ماندگاری بوتاکس

ماندگاری بوتاکس و عوامل موثر بر آن

امروزه تزریق بوتاکس به یکی از پرکاربردترین عمل‌های زیبایی تبدیل شده است. روشی کم هزینه و تأثیرگذار در جوانسازی پوست و رفع چین و چروک‌ها، درمان میگرن، کاهش تعریق بیش از حد و … می‌باشد.
این عمل به صورت سرپایی انجام می‌گیرد و نیازی به بیهوشی ندارد. بسیاری از افراد برای رفع چین و چروک پیشانی خود از بوتاکس استفاده می‌کنند.
البته کاربرد بوتاکس فقط محدود به ناحیه پیشانی نیست و برای سایر نواحی صورت مانند لب، گونه، چانه و اطراف چشم نیز استفاده می‌شود.

در این روش با تزریق سم بوتولینوم، عضلات فعال به طور موقت فلج خواهند شد و تا مدتی توان حرکت را از دست خواهند داد. ماندگاری بوتاکس از ۲ الی ۶ ماه متغیر است.
در این مقاله در مورد عوامل موثر بر افزایش ماندگاری بوتاکس و مقدار مفید ماندگاری آن بطور کامل توضیح می‌دهیم.

عوامل موثر بر افزایش ماندگاری بوتاکس

ماندگاری بوتاکس و عوامل موثر بر  افزایش ماندگاری بوتاکس
ماندگاری بوتاکس

مکمل‌های روی (زینک)

مکمل‌های روی این امکان را فراهم می‌کند تا مدت زمان ماندگاری بوتاکس افزایش پیدا کند. طبق تحقیقات صورت گرفته، نشان می‌دهد که افرادی که ۴ روز پیش از تزریق بوتاکس از مکمل‌های زینک استفاده نموده‌اند، نتایج بهتر و ماندگارتری را تجربه کرده‌اند. سم بوتولینوم به گروهی از آنزیم‌ها که به روی وابسته هستند، تعلق دارد.

مصرف Argirelox

آرجیریلاکس ترکیب پپتیدی است که مقدار استیل کولین آزاد شده توسط اعصاب را پایین می‌آورد. این محصول همچون بوتاکس عضلات را فلج می‌کند اما برخلاف آن به صورت موضعی تزریق می‌شود.
افرادی که بدنبال راهی برای افزایش ماندگاری اثرات بوتاکس هستند باید از این مواد در محصولات مراقبت پوستی خود استفاده کنند.

کرم‌های رتینوئید

این کرم‌ها نیز توانایی بالا بردن ماندگاری بوتاکس را دارند. ترکیب بوتاکس با یک کرم رتینوئید موضعی این امکان را فراهم می‌کند تا نیاز به تزریق مجدد بوتاکس کاهش یابد و به طور بالقوه فاصله زمانی بین تزریق‌ها را بیشتر می‌کند.
کرم‌های رتینوئیدی را می‌توان در قسمت‌هایی از صورت که به طور معمول با بوتاکس درمان نمی‌شوند، استفاده نمود.

استفاده مجدد از بوتاکس

ماندگاری بوتاکس و اثرات بدست آمده از آن با هر بار تکرار درمان افزایش پیدا می‌کند. دلیل علمی مبنی بر این موضوع که تکرار درمان منجر به ماندگارتر شدن نتایج می‌شود وجود ندارد، اما احتمالاً عضلات به اثر شل کنندگی بوتاکس عادت می‌کنند.
در هر حال بیمارانی که برای مدت زمان طولانی از بوتاکس استفاده نموده‌اند، می‌توانند فواصل بین تزریق‌ها را به ۹ ماه افزایش دهند.

پزشک متخصص مجرب

تخصص و مهارت پزشک یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند بر میزان ماندگاری بوتاکس تاثیرگذار باشد از این طریق که پزشک متخصص و باتجربه دوز صحیح دارو و چگونگی استفاده‌ی مناسب از وسایل تزریق را می‌داند، امکان شخصی‌سازی درمان را ایجاد می‌کند و با کمک فرد بهترین برنامه درمانی را تهیه کرده و با تکیه بر علم و تجربه‌ی خود، بیمار را به هدف مورد نظر یعنی داشتن پوستی جوان خواهد رساند.
مراجعه به افراد بدون تخصص و بی‌تجربه می‌تواند نتیجه زیان آوری را به دنبال داشته باشد. پس به بیماران توصیه می‌شود که تا حد امکان در انتخاب یک پزشک متخصص و مجرب نهایت توجه خود را خرج کنند.

تاریخ انقضا محصول

بوتاکس به شکل پودری منجمد می‌باشد. پیش از تزریق برای ایجاد غلظت مناسب به آن محلول نمکی اضافه می‌شود.
در حالت ایده آل، بوتاکس باید تا ۲۴ ساعت بعد از مخلوط کردن استفاده شود زیرا در هنگام تازه بودن بیشترین اثربخشی را خواهد گذاشت.
در حالت ایده آل، همان روزی که ویال بوتاکس باز می‌شود باید از آن استفاده نمود تا بیمار بهترین نتیجه ممکن را کسب کند. با این وجود، بعد از باز شدن بوتاکس، این محلول تا ۲ هفته قابل استفاده می‌باشد.

متابولیسم بدنی بیمار

یکی از عوامل موثر در افزایش ماندگاری بوتاکس متابولیسم بدنی افراد می‌باشد. بوتاکس در بدن افراد با متابولیسم زیاد، سریع‌تر از بین می‌رود.
بالا رفتن سن نیز سرعت از بین رفتن اثر بوتاکس را افزایش می‌دهد. به همین دلیل بیمارانی که سن بالایی دارند باید زودتر درمان بوتاکس را تمدید کنند.

منطقه تزریق بوتاکس

محل تزریق بوتاکس نیز در ماندگاری اثر آن تاثیر می‌گذارد. هر اندازه عضله‌ای که تزریق به آن انجام می‌شود بزرگتر باشد، مدت زمان باقی ماندن اثر آن نیز کمتر می‌شود.
نتیجه‌ی بدست آمده از تزریق بوتاکس بر عضلات کوچکتر ماندگاری بیشتری دارد. بطور مثال ماندگاری تزریق بوتاکس در پیشانی، سه ماه، اما دوام تاثیر تزریق بوتاکس برای از بین بردن خطوط پنجه کلاغی بیش از چهار ماه ماندگاری دارد.

مقدار دوز تزریق بوتاکس

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس مقدار دوز تزریقی آن می‌باشد. هر مقدار تعداد دوز بیشتری از بوتاکس در عضله تزریق شود، ماندگاری نتیجه نیز افزایش می‌یابد.
البته در همه بیماران نتیجه یکسان نبوده و امکان دارد یک نفر عضلات چشم قوی و عضلات پیشانی ضعیفی داشته باشد، اما در فرد دیگر برعکس باشد. به همین دلیل تزریقی موفقیت آمیز می‌باشد که متناسب با وضعیت عضلات بیمار انجام شود.

تمدید به موقع تزریق بوتاکس

طبق برنامه مشخص شده، برای تمدید تزریق بوتاکس به پزشک خود مراجعه کنید؛ زیرا تکرار تزریق بوتاکس به مرور زمان توانایی ماهیچه را پایین می‌آورد و تاثیر بوتاکس را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.
پس لازم است یک برنامه طولانی مدت تهیه کنید تا اثرات بوتاکس به مدت بیشتری برای شما حفظ شود. اگر فواصل جلسات درمانی کم باشد ماهیچه پاسخی به بوتاکس نداده و اگر فواصل تزریق طولانی باشد مابین جلسات چین و چروک‌ها مجدد نمایان خواهند شد.

حجم و قدرت عضله

قدرت عضله نیز نقشی تعیین کننده‌ در ماندگاری نتایج بوتاکس دارد. زیرا در این شرایط برای رفع چین و چروک و اصلاح اشکالات صورت باید مقدار زیادی بوتاکس تزریق شود این موضوع امکان دارد عضلات صورت را بیش از حد فلج نماید بنابراین هرگز توصیه نمی‌شود. عضلات ضعیف مثل عضلات قوی با اثر بوتاکس مقابله نمی‌کنند.

ورزش کردن

افرادی که ورزش می‌کنند بدلیل اینکه فعالیت بدنی زیادی دارند متابولیسم بیشتری نسبت به افراد معمولی دارند.
به همین دلیل است که بدن ورزشکاران زخم‌ها و آسیب دیدگی‌ها را سریع‌تر از افراد عادی درمان می‌کند.
بدن بوتاکس را به عنوان یک ماده مهاجم خارجی و اضافی می‌بیند، بنابراین به آن حمله کرده و سعی می‌کند آن را تجزیه کند.
به همین دلیل ورزشکاران باید تزریق بوتاکس را در فواصل زمانی کوتاه‌تری دریافت کنند.

ممنوعیت اسکراب پوست

پس از تزریق بوتاکس باید به پوست فرصتی برای استراحت و بهبودی داده شود. از اعمال اسکراب‌های قوی یا ماسک‌های صورت که امکان ایجاد اختلال در روند درمان را دارند خودداری کنید.

سبک زندگی روزمره و تغذیه

نوع و روش زندگی روزمره تاثیر بسیار زیادی بر روی ماندگاری بوتاکس می‌گذارد. بعنوان مثال انجام ورزش‌های سنگین باعث از بین رفتن اثر بوتاکس می‌شوند.
داشتن برنامه غذایی سالم و رسیدگی به سلامت پوست باعث افزاش مانگاری بوتاکس می‌شود پس همه این برنامه‌ها بر میزان مدت ماندگاری تاثیرگذار هستند.

میزان چین و چروک‌های پوستی

معمولا، تزریق بوتاکس با دقت زیادی انجام می‌شود، مخصوصا زمانیکه میزان چین و چروک در این ناحیه بسیار زیاد است و همچنین بین بردن خطوط طبیعی هرگز پیشنهاد نمی‌شود.
از این رو، بهتر است پزشکی را انتخاب کنید که از تجربه کافی بهره‌مند باشد و به راحتی محل دقیق تزریق بوتاکس را تشخیص دهند.
تجربه پزشکان کمک می‌کند که خطوط طبیعی صورت را از چین و چروک‌های پوست تشخیص دهند.

استعمال سیگار و قلیان

نیکوتینی که در سیگار و قلیان وجود دارد می‌تواند به عضلات آسیب برساند و آن‌ها را ضعیف کند. بنابراین اگر سیگاری هستید، قلیان می‌کشید و پس از تزریق بوتاکس هم آن را ترک نکرده‌اید، نباید انتظار زیادی از ماندگاری بوتاکس داشته باشید.

ژنتیک یا بیماری

در صورتی ‌که به صورت ژنتیکی مستعد چین و چروک هستید، تعداد دفعات بیشتری را باید برای تمدید بوتاکس به کلینیک مراجعه کنید. زیرا بوتاکس نمی‌تواند با ویژگی‌های طبیعی بدن شما مبارزه کند.
همچنین اگر دارای بیماری خاصی می‌باشید و داروهای خاصی را مصرف می‌کنید این موضوع هم می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش ماندگاری بوتاکس برای شما باشد.

جنس پوست

گاهی امکان دارد جنس پوست و عضلات ضخیم باشد و باعث کم شدن تاثیر بوتاکس می‌شود. در این مواقع به جای تزریق بوتاکس بیشتر، بهتر است از دیگر روش‌ها مثل لیفتیک استفاده شود.

صورت خود را ماساژ ندهید

حداقل باید در ۲۴ الی ۴۸ ساعت اول بعد از بوتاکس از مالیدن صورت، ورزش کردن یا مصرف محصولات آرایشی قوی پرهیز کنید.
درحالیکه انجام شکلک‌ها و تحرک عضلات صورت مفید می‌باشد اما نباید این کار را با ماساژ دادن صورت اشتباه گرفت.
ماساژ دادن یا لایه برداری صورت، ورزش کردن و مصرف محصولات قوی موجب می‌شود دارو به نواحی نامناسبی منتشر شود.
این وضعیت می‌تواند باعث فلج شدن صورت، افتادگی پلک یا بروز عوارض نامطلوب دیگر شود.

قرار نگرفتن در معرض مستقیم نور خورشید

این توصیه صرف نظر از انجام بوتاکس، برای تمامی انواع پوستی مفید است. آسیب‌های وارد شده به پوست از نور خورشید عامل اصلی بروز چروک های اولیه هستند.
از آنجایی که این چروک‌ها ناشی از عضلات زیر پوست نیستند، بوتاکس تاثیری بر آن ها ندارد. افراد باید به صورت روزانه حتی در زمستان یا روزهای ابری، از مواد ضد آفتاب در نواحی صورت، گردن و دست‌ها استفاده نمایند.

مواد غذایی مفید

مواد غذایی مصرفی می‌تواند به طور مستقیم بر ظاهر و سلامت پوست فرد تاثیرگذار باشد. برای به حداکثر رساندن نتایج بوتاکس‌ها به بیماران توصیه می‌شود که از مصرف غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده خودداری کنند و مقدار شکر را در رژیم غذایی خود پایین بیاورند. این مواد غذایی موجب افزایش التهاب شده و سلامت کلی پوست را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

برای ماندگاری بیشتر بوتاکس و کاهش عوارض، مراقبت بعد از بوتاکس بسیار مهم و حائز اهمیت است. مراقبت هایی هم چون :

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس
  • حداقل تا یک روز بعد از تزریق از انجام ورزش‌های سنگین یا هر فعالیتی که باعث تعریق می‌شود خودداری کنید.
  • حداقل  ۲ الی ۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس محل آن را لمس نکنید و فشار ندهید.
  • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق  بوتاکس سر خود را خم نکنید و دولا نشوید.
  • تا چند ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن خودداری کرده و سرتان را در وضعیت مستقیم قرار دهید.
  • مصرف داروها و مواد غذایی رقیق‌کننده خون مثل ویتامین ای، امگا ۳، آسپرین و چای سبز پس از تزریق ممنوع است.
  • ۱ الی ۲ روز پس از تزریق به سراغ استخر، سونا نروید و استحمام نکنید. این مکان‌ها احتمال بروز عفونت در ناحیه تزریق را افزایش می‌دهند.
  • تا ۲۴ ساعت پس از تزریق از شستشوی موها خودداری کنید. همچنین شستشوی صورت نیز ۴ الی ۵ ساعت پس از تزریق ممنوع است. پس از این مدت دقت کنید که محل تزریق را فشار یا ماساژ ندهید.
  • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق از انجام فعالیت‌هایی که بدن در حالت برعکس قرار می‌گیرد مانند تمرینات یوگا یا رفتن به شهربازی و… پرهیز کنید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی می‌باشد که با فلج کردن عضلات موجب رفع خطوط پوستی می‌شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده که به صورت موقتی موجب فلج شدن عضلات می‌شود.
علت اصلی ایجاد چین و چروک‌های صورت، حرکت عضلات است. پس اگر عضلات را فلج کنیم، خطوط صورت هم از بین می‌روند.

تزریق بوتاکس از جمله روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و موثر برای رفع خطوط ظریف و همینطور چین و چروک‌های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد.
البته برای رفع خطوط بقیه‌ی بخش‌های صورت مانند خط اخم یا خطوط افقی پیشانی هم می‌توان از طریق تزریق بوتاکس به پیشانی استفاده نمود.

هزینه تزریق بوتاکس صورت

برای آگاهی از هزینه تزریق بوتاکس صورت می توانید به مقاله آن در سایت بهارین یا صفحه تعرفه خدمات سایت مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ در مورد ماندگاری بوتاکس

خوابیدن پس از بوتاکس باید چگونه انجام شود؟

حداقل در ۴ ساعت اول بعد از بوتاکس از خوابیدن یا دراز کشیدن پرهیز کنید. البته، دراز کشیدن بر روی کمر به همراه بالا بردن نسبی پا‌ها می‌تواند در دو شب اول پس از بوتاکس مفید باشد.

5/5 - (6 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *