تهوع بعد از بوتاکس + علت

حالت تهوع بعد از بوتاکس

یک روش درمانی برای از بین بردن چین و چروک پوستی بوتاکس است. به این صورت که از  بوتاکس برای فلج کردن اعصاب استفاده می‌شود. بهترین روش درمان برای از بین بردن چین و چروک پوستی همچنین درمان میگرن بوتاکس می باشد. به کمک این روش درمانی شما در کمترین زمان و بدون هیچ دردی دوباره زیبایی خود را به دست خواهید آورد. این روش درمانی مثل تمام روش های دیگر دارای عوارض است اما خوشبختانه این عوارض کاملا گذرا و بی‌خطر می باشند. از جمله این عوارض بوتاکس، تهوع است که در ادامه به توضیح تهوع بعد از تزریق بوتاکس خواهیم پرداخت.

حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس + علائم مسمومیت بوتاکس

حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس

درسته که حالت تهوع یکی از عوارض شایع بعد از تزریق بوتاکس نیست، اما ممکن است در برخی از افراد دیده شود. اگر پس از استراحت و گذر زمان این حالت تهوع رفع نشود، حتما این موضوع را باید با پزشک خود در میان بگذارید.

درصورتی که پزشک معالج از دوز بالای بوتاکس برای تزریق استفاده کند، حالت تهوع شما ادامه دار خواهد بود. در این صورت حتما پزشک خود را با خبر کنید تا اقدامات لازم برای کاهش حالت تهوع انجام شود.

افراد در معرض حالت تهوع و سرگیجه بعد از بوتاکس

 افرادی که از تزریق بوتاکس برای مقاصد گوناگونی استفاده می ‌کنند، دارای عوارض متفاوتی هم هستند. بر فرض مثال افرادی که از بوتاکس برای از بین بردن چین‌ و چروک های پیشانی استفاده می‌ کنند، نسبت‌ به سایر افراد بیشتر در معرض دچار شدن به سردرد بعد از بوتاکس هستند. یا افرادی که از بوتاکس برای درمان تعریق استفاده می کنند، به عوارض عمومی‌تری مثل حالت تهوع، اسهال و تب مبتلا می ‌شوند. این افراد بیشتر دچار حالت تهوع می شوند.

آیا تهوع بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است؟

بله این عارضه طبیعی است و پس از گذشت ۱۵ دقیقه برطرف خواهد شد.
واکنش‌هایی مثل حالت تهوع بعد از بوتاکس که کمتر ممکن است اتفاق بیفتد در افرادی که مبتلا به برخی بیماری‌های خاص مثل فلج مغزی و اسپاستیسیته اندام هستند معمولا رخ می‌دهد.
به صورت کلی حالت تهوع در ۱ الی ۱۰ درصد افراد که دارای ناراحتی معده هستند، ایجاد می شود. این علائم به طور طبیعی طی چند روز و نهایتا تا دو هفته بهبود می یابد.
در صورت داشتن حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس، سعی کنید که در آن روز رانندگی نکنید، با ماشین‌آلات خطرناک کار نکنید و کارهایی را که نیاز به تمرکز بیشتر دارند انجام ندهید. توجه داشته باشید که اگر حالت تهوع برطرف نشد یا افزایش یافت یا منجر به استفراغ شد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

علت های پیدایش حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس

علت های پیدایش حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس یک  سمی به نام بوتولیسم است و موقعی که وارد بدن می‌شود بر روی سیگنال‌های عصبی تأثیر گذاشته و در دوز بالا باعث مسمومیت غذایی می شود. بنابراین طبیعی است که کاندید‌های تزریق بوتاکس برای اولین بار با حالت تهوع روبرو شوند.

یا اینکه می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 1. فرد دارای برخی بیماری ‌ها باشد.
 2. وجود ناخالصی در بوتاکس و اقدام به انجام آن در مراکز نامعتبر
 3. نداشتن حرفه ی کافی پزشک و تزریق بوتاکس در استخوان پیشانی
 4. انقباض بیش‌ از حد عضلات موجود در صورت

اقدامات لازم برای جلوگیری از حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس

بهترین و مهم ترین راه برای جلوگیری و کاهش حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس، انتخاب پزشکی است که در این زمینه مهارت کافی داشته باشد. داشتن مهارت و دانش کافی، عامل اصلی بازدارنده عوارض جانبی بعد از تزریق بوتاکس است.
در صورتی که این عارضه رخ دهد، بهترین کار مشاوره با پزشک است تا پزشک اقدامات و دارو‌های مدنظر را تجویز کند. از دیگر اقدامات برای جلوگیری از حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس شامل موارد زیر است:

 • پس از تزریق بوتاکس به هیچ عنوان محل تزریق شده ره ماساژ ندهید چون این کار علاوه بر کبودی محل تزریق شده حالت تهوع را نیز در شما به وجود خواهد آورد.
 • تا دو روز پس از تزریق به باشگاه یا انجام ورزش های سنگین نروید چون در این صورت ماده تزریق شده در بدن شما پخش می شود و به دنبال آن حالت تهوع در شما ایجاد می شود.
 • از مصرف سیگار، مشروبات الکلی و دارو های رقیق کننده در این دوران پرهیز کنید.
 • در صورت داشتن استرس نیز دچار حالت تهوع می شوید پس با آرامش به این کار اقدام کنید.
 • قبل از رفتن برای تزریق بوتاکس حتما غذا مصرف کنید و به هیچ عنوان به صورت ناشتا به تزریق بوتاکس نپردازید.

می توانید برای آگاهی بیشتر درباره مراقبت بعد از بوتاکس در مقاله آن بیشتر بخوانید.

نحوه برطرف کردن حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس بر اساس روش های خانگی

نحوه برطرف کردن حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس

بعضی راهکارها و فعالیت ‌ها وجود دارند که به کمک آن ها می‌ توان از بروز عوارض ناشی از تزریق بوتاکس مثل حالت تهوع و سردرد را تا حد بسیار زیادی جلوگیری کرد . این راهکارها شامل موارد زیر است.

 • خوردن غذا های سالم و کم چرب
 • استفاده از دمنوش زنجبیل
 • مصرف بالای میوه و سبزیجات
 • استحمام با آب گرم
 • مصرف غذا های فیبر دار
 • مصرف به موقع دارو های تجویز  شده توسط پزشک معالج
 • حفظ آرامش
 • بعد از تزریق بوتاکس هیدراته بدن را حفظ کنید و به حد کافی آب و مایعات استفاده کنید.
 • از مخلوط کردن غذا های سرد و گرم خوداری کنید.

نحوه عملکرد بوتاکس

با انقباض عضلاتی که در پیشانی، بین دو ابرو و اطراف دهان قرار دارند، چین‌ و چروک روی پوست به وجود می آید. بوتاکس که یک سم بی‌ خطری از بوتولینوم است، تزریق در دوز و مقدار بسیار کم آن در پوست سبب کاهش فعالیت عضلات صورت و جلوگیری از پیدایش چین و چروک می ‌شود. درواقع بوتاکس از رسیدن سیگنال‌ های عصبی برای پیدایش چین‌ و چروک ها جلوگیری کرده و آن ها را مسدود می سازد. مکانیسم به این صورت است که عضله ‌ای که در آن بوتاکس تزریق‌ شده است تا مدتی منقبض نشده و به این ترتیب چین‌ و چروک در آن جا ایجاد نمی شود. ماندگاری اثرات بوتاکس بسته به نوع فرد متفاوت است ولی درحالت کلی  ۳ تا ۶ ماه ماندگاری دارد و تغییرات آن معمولا چند روز بعد از تزریق در پوست آشکار می‌ شود.

استفاده از تزریق بوتاکس برای این افراد مجاز نیست

 1. مبتلایان به اختلالات سیستم عضلانی یا سیستم عصبی.
 2. کسانی که عفونت فعال در ناحیه تزریق دارند.
 3. افرادی که دچار تبخال در ناحیه هستند.
 4. خانم‌های باردار و شیرده
 5. کسانی که سیستم دفاعی بدن‌شان ضعیف است.
 6. در بیمارانی که از دوزهای بالای داروی ضدانعقاد استفاده می‌کنند.

عوارض و فواید پس از تزریق بوتاکس

مثل هر روش درمانی این روش نیز دارای عوارض و فواید مخصوص به خود است که در ادامه به توضیح این عوارض و فواید خواهیم پرداخت.

تزریق بوتاکس دارای عوارض کوتاه ‌مدت و  عوارض بلند مدت می باشد که عوارض کوتاه مدت و گذرا در جدول زیر ذکر شده است.

عوارضفواید
حالت تهوع
گردن درد
خشکی چشم
سر درد
خشکی دهان
افتادگی پلک
تب
درد عضلانی
تعریق
ناراحتی در هنگام ادرار
گلو درد
بی میلی به غذا
حساسیت های آلرژیک
خارش
کبودی
تنگی نفس
سفت شدن عضلات
اسهال
دل درد‌
لازم به ذکر است که این عوارض موقت و گذرا هستند.
رفع میگرن
از بین رفتن خط و خطوط پوست
شادابی چهره
افزایش روحیه
افزایش اعتماد به نفس

سوالات درباره تهوع بعد از بوتاکس

حالت تهوع بعد از بوتاکس نشانه چیست؟

علت حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس، واکنش آلرژیک فرد تزریق کننده به سم است.
این عارضه شایع نیست و برخی از افراد بسته به میزان سم تزریق شده و محل تزریق، به آن دچار می شوند. به طور کلی افراد براساس میزان حساسیت به بوتاکس می توانند دچار علائمی مثل سردرد، حالت تهوع، تب و اسهال شوند.

آیا تهوع بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است؟

بله این عارضه طبیعی است و پس از گذشت ۱۵ دقیقه برطرف خواهد شد.واکنش‌هایی مثل حالت تهوع بعد از بوتاکس که کمتر ممکن است اتفاق بیفتد.

آیا تزریق بوتاکس مورد تایید FDA می باشد؟

بوتاکس یک پروتئین است که از سم باکتری بوتولینوم ساخته شده است و سازمان غذا و دارو (FDA) تزریق بوتاکس را به عنوان درمانی برای بیماری‌هایی مثل اسپاسم پلک، تعریق زیاد، برخی از اختلالات مثانه و میگرن تأیید کرده است. این دارو همچنین در حوزه مراقبت از زیبایی به منظور درمان چین و چروک‌های پوستی نیز به کار می رود.

کدام رده سنی بیشترین پاسخ را به درمان با بوتاکس می دهند؟

سن ۳۰ تا ۵۰ سال

چند درصد افراد ممکن است بعد از تزریق بوتاکس دچار حالت تهوع شوند؟

۱ الی ۱۰ درصد افراد دچار حالت تهوع بعد از تزریق بوتاکس می شوند.

آیا ممکن است بوتاکس حین تزریق وارد رگ و جریان خون شود و عوارض ایجاد کند؟

بله. به‌همین خاطر پزشک باید مواظب باشد که بوتاکس را فقط داخل عضله تزریق کند. لازم به ذکر است که اگر هم این ماده وارد جریان خون شود ممکن است علائم ظاهری شدید ایجاد نکند چون که مقدار آن خیلی کم می باشد.ولی اگر از طریق خون به مناطق حساس بدن برود، مشکل‌ سازخواهد شد.

5/5 - (10 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *