مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

پی آر پی صورت یکی از روش هایی است که ریسک و عوارض کمتری نسبت به بقیه روش ها دارد. از عوارض آن به قرمز شدن پوست، متورم شدن و کبودی خفیف است که پس از گذشت دو یا سه روز بهبود می‌یابد. مراقبت و نگهداری پوست پس از این درمان ها، تأثیر بسزایی در ماندگاری و زیبایی پوست به همراه دارد. در ادامه این مطلب شما را به صورت کامل با مراقبت های بعد از پی آر پی صورت آشنا می‌کنیم.

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

اگر می‌خواهید بعد از انجام پی آر پی صورت به بهترین نتایج با کم‌ ترین عوارض دست یابید باید به انجام مراقبت های بعد از پی آر پی صورت بپردازید در ادامه شما را با این مراقبت ها آشنا می‌کنیم:

 • توجه داشته باشید که پس از انجام این کار، به مدت شش ساعت صورت خود را با آب نشویید و برای تمیز کردن صورت خود از هیچ شوینده ای استفاده نکنید.
 • برخی از مواد باعث آسیب به فعالیت پلاکت ها می‌شوند، بهتر است از آن ها استفاده نکنید.

برخی از این مواد عبارت است از:

دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی و دارو های رقیق کننده خون و سایر دارو های ضد افسردگی

 سیگار

کافئین

 شماری از آنتی بیوتیک ها و آنتی هیستامین ها

 • افزایش گرما باعث التهاب و سوزش شده و برای پی آر پی مشکل ساز است. از این رو، باید در دو روز اول از گرما دوری کنید. برای مثال هیچ گونه برخورد مستقیم با یخ و گرما نداشته باشید، عدم استفاده از حمام با دوش آب گرم، از رفتن به سونا و ورزش پرهیز کنید، همچنین آب فراوان بنوشید و برای چند مدت از پوست خود به خوبی مراقبت کنید تا دچار عفونت و سوزش نشوید.

دلایلی که باعث آسیب رسیدن به پوست می‌شود:

خاریدن و یا کندن پوست محلی که درمان شده

انجام برخی دوا و درمان ها روی پوست

 • هرگز به استخر های عمومی نروید چون میکروب و باکتری های زیادی در آن جا وجود دارد.
 • ورزش نکنید چون فعالیت زیاد و عرق کردن برای پوست مضر است.
 • از وسیله های آلوده مانند عینک، تلفن، ماسک و سایر موارد، سعی کنید استفاده نکنید و در صورت احتیاج به خوبی تمیز و ضدعفونی کنید.
 • پس از انجام پی آر پی صورت، به مدت یک روز حق استفاده از لوازم آرایشی را ندارید چون اگر این التهاب و سوزش پوست شما بهبود نیابد، احتمال دارد دوباره تمدید کنید.
 • از سرم اسید هیالورونیک و کرم های مخصوصی که دکتر پیشنهاد داده است استفاده کنید.
 • در مراقبت های بعد از پی آر پی صورت، خوب است پوست صورت در معرض آب خیلی سرد یا داغ قرار نگیرد.
 • بعد از انجام این روش درمانی حدود ۶ تا ۲۴ ساعت اول از زدن آب به صورت خود خودداری کنید. بعد از سپری شدن این زمان می‌توانید صورت خود را به آرامی شست و شو دهید. دقت کنید که شوینده ها را برای پاک نمودن صورت به کار نبرید اما در صورت نیاز از یک مواد شوینده بسیار ملایم می‌توانید استفاده نمایید.
 • اگر سوزش و درد داشتید می‌توانید از دکتر خود بخواهید تا برایتان دارو هایی تجویز کند.
 • دقت داشته باشید که در مقابل نور خورشید قرار نگیرید، اما در صورتی که مجبور به این کار شدید می‌توانید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. و در پایان هنگام خوابیدن به پشت دراز بکشید و صورت خود را بر روی بالش نگذارید.

سایر مراقبت ها عبارتند از:

در تاثیر گذاری زیاد این روش درمانی عوامل گوناگونی نقش دارند. اکثر این موارد به خود شما و بدنتان مربوط می باشد. برخی از این موارد شامل:

 • وضعیت بدنی شما

اگر شما سیستم ایمنی تان قوی است و دارای خون سالم و مکانیسم های ترمیم بافت قوی هستید، روش پی آر پی برای شما مناسب می باشد. بیشتر مواردی که باعث تقویت شدن سیستم ایمنی بدن شما می شود شامل موارد زیر است:

 • تغذیه صحیح و مقوی داشته باشید

شما باید در برنامه غذایی خود آب کافی مصرف کنید همچنین مصرف میوه ها و سبزیجات با اینکه برای بدن خوب است ولی آنها ممکن است دارای آنتوسیانین باشند که سبب پایین آمدن پلاکت خون می شود. از جمله محصولات گیاهی که دارای آنتوسیانین هستن: کلم قرمز لوبیا سیاه و توت ها و یا محصولات گیاهی که رنگشان قرمز و بنفش و آبی یا سیاه است. در طول دوره بهبودی باید مصرف محصولات غذایی را کاهش دهید.

همینطور کافئین موجب غیر فعال شدن پلاکت ها می شود اما این ماده موجب فعال شدن چربی های اشباع شده و کربوهیدرات های ساده پلاک ها می شود.

 • آب رسانی کنید.

نوشیدن آب فواید خیلی زیادی دارد. یکی از اصلی ترین کار کردهای آب این است که موجب از بین رفتن سموم بدن میشود و همینطور به ترمیم بافت ها کمک می کند.

 • استرس خود را کنترل کنید.

شاید این جمله خیلی از پا افتاده باشد اما استرس موجب آزاد شدن هورمون هایی در خون میشود که در فعالیت پلاکت ها تاثیر گذار است. داشتن خواب کافی، مدیتیشن و همچنین حفظ کردن آرامش موجب کاهش استرس می شود.

 • فشار خون خود را بررسی کنید.

اگر فشار خون شما افزایش پیدا کند این عمل موجب فعال شدن زودهنگام پلاک ها شده و سطح پلاکت ها پایین می آید. به همین خاطر فشار خون شما باید در محدوده طبیعی همواره کنترل شود.

 • به طور منظم ورزش کنید.

بعد از اینکه التهاب پوست تان بعد از روش پی آر پی از بین رفت، باید شروع به ورزش کردن کنید. ورزش آرام موجب تقویت شدن سیستم ایمنی بدنتان می شود و همچنین از این راه می توانید چربی ها و قندهای اضافه خون را ازبین ببرید.

 • توانایی پزشک معالج شما

برگزیدن بهترین و با مهارت ترین تیم در اثربخشی نتایج کسی پنهان نیست. توانایی‌ ایشان موجب اثربخشی خواهد شد. پزشک متخصص پوست، قبل از اینکه روش درمانی را به کار ببرد ابتدا شما را معاینه می کند و شما می توانید در این مرحله هر سوالی داشتید از پزشک بپرسید. پیشنهاد هایی که تیم پزشکی به شما می کند را حتماً رعایت کرده تا نتایج کار رضایت بخش باشد و مدت طولانی ماندگاری داشته باشد.

مراقبت های قبل از درمان پی آر پی صورت

مصرف یک وعده غذایی سبک و نیز استفاده کردن آب کافی سبب حفظ آب بدن شما می شود. در این روش ابتدا از بازوی شما به میزان دو سرنگ خون دریافت می‌شود که این میزان بیشتر از مقدار مورد نیاز آزمایش های پزشکی است. همچنین میزان از مقدار خونی که اهدا می کنید کمتر می باشد. به همین خاطر افرادی که با دادن خون دچار ضعف و بیحالی و حتی سرگیجه میشود خوب است با معده خالی خون ندهند و اگر دچار ضعف شدید بهتر است یک آبمیوه و یا کیک همراه خود داشته باشید تا مانع از افت قند خون شود. به هیچ عنوان نباید در بدن شما عفونتی وجود داشته باشد چرا که در این روش از پلاسمای خون شما استفاده می گردد. بنابراین نباید بدن در حال جنگ با هر نوع عفونتی باشد.

اگر از داروی ویژه ای استفاده می کنید که امکان قطع کردن آنها به مدت دو روز وجود ندارد، خوب است این روش درمانی را به کار نبرید اما اگه میتوانید مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و نیز داروهای رقیق کننده خون و داروهای منعقد کننده و الکل را به مدت ۷۲ ساعت پیش از نوبت خود قطع نکنید.

همه این مواردی که گفته شد می توانند روند لخته شدن پلاکت ها را تحت تاثیر قرار دهد که قسمت مهمی از درمان روش پی آر پی می باشد. همیشه در یاد داشته باشید که حتما پیش از قطع کردن مصرف داروها با پزشک خود در ارتباط باشید.

پیش از انجام پروسه پوست شما پاکسازی می شود تا این اطمینان حاصل گردد که هیچگونه رنگدانه و یا آلودگی روی پوست شما وجود ندارد. پس به هیچ عنوان نباید آرایش کنید.

اگر بدون آرایش کردن به جلسات درمان می روید اطمینان را داشته باشید که روند درمان شما موثرتر خواهد بود.

کشیدن سیگار ممنوع است. باید بدانید سیگار کشیدن آثار مخرب زیادی روی بدن انسان دارد.

کشیدن سیگار باعث به وجود آمدن تداخل با تولید عوامل رویش در پوست می شود. هدف از انجام پروسه درمانی پی آر پی، تحریک سازی عوامل رشد می باشد. بنابراین کسانی که سیگار میکشند، موقع درمان تاثیر زیادی را نخواهند دید.

سوالات درمورد مراقبت های بعد از پی آر پی صورت

ماندگاری پی آر پی صورت چه قدر است؟

حدود یک تا ۳ ماه بعد از انجام پی آر پی صورت، نتایج به ظاهر شدن روی پوست شروع می‌کنند و ماندگاری آن حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه می‌باشد.

آیا پی آر پی صورت دارای عوارض است؟

بله. مثل هر روش درمانی‌ این روش نیز دارای عوارض است.

آیا تمام افراد می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند؟

خیر. برخی از افراد از جمله کسانی که مبتلا به بیماری های خاصی هستند، خانم های باردار و شیرده،‌ کسانی که دارو های ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند و... قادر نیستند از این روش درمانی استفاده کنند.

5/5 - (9 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *