عوارض تزریق ژل خط خنده

عوارض تزریق ژل خط خنده

زیاد خندیدن موجب به وجود آمدن چین و چروک های دائمی و هم چنین شل شدن پوست می گردند و لبخند زدن موجب تحلیل رفتن بافت آن ناحیه از پوست صورت شده و باعث ایجاد خطی می شود که حتی بعد از اتمام لبخند نیز آن خط باقی می ماند. با افزایش سن، پوست صورت چربی و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و ظاهر این خط ها بدتر می گردد.
خوشبختانه، راه حلی برای پایین آوردن این چین و چروک ها وجود دارد و به کمک تزریق کردن ژل های پر کننده می توان ظاهر این چین و چروک ها را بهتر نمود. هدف از تزریق ژل خط خنده این است که خط های لبخند را صاف نمایند و موجب شاداب تر و جوان تر به نظر رسیدن شوند.
اما یک سوالی ذهن متقاضیان را درگیر می‌ کند و آن‌ این است که آیا تزریق ژل خط خنده دارای عوارض نیز هست؟
اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید برای یافتن پاسخ سوال خود در ادامه مطلب با ما همراه شوید چرا که در این مقاله ما قصد داریم شما را با عوارض تزریق ژل خط خنده آشنا سازیم.

عوارض تزریق ژل خط خنده

عوارض تزریق ژل خط خنده

یکی از عوارض پس از تزریق ژل خط خنده ورم است، ورم بعد از تزریق ژل خط خنده بعد از درمان خط های لبخند امکان دارد موجب ایجاد قرمزی و تورم شود که طی ۱ یا ۲ روز برطرف می شوند.
از دیگر عارضه های تزریق ژل خط خنده که به ندرت به وجود می آید کبودی در محل تزریق می باشد. وقوع عارضه‌های جدی مثل واکنش های آلرژیک و عفونت، به ندرت ایجاد می شوند ولی امکان ایجاد آن ها وجود دارد.
هم چنین امکان دارد که ژل های پرکننده در ناحیه خاصی تجمع پیدا کرده و توده های زیر پوستی را ایجاد نمایند که اکثرا با ماساژ دادن از بین می روند.

مراقبت های قبل از تزریق ژل خط خنده برای کاهش عوارض تزریق ژل خط خنده


پیش از تزریق ژل خط خنده می‌بایست حتما پزشک باتجربه و با مهارتی را انتخاب نمایید تا به بهترین نتایج با کمترین عوارض تزریق ژل خط خنده دست یابید.

قبل از تزریق ژل از مصرف کردن دارو های ضد انعقاد خون و رقیق کننده مثل آسپرین و …خودداری نمایید.

دو روز قبل از تزریق ژل خط خنده از مصرف قرص ایبوپروفن و الکل پرهیز کنید.

در روز تزریق ژل خط خنده در محل درمان لوازم آرایشی را به کار نبرید‌.

مراقبت های بعد از تزریق ژل خط خنده برای پایین آوردن میزان عوارض تزریق ژل خط خنده


برای کاهش عوارض تزریق ژل خط خنده پس از تزریق ژل باید یک سری نکاتی رعایت شود که در ادامه به توضیح این مراقبت‌ ها می پردازیم.
خوابیدن پس از تزریق ژل خط خنده باید به گونه ای باشد که به ناحیه مورد نظر هیچ فشاری وارد نگردد، چرا که فشار موجب حرکت و جا به جایی ژل ها می شود.

برای کاهش درد بعد از تزریق ژل خط خنده بهتر است از استامینوفن استفاده نمایید. مصرف ایبوپروفن به علت داشتن خاصیت رقیق کنندگی توصیه نمی شود.

استفاده کردن از الکل و دخانیات تا یک هفته بعد از تزریق ژل خط خنده ممنوع می باشد.

از مهم ترین مراقبت ها بعد از تزریق ژل خط خنده این است که به هیچ عنوان نباید به محل تزریق شده ضربه وارد گردد.

از  دست کاری و لمس کردن ناحیه تزریق شده خودداری کنید.

از کمپرس یخ برای بهبود تورم استفاده کنید.

چه زمانی عوارض تزریق ژل خط خنده نگران کننده می شوند؟

زمانی که بعد از تزریق عوارضی مثل تورم، کبودی و قرمزی را مشاهده کردید نگران نباشید چرا که این عوارض موقتی می باشند و پس از مدتی فروکش می‌ کنند. به صورت معمول پزشک ها برای جلوگیری کردن از ایجاد شدن این عوارض و یا کاهش شدت عوارض تزریق ژل خط خنده برای متقاضی آنتی بیوتیک تجویز می‌ نمایند. در صورتی که هر یک از عوارض گفته شده را مشاهده نمودید و پس از گذشتن۳ ر‌وز، این عوارض فروکش نکنند حتما به پزشک خود مراجعه نمایید. با توجه به اینکه تزریق ژل در نقطه های حساسی مثل خط خنده انجام می شود، اگر پزشک متخصص و با تجربه‌ را برای انجام کردن تزریق ژل خط خنده انتخاب نکرده باشید امکان دارد با عوارضی رو به رو شوید که بعضی مواقع غیر قابل جبران می باشند، برخی از این عوارض جبران ناپذیر عبارتند از:

 • آسیب رسیدن به رگ خونی
 • شوک آنافیلاکسی
 • سپسیس
 • لخته شدن خون
 • نکروزه شدن بافت
 • آبسه

پس توصیه می گردد به غیر از در نظر گرفتن هزینه به عنوان یک معیار مهم قبل از انجام تزریق ژل خط خنده، حتما در انتخاب پزشک باتجربه و با مهارت و یک کلینیک معتبر نهایت دقت را بکنید.

راهکار هایی در جهت جلوگیری از بروز عوارض تزریق ژل خط خنده

راهکار هایی در جهت جلوگیری از بروز عوارض تزریق ژل خط خنده

با انجام یک سری راهکار ها تا حد چشمگیری می توانید از بروز کردن عوارض تزریق ژل خط خنده که جبران ناپذیر هستند خودداری کنید برای آشنایی بیشتر با این راهکار ها در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

 • مایعات زیادی را مصرف کنید.

هیدراته نگه داشتن بدن یکی از مهم ترین راهکار هایی است که افراد قادر هستند به کمک آن میزان تورم و التهاب را تا حد زیادی پایین آورند. چرا که آب عواملی را که باعث ایجاد تورم شده‌اند را ترغیب می نماید تا سریعا از بدن خارج گردند.

 • از فشار دادن یا دستکاری ناحیه تزریق شده خودداری کنید.

 پس‌از تزریق ژل خط خنده می بایست از فشار دادن یا دستکاری محل تزریق شده جلوگیری نمایید. چرا که این کار موجب می‌شود ژل در زیر پوست حرکت کند و در یک مکان ناخواسته مستقر و ثابت گردد.

 • تا یک روز سیگار نکشید

از کشیدن سیگار و یا قرارگیری گرفتن در معرض دود تا یک روز پرهیز کنید.

 • از کمپرس یخ استفاده کنید.

 یکی دیگر از روش های درمان ورم پس از تزريق ژل خط خنده، استفاده کردن از کمپرس یخ در منطقه های تحت درمان می باشد. در صورتی که پس از چند ساعت یا چند روز متوجه تورم در ناحیه خط خنده شوید استفاده کردن از کمپرس یخ می‌ تواند به کاهش تورم صورت کمک نماید.

 • از نمک کمتری استفاده نمایید

 نمک به خاطر اینکه آب بدن را کاهش می‌ دهد توصیه می شود از نمک کمتری استفاده کنید.

 • از ورزش و فعالیت شدید اجتناب نمایید

با توجه به اینکه با انجام ورزش و فعالیت‌ شدید ضربان قلب بالا می رود و بالا رفتن ضربان قلب موجب ورم پس از تزریق ژل خط خنده می‌ شود، بنابراین به متقاضیان تزریق ژل خط خنده توصیه می شود حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق ژل خط‌ خنده از انجام فعالیت‌ های ورزشی خودداری نمایند.

 • از پوشیدن کلاه خودداری کنید

 توصیه می شود تا چند روز پس از تزریق ژل خط خنده از کلاه معمولی، کلاه ایمنی ساختمان و یا کلاه کاسکت استفاده ننمایند چرا که فشار ناشی از کلاه موجب می‌ شود که ژل به طرف سایر قسمت‌ های صورت جا به جا شود. چرا که این جا به جایی باعث تورم نقاط دیگر و در نتیجه عدم رسیدن به نتایج مطلوب می گردد.

 • از رفتن به منطقه های گرم خودداری نمایید

تلاش کنید تا چند روز از رفتن به مکان‌ های خیلی گرم مثل جکوزی، سونا، حمام با آب داغ، سولاریوم و… پرهیز کنید.

 • سر خود را بالاتر از بدن خود نگه دارید

اکثرا پزشک ها توصیه می‌ کنند که برای کنترل نمودن و کاهش ورم پس از تزريق ژل خط خنده سر خود را تا چهار ساعت پایین نگیرند و تا جایی که امکان دارد بالا نگه دارند.

 • از مصرف خودسرانه هر نوع دارو پرهیز کنید.

حتما قبل از مصرف هر گونه دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

دوره نقاهت تزریق ژل خط خنده

متقاضیان می توانند بعد از تزریق ژل خط خنده به انجام کار های روزمره خود بپردازند، ولی پزشک امکان دارد متقاضیان را از انجام برخی از فعالیت ها مثل ورزش کردن منع نماید. به صورت کلی تزریق ژل خط خنده دوره نقاهت ندارد.

چه افرادی می توانند از این روش درمانی استفاده نمایند؟

خانم ها و آقایانی که به علت داشتن خطوط در صورت خود رنج می برند، برای این درمان مناسب می باشند. در صورتی که شما دارای چین و چروک های عمیقی در اطراف دهان خود هستید و می خواهید این خطوط را از بین ببرید تزریق ژل خط خنده می تواند در رفع کردن این مشکل به شما‌ کمک کند. لازم به ذکر است که بیشتر بزرگسالانی که از سلامت کامل برخوردار می باشند، می توانند از این ژل های تزریقی استفاده نمایند.

نتایج تزریق ژل خط خنده

خط های خنده با تزریق کردن ژل های پر کننده پوستی درمان می شوند. این ژل ها به صورت مستقیم به خط ها تزریق می شوند. از انواع مختلف ژل های تزریقی برای درمان کردن خط های خنده استفاده می شود. این ژل های تزریقی در چند نوع مختلف دائمی، نیمه دائمی و غیر دائمی وجود دارند. رایج ترین این ژل ها، ژل های غیر دائمی می باشند زیرا اثر های آن ها موقت می باشد و می توان به راحتی آن ها را به حالت قبلی بازگردانند و ژل های تزریقی دائمی تنها از طریق جراحی، قابل رفع شدن هستند. زمانی که زیر پوست، ژل که تزریق می شود حجم را افزایش می دهد، از داخل پوست را به سمت بالا می کشد و به این ترتیب خطوط لبخند صاف تر می گردند.
تزریق ژل خط خنده حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد. در طی این تزریق در ابتدا یک کرم موضعی بی حس کننده استفاده می‌ شود و یا امکان دارد که در هنگام تزریق در خود ژل، بی حس کننده موجود باشد. بعد از آن تزریق های کوچک ژل در دو طرف صورت در امتداد خط های خنده انجام می شوند.
متقاضیان بلافاصله بعد از تزریق، می توانند محل درمان را ترک نمایند و در طی این تزریق به هیچ نوع پانسمان یا زمان استراحتی نیاز نیست. اکثر متقاضیان در وقت ناهار این تزریق را انجام می دهند و بلافاصله به محل کار خود باز برمی گردند.
‌ لازم به ذکر است که بعضی از نتیجه های تزریق ژل بلافاصله بعد از تزریق قابل مشاهده می باشند و بعضی دیگر حدود یک هفته زمان می برد تا نتایج قابل مشاهده باشند.
اثر های تزریق ژل خط خنده به کمک پرکننده های غیر دائمی حدود ۶ ماه تا یک سال ماندگاری خواهند داشت و پس از گذشتن این مدت به تدریج، بدن ژل های تزریقی را جذب نموده و خط های خنده دوباره بر می گردند. اکثر متقاضیان به صورت دوره ای ژل تزریق می کنند تا دارای ظاهری جوان تر باشند.

سوالات درمورد عوارض تزریق ژل خط خنده

چه زمانی عوارض تزریق ژل خط خنده نگران کننده می شود؟

زمانی که بیش از ۳ روز طول بکشد و به جای فروکش نمودن بدتر گردد.

عوارض تزریق ژل خط خنده چیست؟

عوارض تزریق ژل خط خنده عبارتند از :
سوزش
التهاب
قرمزی
تورم
حساسیت
کبودی
و...

آیا راهکار هایی برای پایین آوردن میزان عوارض تزریق ژل خط خنده وجود دارد؟

بله. در این مقاله به صورت کامل در این مورد بحث شده است که با انجام این مراقبت ها می توان تا حد چشمگیری عوارض تزریق ژل خط خنده را کاهش داد.

5/5 - (7 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *