بوتاکس لب

بوتاکس لب و ویژگی های کلی آن

یکی از اقدامات بسیار پر طرفدار در حوزه ی پروسیجر های تهاجمی زیبایی، بوتاکس لب است. بوتاکس یا سم بوتولینوم، یکی از مواد دفعی تولید شده توسط برخی باکتری ها می باشد. این ماده برای باکتری ها اثر سمی ندارد ولی برای سلول های بدن انسان دارای اثرات سمی است. به صورتی که سم بوتولینوم می تواند در محل اتصال عصب به عضله( نوروماسکولار جانکشن) اثر کرده و باعث فلج شدن عضله شود. این عمل با اشغال جایگاه استیل کولین توسط سم بوتولینوم روی عضله، اتفاق می افتد. از این ویژگی برای از کار انداختن عضلاتی که در ایجاد چین و چروک های پوستی نقش دارند استفاده خواهد شد.

در نتیجه استفاده از بوتاکس برای لب می تواند باعث از بین رفتن چروک های اطراف لب شود. همچنین در برخی موارد از تزریق بوتاکس در لب برای ایجاد ظاهر زیباتر لب استفاده خواهد شد. در این مقاله به بررسی کاربردهای بوتاکس برای لب، عوارض احتمالی ناشی از تزریق بوتاکس لب، فواید انجام بوتاکس برای لب و نکات مهم مرتبط با آن می پردازیم.

آیا انجام بوتاکس لب باعث ایجاد ظاهر مناسب در لب ها خواهد شد؟

تزریق بوتاکس برای لب می تواند یکی از مهم ترین اقدامات موثر در زیباسازی فرم و ظاهر لب های شما باشد. هنگامی که بوتاکس را به لب تزریق میکنید، چین و چروک های موجود در ناحیه ی لب بالا و پایین شما به حداقل خواهد رسید. با تزریق بوتاکس می توان خط غم ایجاد شده در گوشه های پایین لب را نیز از بین برد. همچنین خطوط عضلانی عمودی ایجاد شده در اطراف لب با تزریق بوتاکس می تواند به طور کامل حذف شود.

شروع اثر و ماندگاری بوتاکس لب

در اغلب موارد پس از تزریق بوتاکس برای لب، در عرض چند روز اثر بوتاکس آغاز خواهد شد. نتایج کامل حاصل از تزریق انجام شده، حدود یک هفته بعد به دست می آید. اثر بوتاکس برای لب ها به نسبت سایر نقاط بدن، بیشتر است. ولی به طور کلی تغییرات ایجاد شده در تزریق بوتاکس، حدود 5 الی 6 ماه باقی می ماند.

تزریق بوتاکس لب یا تزریق فیلر لب؟؟

 تزریق بوتاکس لب یا  تزریق فیلر لب ؟؟

تزریق بوتاکس برای لب اثر بسیار بهتری در کاهش خطوط عمودی اطراف لب ها به همراه خواهد داشت. ولی تزریق فیلر لب نیز در افرادی که دارای لب های نازکی هستند و یا لب های آنها در طول زمان دچار کاهش حجم شده اند، انتخاب مناسبی به شمار می رود. ولی به طور کلی به علت حرکت های بسیار زیاد لب و پویایی عضلات آن، به نظر می رسد بوتاکس انتخاب موثرتری باشد.

تاثیر تزریق بوتاکس لب برای افزایش سایز لب

یکی دیگر از کاربردهای تزریق بوتاکس در لب، افزایش سایز آن می باشد. یک پزشک برای اولین بار از تزریق سم بوتولینوم برای افزایش سایز لب استفاده کرد. در این تزریق آزمایشی، مشاهده شد که فلج شدن عضلات لب می تواند باعث بزرگتر به نظر رسیدن آنها شود. این امر با آنچه در تزریق فیلر رخ می دهد تفاوت دارد. با تزریق فیلر به لب، حجم کلی لب ها افزایش می یابد. در حالی که تزریق بوتاکس تنها باعث شل شدن ماهیچه های لب خواهد شد و در نتیجه لب، کمی به سمت بالا می چرخد. بنابراین لب کمی بزرگتر به نظر می رسد، ولی اندازه ی لب افزایش پیدا نمی کند.

حداکثر نتایج حاصل از تزریق بوتاکس لب حدود یک هفته تا 10 روز بعد از درمان مشهود خواهد شد. البته این امر را هنگامی بهتر درک می کنید که فرم لب ها قبل و بعد از تزریق را، باهم مقایسه کنید.

مقدار بوتاکس مورد نیاز برای تزریق به لب

مقدار بوتاکس مورد نیاز برای تزریق به لب

یک سرنگ کامل بوتاکس بین 500 تا 1000 دلار قیمت دارد. این امر بر اساس نوع بوتاکس و میزان حجم تزریق شده متفاوت خواهد شد. به طور معمول، تزریق 4 تا 6 واحد بوتاکس لب برای از بین بردن چین و چروک های دور لب کافی می باشد.

بی حسی قبل از injection بوتاکس لب

برای تزریق بوتاکس به لب، بر اساس تصمیم پزشک ممکن است از بی حسی موضعی در محل استفاده شود. افرادی که تجربه تزریق بوتاکس لب را داشته اند، درد حاصل از تزریق را مانند داشتن یک جوش روی لب توصیف کرده اند. لذا به طور کلی، تنها در هنگام تزریق بوتاکس و انجام پروسیجر، احتمال بروز درد خفیف وجود دارد.

انجام بوتاکس لب برای لیفت لبخند

یکی دیگر از کاربردهای تزریق بوتاکس به لب، لیفت خط لبخند می باشد. این مورد به صورت تزریق بوتاکس به گوشه های لب انجام می گیرد و از پایین آمدن گوشه های لب پیشگیری می کند. اثر ایجاد شده به دنبال این تزریق، بین 3 ماه تا 6 ماه باقی خواهد ماند. در واقع در این فرایند عضله ای به نام depressor anguli oris تحت تاثیر بوتاکس، فلج می شود. تضعیف این عضله با نتایجی همچون بالا رفتن گوشه های لب و لیفت لبخند همراه است.

محل های مناسب برای تزریق بوتاکس

برای انجام تزریق بوتاکس در نواحی حساس بدن یا نواحی غیر حساس، باید به یک متخصص مجرب و ماهر در حوزه ی اقدامات زیبایی مراجعه نمایید. یک پزشک ماهر و متخصص با آناتومی عضلات صورت و کارکرد هر یک، آشنایی کامل دارد. در نتیجه محل صحیح تزریق را انتخاب می نماید. این امر باعث به حداقل رسیدن عوارض احتمالی ناشی از تزریق بوتاکس لب خواهد شد.

کاندیداهای مناسب برای تزریق بوتاکس لب

کاندیداهای مناسب برای تزریق بوتاکس لب

برای انجام تزریق بوتاکس باید برخی شرایط خاص را داشته باشید. به عنوان مثال، داشتن سلامت بدنی کامل ضروری است. همچنین عدم وجود سابقه ی حساسیت به سم بوتولینوم یا درمان های حاوی آن، ضروری می باشد. از طرفی، افرادی که دارای لب های نازک یا چین و چروک اطراف لب هستند نیز، کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس به شمار می‌روند.

مدت زمان نیاز به تزریق های بعدی بوتاکس برای لب

استفاده از تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک یا ایجاد فرم مناسب لبخند، باعث افزایش اعتماد بنفس افراد خواهد شد. البته این امر دائمی نیست و شما برای حفظ حالت ایجاد شده باید هر 3 تا 6 ماه یکبار، مجددا تزریق را تکرار نمایید.

اقداماتی که بعد از تزریق botox باید از آنها اجتناب کرد

برخی مراقبت های عمومی در تزریق بوتاکس برای هر ناحیه از صورت وجود دارد و رعایت آنها در تزریق بوتاکس لب نیز کمک کننده است. این مراقبت ها شامل موارد زیر هستند:

  • از خوابیدن به مدت 4 تا 6 ساعت پس از تزریق خودداری کنید.
  • از تماس آب گرم با ناحیه ی تزریق، رفتن به اتاق سونا یا جکوزی به مدت حداقل 4 ساعت خودداری نمایید.
  • از خم کردن سر به مدت 4 تا 6 ساعت خودداری کنید.

عوارض تزریق بوتاکس لب

عوارض تزریق بوتاکس لب

در برخی از موارد دیده شده است که تزریق بوتاکس برای لب منجر به بروز برخی عوارض ناخواسته شده است. به عنوان مثال، تزریق بوتاکس منجر به اختلال در گفتار فرد شده است. علت این امر این است که با تزریق بوتاکس، عملکرد های عضلات تحت تاثیر قرار می گیرند. در نتیجه فلج عضلات لب می تواند بر نحوه ی تلفظ و ادای کلمات توسط فرد تاثیر داشته باشد.

همچنین در برخی از موارد با انجام تزریق بوتاکس برای لب، شاهد ایجاد عدم قرینگی در صورت یا لبخند خواهیم بود. در مورد این عارضه اصلا نگران نباشید. گاهی تنها با گذشت چند روز از تزریق و به اصطلاح “جا افتادن بوتاکس در لب”، این غیر قرینگی ها از بین می رود. ولی در مواردی که آسیمتری ایجاد شده بسیار شدید باشد باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید و درمان لازم را انجام دهید.

سوالات درباره تزریق بوتاکس لب

طرحواره پیدا نشد.
5/5 - (4 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *