افتادگی پلک بعد از بوتاکس به چه علت؟

افتادگی پلک بعد از بوتاکس + درمان سریع افتادگی پلک بعد از بوتاکس

یکی از عوارض بوتاکس که جانبی و نادر است، افتادگی پلک در اثر بوتاکس می‌باشد. اما این عارضه معمولا در صورتی رخ می‌دهد که مواد تزریقی به نواحی ناخواسته انتقال پیدا کنند.
واقعیت این است که عوامل بسیار مهمی در جلوگیری از این عارضه نقش دارند که در صورت رعایت این عوامل می‌توانید با استفاده از تزریق بوتاکس، با خیالی راحت از صورتی جذاب و پوستی جوان بهره لذت ببرید.

افتادگی پلک یا پتوز پلک معمولا بصورت خود به خودی و ظرف مدت یک هفته بهبود پیدا می‌کند. هرچند تزریق صحیح بوتاکس می‌تواند احتمال بروز پتوز پلک را کم کمد اما حتی با رعایت اصول تزریق بوتاکس نیز امکان دارد افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس اتفاق بیفتد.
در این مقاله، در رابطه با علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس، توضیحات کاملی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس

زمانیکه بوتاکس به یک یا هر دو ناحیه خاص اطراف چشم و عضلات کناری گسترش یابد، تزریق بوتاکس منجر به افتادگی پلک می‌شود که به این افتادگی پتوز پلک نیز گفته می‌شود. این دو ناحیه پیشانی و بین چشم‌ها می‌باشند.

پیشانی

تزریق بوتاکس پیشانی مجربه حداقل رساندن چین و چروک پیشانی می‌شود. این تزریق از انقباض عضله فرونتالیس که ابروها را به سمت بالا می‌برد و همچنین از ایجاد خط‌های اخم افقی پیشگیری می‌کند و در اکثر موارد باعث به وجود آمدن یک پیشانی صاف برای فرد خواهد شد.
اما گاهی اوقات تزریق به این ناحیه می‌تواند باعث پایین آمدن ابرو شود که در نتیجه ابروها به پلک‌های بالایی نزدیک شده و باعث می‌شود تا آن‌ها ظاهری افتاده پیدا کنند.

بین چشم‌ها

تزریق بوتاکس می‌تواند بین ابروها یا درست روی ابرو انجام داد تا خط‌های اخم عمودی که حالت “۱۱ ” مانند درست بالای بینی بوجود می‌آورند به حداقل برسند.
گاهی اوقات، مقداری از بوتاکس به پلک فوقانی نفوذ کرده و ماهیچه بالابرنده یعنی ماهیچه‌ای که باعث نگه داشتن پلک بالایی می‌شود، فلج می‌شود. با فلج شدن این عضله، پلک فوقانی دچار افتادگی می‌شود.

دیگر علل افتادگی پلک بعد از بوتاکس

دلایل زیادی که در ادامه آورده شده است، می‌توانند باعث افتادگی پلک و ابرو شوند:

 • تزریق بیش از حد، یا زمانی که بوتاکس به درستی رقیق نشده باشد، یا آن که از سرنگ مناسبی برای میزان مشخصی از دوز ماده استفاده نشود.
 • انتخاب محل اشتباه برای تزریق، پخش شدگی ماده‌ی تزریق بعد از تزریق
 • بخش بندی غلط پیشانی هنگام جلسه‌ی مشاوره.
 • بعضی از مراجعین به علت آن که دارای پوست پلک بیش از حد هستند، به طور ناخودآگاه برای آن که بتوانند ببینند، ابروهای خود را بالا نگه داشته و چشمان خود را زیاد باز می‌کنند.
 • تزریق بوتاکس به عضلات به منظور شل کردن آن‌ها، که بتوان ظاهر خسته یا پوست پلک بیش از اندازه را رفع کرد، کارساز نخواهد بود.
 • دیگر مراجعینی که عضلات صورت آن‌ها نسبت به یکدیگر ضعیف یا قوی‌تر باشد را نمی‌توان با یک دوز استاندارد درمان نمود.
 • اگر دوز یکسانی برای همه افراد تزریق شود، موجب تزریق کم یا زیاد برای افراد مختلف می‌شود که نتیجه‌ی نامطلوبی به دست خواهد آمد.
 • هنگامی که مراجعه کننده، پروسه‌ی بعد از تزریق را انجام نمی‌دهد و موجب این موضوع می‌شود که بوتاکس تزریق شده، در محل تزریق به حرکت درآید و پخش شود.
 • بافت اطراف چشم باید زمانی که پروسه‌ی قبلی نواحی دور چشم انجام می‌شود، تحت حفاظت باشد.
 • بوتاکس در موارد نادری موجب ورم می‌شود. این مشکل معمولا در طی دو هفته رفع می‌شود و باید بگوییم که علت این ورم هنوز به درستی شناخته نشده است.

علائم افتادگی پلک

معمولاً چند روز الی یک هفته بعد از دریافت نوروتوکسین علائم افتادگی پلک نمایان می‌شود. نخست امکان دارد ظریف باشند و شامل موارد زیر باشند:

 • سنگینی چشم یک احساس سنگین در پلک شما وجود دارد که در طول روز بدتر خواهد شد.
 • چشم تنبل” نخواهید توانست چشم خود را کاملاً باز نگه دارید. اگر افتادگی پلک شدید باشد، می‌تواند بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد.
 • در انجام کارهای روزمره مشکل پیدا می‌کنید. امکان دارد برای انجام کارهایی مثل آرایش چشم خود دچار مشکل شوید.

درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس | درمان سریع افتادگی پلک بعد از بوتاکس

بهترین روش برای جلوگیری از مشکلاتی همچون افتادگی پلک‌‌ها پس از تزریق بوتاکس، انتخاب متخصص حرفه‌ای می‌باشد.
اگر پس از بوتاکس با افتادگی پلک روبرو شدید، امکان دارد مجبور باشید حدود 6 ماه صبر کنید تا بوتاکس از بین برود و پلک‌ها به حالت عادی برگردند.
یا امکان دارد برای اصلاح مشکل به پزشک مراجعه کنید. خوشبختانه افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس یک وضعیت دائمی نبوده و قابل درمان است. اگر افتادگی پلک مخفی پس از تزریق بوتاکس برای شما اتفاق افتاده است مواردی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید:

 1. اولین نکته‌ای که تکرار می‌شود پتوز پلک ناشی از تزریق بوتاکس یک مشکل نادر و موقتی می‌باشد. با پزشک خود در مورد گرفتن آپراکلونیدین به عنوان یک درمان صحبتی داشته باشید. قطره ایوپیدین اثرات پتوز را کم می‌کند.
 2. بعضی پزشکان، تزریق بوتاکس اضافی را نیز برای تحریک عضلات مختلف برای رفع افتادگی پیشنهاد می‌کنند. در این صورت چند واحد به پیشانی اضافه شود که امکان دارد سنگینی ابرو را کم کند و چند واحد در زیر ابرو اضافه می‌شود که امکان دارد چشم را کمی وسیع‌تر باز کند تا پتوز کاهش یابد.
 3. قطره نفازولین با منقبض شدن عضلات چشم، پلک بالایی را بالاتر می‌برد. در مورد استفاده از قطره نفازولین برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس ملاحظه‌های بسیاری وجود دارد. پزشکان، استفاده مداوم برای بیشتر از 1 هفته از قطره‌های آنتی هیستامین مانند نفازولین را منع کرده‌اند. بدلیل اینکه استفاده طولانی مدت از این قطره‌ها موجب قرمز شدن چشم خواهد شد. همینطور استفاده مداوم از نفازولین موجب عادت چشم به این قطره و رفع اثر بخشی برای چشم می‌شود.
 4. یکی دیگر از درمان‌های افتادگی پلک پس از بوتاکس، قطره فنیل افرین هیدروکلراید ۲.۵ درصد است که باید زیر پلک بالایی در هنگام نگاه کردن بیمار به سمت بالا انجام شود. در صورت اثر کردن این دارو، پلک به اندازه ۳ میلی‌متر به بالا برده می‌شود.
 5. به طور کلی بهترین کار، جلوگیری است. با انتخاب مرکز معتبر و پزشک دارای مهارت در زمینه تزریق بوتاکس به آسانی می‌توانید نتایج شگفت‌انگیزی را بدون هیچ عارضه خاصی کسب کنید. نکته آخر اینکه این عارضه‌ها و سایر موارد مانند تورم و درد، از عوارض موقت و گذرای تزریق بوتاکس به شمار می‌روند که به راحتی و با یک انتخاب درست قابل پیشگیری و درمان می‌باشند.

کمپرس گرم برای افتادگی پلک بوتاکس

آیا کمپرس گرم برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس موثر است؟ گرما دادن باعث می شود ماندگاری بوتاکس را کمتر کند و گذاشتن کمپرس گرم کمک می کند افتادگی پلک سریع تر از بین برود.
اما اگر گرما هم ندهید، افتادگی پلک بعد از بوتاکس، تا دو عته بعد از تزیق رفع خواهد شد.

درمان خانگی افتادگی پلک بعد از بوتاکس

عدم اعتماد به درمان های خانگی

از آن جهت که این مشکل در اثر ورود ماده بوتاکس به محل غیر هدف ایجاد شده است، در نتیجه هر گونه دستکاری خودسرانه و درمان خانگی موجب نتیجه منفی تأثیر بوتاکس برای شما می‌شود.
بنابراین از انجام درمان خانگی افتادگی پلک که در اینترنت برای رفع پتوز پیری آورده شده است جداً پرهیز کنید.

آیا مراقبت‌های اشتباه بعد از بوتاکس موجب افتادگی پلک می‌شود؟

بله. بخش اعظم مشکلات افتادگی پلک کسانی که عمل تزریق بوتاکس را انجام داده‌اند به دلیل عدم رعایت نکات و مراقبت‌ بعد از بوتاکس است.
حائز اهمیت است که افراد نسبت به مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس اطلاعات کافی را داشته باشند. این مراقبت‌ها شامل نحوه‌ی شستشوی صورت، نحوه و زمان استحمام، عدم استفاده از بعضی مواد شیمیایی مرتبط با پوست و بعضی دیگر از بایدها و نبایدها می‌باشد که رعایت آن‌ها لازم و ضروری است.
باید گفت که این مراقبت‌ها تاثیر زیادی بر بروز عارضه افتادگی پلک خواهند داشت؛ زیرا افتادگی پلک پس از بوتاکس بر اثر جا به جا شدن مواد تزریق شده صورت می‌گیرد.

میزان ماندگاری افتادگی پلک بعد از بوتاکس

حائز اهمیت است که بیشتر پلک‌های افتاده پس از چهار الی شش هفته خود به خود از بین خواهد رفت. اما در طول درمان تمام مدت یکی از چشمان خود نیمه بسته می‌ماند و در موارد نادر، پلک افتاده حتی امکان دارد بیشتر از ۶ هفته ماندگاری داشته باشد.
مدت زمانی که افتادگی پلک شما ماندگاری دارد به این وابسته است که حرکت سم بوتولینوم در مرحله اول چگونه بوده و در واقع چه مقدار از آن در تماس با عضلات کف لپتور شما واقع شده است.

آیا افتادگی پلک بعد از بوتاکس خطرناک خواهد بود؟

بوتاکس ماده‌ای می‌باشد که باعث از کار افتادن عضلات مختلف می‌شود و بسیاری از زیباجویان نگران آن هستند که در صورتی که تزریق بوتاکس موجب افتادگی پلک آن‌ها شد، تا چه میزان می‌تواند خطرناک باشد.
افتادگی پلک‌ باعث ایجاد ظاهری ناخوشایند برای فرد خواهد شد که امکان دارد تا چندین هفته ادامه داشته باشد. اما با گذشت زمان اثر Botox injection رفع شده و مشکلی را برای فرد به وجود نخواهد آورد.
تزریق بوتاکس در صورتی که به شیوه‌ای غلط انجام شود می‌تواند خطرناک باشد زیرا بر اعصاب این ناحیه نیز فشار وارد می‌کند. به همین علت نیاز است که فرد پیش از اقدام به تزریق بوتاکس حتما در مورد پزشک متخصص اطلاعات لازم را کسب کند.

تزریق بوتاکس در چند مرحله انجام می‌شود؟

تزریق بوتاکس در ۴ مرحله انجام می شود

تزریق بوتاکس در ۴ مرحله انجام می‌شود که شامل:

 • معاینه پوست فرد و تعیین عمق چین و چروک‌ها
 • تعیین محل درست برای تزریق بوتاکس
 • تشخیص مقدار دوز مورد نیاز برای تزریق با توجه به هدف زیبایی و انتظارات مراجعه کننده از تزریق
 • و در آخر تزریق بوتاکس در نقاط مورد نظر

پرسش و پاسخ در مورد افتادگی پلک بعد از بوتاکس

زمان مناسب درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس چه موقعی است ؟

در زمان ایجاد ناگهانی افتادگی پلک پس از بوتاکس بعد از چند روز یا چند ساعت، اگر افتادگی پلک شما همراه با دوبینی، ضعف عضلات صورت، ضعف بازوها یا پاها، مشکلات گفتار یا بلع یا سردرد شدید بود، در صورت بروز علائم عفونت چشم مانند درد و قرمزی چشم، تب، برآمدگی چشم یا دشواری در تکان دادن چشم می‌شود.

اگر پس از بوتاکس دچار عارضه افتادگى پلک شدم، باید چه کاری انجام دهم ؟

بوتاکس یک درمان موقت می‌باشد. این درمان مى تواند بین ۳ الی ۷ ماه دوام بیاورد، ولى عارضه افتادگى پلک معمولا بین ۴ تا ۶ هفته از بین مى رود. براى از بین رفتن عارضه افتادگى پلک علاوه بر صبر کردن، مى توان از سایر روش ها هم براى بهبود این عارضه کمک گرفت مانند قطره ها، مانند آپراکلونیدین (لپیدین) که مى تواند در هنگام بروز عارضه افتادگى پلک (و نه ابرو) کارساز باشد،‌ تزریق بوتاکس بیشتر، اگر در محل مناسب تزریق شود، مى تواند عضلات شل شده ابرو را منقبض کند.

عوارض بعد از تزریق بوتاکس چیست ؟

حداکثر اثر بوتاکس حدود ۱۰ الی ۱۴ روز بعد از تزریق رخ می دهد. این به این معنی است که پتوز شما احتمالا قبل از آنکه بهتر شود، بدتر می شود. به استفاده از قطره چشم ادامه دهید، و ۳ الی ۴ ماه طول می کشد تا کاملا بهبود یابد. بوتاکس احتمالا به علت نزدیکی بیش از اندازه به عضلات پلک، انتقال می یابد. این واقا تاسف برانگیز است و بیشتر با برنامه ریزی دقیق و تحلیل آناتومیک قابل اجتناب است.

4.4/5 - (11 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

2 پاسخ

 1. سلام من عروسیم نزدیکه وبوتاکس انجام دادم حالاپلکم افتادگی پیداکرده چیکارکنم تا۳.۴روزدیگه خوب بشه توروخداکمک کنین

  1. سلام دوست عزیز.
   بهتره به پزشک خودتون مراجعه کنید تا با بررسی بهترین راه رو انتخاب کنند .
   اما به طور کلی گرما و آر اف و هایفو به از بین رفتن اثر بوتاکس کمک می کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *