قبل از خواب مقداری ژل یا لوسیون را به بدن خود بمالید و به‌آرامی ماساژ دهید.

استفاده از یک مرطوب کننده مناسب

از یک مرطوب کننده مخصوص پوست های حساس استفاده نمایید.
پس از لیزر مو های زائد پوستتان از قبل حساس تر خواهد شد و تاکید بر استفاده از مرطوب کننده‌ی مخصوص، به دلیل حساس شدن بیش از حد پوست بعد از عملیات لیزر است. زیرا همزمان با انجام لیزر، پوست خشک می‌شود و برای اینکه لیزر اثر بخشی بیش‌تری داشته باشد، حتما باید سطح پوست خود را همیشه مرطوب نگه دارید.
استفاده از یک مرطوب کننده مناسب پوست های حساس کمک می کند این احساس خشکی برطرف شود بدون این که التهاب ایجاد کند. دقت کنید که مرطوب کننده‌ی مورد نظر شما، باید بدون چربی باشد. این امر باعث می‌شود تا منافذ پوست خالی بمانند و در نتیجه تاثیر لیزر نیز بیش‌تر شود.

می توانید دو بار در روز از مرطوب کننده استفاده نمایید.فقط توجه نمایید که به آرامی کرم را بر موضع استفاده نمایید.مالیدن محکم و زیاد پوست، ممکن است سبب التهاب شود.

خلاصه نکات مهم مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد مهم است.

  • از دست زدن به پوست در ناحیه درمان خودداری کنید.
  • از رفتن به اتاق بخار، سونا، جکوزی و استخر شنا خودداری کنید.
  • از انجام تمامی ورزش‌های بدنی بپرهیزید.
  • هنگام استحمام از آب ولرم با فشار کم استفاده کنید.
  • جلسه‌ی بعدی برای لیزر مو‌های زاید بدن، ۴۰ روز و برای صورت، ۳۰ روز بعد است.
  • از استفاده از انواع لوازم آرایشی و کرم پودر در ناحیه‌ی درمان بپرهیزید.
  • تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر از کرم‌های بیلیچینگ و همچنین محصولات معطر استفاده نکنید.
  • تا 24 ساعت از مواد شوینده در ناحیه ای که لیزر انجام داده اید استفاده نکنید.
  • از زمان انجام لیزر ۳ روز كرم “زینک و بتامتازون” (برای نواحی بدن)، کرم “زینک و مومتازون” (برای نواحی صورت) را هر ۸ ساعت استفاده کرده و از روز چهارم به بعد از كرم ضدآفتاب استفاده كنید.

قیمت لیزر کل بدن

علاوه بر مراقبت های بعد از لیزر، حواستان به قیمت لیزر کل بدن باشد؛ چون ممکن است در مراکز مختلف از دستگاهای نامناسب استفاده شود که عوارض ناگواری بر جای بگذارد.
برای آگاهی از قیمت لیزر کل بدن ۱۴۰۲ می توانید به مقاله مربوط به آن و یا صفحه خدمات مراجعه کنید.

سوالات درباره مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد:

آیا در دوران عادت ماهانه ممنوعیت درمان وجود دارد؟

بر خلاف عکس در دوران پریود اصلاً نیازی نیست و لیزر خود را کنسل کنید شما باید طبق برنامه مشخص شده به کلینیک مراجعه کنید و از برنامه درمان پیروی نمایید.

آیا می‌توان پس از لیزر موهای زائد ورزش‌کرد؟

بطور خلاصه می‌توان گفت که خیر. جهت کسب بهترین نتایج ممکن و بیشترین راحتی پس از درمان، ورزش‌کردن پس از لیزر موهای زائد توصیه‌نمی‌شود.

از انجام چه نوع ورزش‌هایی باید پس از لیزر موهای زائد خودداری‌کرد؟

‌از انجام هر نوع ورزشی که باعث عرق‌کردن می‌شود جدا خودداری‌کنید. دویدن، شناکردن، رقصیدن، دوچرخه‌سواری، کلاس‌های اسپینینگ، یوگای داغ، افزایش وزن، کلاس‌های ایروبیک، کراس فیت، تی ‌آر ایکس، زومبا همگی از جمله ورزش‌هایی هستند که بایستی تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت اول پس از درمان از انجام آنها خودداری‌کرد.

5/5 - (11 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *