راه‌های از بین بردن بوتاکس

راه‌های از بین بردن بوتاکس لب، پیشانی، خط اخم

اگر تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص صورت گیرد با اثرات نامطلوب بوتاکس رو به رو خواهید شد. که این موضوع باعث می‌شود تا افرادی که از این روش جوانسازی استفاده کرده‌اند از انجام آن پشیمان شوند و به دنبال روشی برای از بین بردن اثر بوتاکس در صورت خود باشند البته این عوارض و ناهمگونی بیشتر توسط افراد غیر متخصص و بدون تجربه لازم انجام می‌شود و به ندرت پزشک متخصص دچار این اشتباهات می‌شود.

به همین منظور پیشنهاد می‌شود که حدالامکان برای تزریق بوتاکس به پزشکان متخصص مراجعه کنید. خوشبختانه چون اثر بوتاکس موقتی می‌باشد عوارض آن هم بعد از مدتی تمام می‌شود.
کبودی و شل شدن و افتادگی ابروها و پلک‌‌ها، سر دردهای موقت مشکلاتی هستند که بعضا از طریق بیماران شنیده شده است.
بسیاری از این عوارض به دلیل استفاده از مقادیر بالا آن برای اهداف پزشکی می‌باشد در صورتی‌ که برای اهداف زیبایی مقادیر بسیار کمی از آن استفاده می‌شود. در ادامه به معرفی  راه‌های از بین بردن بوتاکس و روش‌هایی که باعث سرعت بخشیدن به از بین رفتن اثر بوتاکس می‌شود می‌پردازیم.

راه‌های از بین بردن بوتاکس

 • متاسفانه روشی قطعی و فوری برای رفع آثار بوتاکس وجود ندارد و تمام راه‌هایی هم که برای کم شدن اثرات بوتاکس وجود دارد مستلزم گذشت زمان و صبر و شکیبایی زیادی است.
 • برای این که از انجام عمل بوتاکس خود پشیمان نشوید نیاز است که پیش از آن تحقیقات کافی انجام داده و از تبحر و تجربه پزشک و مرکزی که می‌خواهید تزریق را در آن جا انجام دهید اطمینان حاصل کنید.
 • تزریق به اندازه و استفاده از مواد مرغوب و با کیفیت برای تزریق باعث می‌شود که کمتر کسی بعد از آن پشیمان شود.
 • به عنوان مثال افرادی که بوتاکس پیشانی انجام می‌دهند، مقدار دوز تزریق شده باید با توجه به نوع پوست و حجم خطوط و چین و چروک‌های موجود بر روی پیشانی آن‌ها مشخص شود.
 • یا کسانی که با انجام بوتاکس لب قصد حجم‌دهی لب‌های خود را دارند، باید مقدار دوز مناسبی برای حجم دهی لب‌های آن‌ها تزریق شود.
 • در ضمن برای تزریق به نواحی حساس و آسیب پذیر بدن، به عنوان نمونه بوتاکس زیر چشم که بسیار نقطه حساس و حائز اهمیتی است، و یا بوتاکس واژن که برای از بین بردن مشکلات ناحیه تناسلی بانوان مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز علاوه بر مقدار دوز مناسب بوتاکس، باید از برند بوتاکس معتبر نیز برای این منظور استفاده شود.

کم کردن اثر بوتاکس

 • همانطور که گفتیم راه حل قطعی برای رفع اثر بوتاکس وجود ندارد اما می‌توان اثرات آن را تا حد زیادی کم کرد.
 • فیزیوتراپی عضلات می‌تواند راه حل مناسبی باشد که خود فرد با حرکت دادن محل تزریق شده به کاهش یافتن اثر بوتاکس کمک می‌کند.
 • همچنین می‌توانید از یک حوله گرم استفاده کنید و همراه آن، صورت خود را ماساژ دهید.
 • با استفاده از دستگاه اندرمولوژی و با مراجعه روزانه به کلینیک‌های زیبایی تا مدت دو هفته، می‌توانید اثر بوتاکس را تا حد زیادی کم کنید.
 • اگر دچار افتادگی چشم شدید می‌توانید از قطره چشم آپراکلونیدین یا بریمونیدین استفاده نمایید.
 • حرارت و موج تولید شده توسط دستگاه آر اف فراکشنال موجب گردش خون خواهد شد که به کم شدن اثرات بوتاکس کمک می‌کند.
 • انجام حرکات ورزشی؛ این کار با توجه شرایط عضلانی احتمالا ماندگاری بوتاکس را کم می‌کند.

آیا از بین بردن اثر بوتاکس به صورت فوری امکان‌پذیر است؟

روش قطعی برای از بین بردن بوتاکس وجود ندارد

با توجه به اینکه شواهد علمی در زمینه افزایش سرعت از بین بردن اثر بوتاکس وجود ندارد، اما بر اساس تجربه به نظر رسیده که فعالیت شدید و بالا رفتن سوخت و ساز بدن می‌تواند در سرعت این فرایند موثر باشد. برای رفع فوری اثر بوتاکس می‌توانید از سایر روش‌های زیر استفاده نمایید:

حرکات ورزشی سنگین

انجام این حرکات سنگین متابولیسم بدن را زیاد کرده و به رفع سریع‌تر اثر بوتاکس کمک بسیاری می‌کند.

انجام طب سوزنی

بعضی افراد با انجام طب سوزنی می‌توانند ۳ الی ۴ هفته زودتر این اثرات را از بین ببرند.

قرار گرفتن در معرض استرس

با توجه به اینکه انجام آگاهانه و عمدی این کار پیشنهاد نمی‌شود، اما داشتن استرس، زیاد شدن سطح هورمون‌های استرس و بالا رفتن سوخت و ساز بدن پس از آن می‌تواند به رفع سریع‌تر اثرات بوتاکس منجر شود.

حذف روی از مصرف روزانه

در صورت کم شدن روی در بدن، دارو توانایی متصل شدن به گیرنده‌ها را نخواهد داشت. معمولا به دلیل تمایل متقاضیان به ماندگاری بیشتر اثرات بوتاکس، مصرف مکمل روی به آن‌ها پیشنهاد می‌شود. به همین دلیل، در صورت نگرانی درباره نتایج بار اول می‌توان از مصرف روی پرهیز کرد.

مراقبت ویژه از صورت

استفاده از ماسک و کرم‌های آبرسان موجب افزایش ماندگاری اثر بوتاکس می‌شود بهتر است برای کم شدن دوره‌ی بوتاکس برای دست و صورت به جای کرم آبرسان و مرطوب کننده از نرم کننده استفاده نمایید.

نور مستقیم آفتاب

یکی از مهم‌ترین راه‌های کم کردن اثرات بوتاکس گرما دادن به پوست و نور طبیعی خورشید است این کار باعث شل شدن مواد تزریقی و رفع اثر ماندگاری آن خواهد شد. البته استفاده از کرم‌های محافظ و ضدآفتاب را برای پیشگیری از آسیب دیدن پوست صورت فراموش نکنید.

مواد غذایی

مصرف موادغذایی و رژیم‌های غذایی تاثیر مستقیمی در سلامت پوست خواهند گذاشت البته این هم بر تزریقی بوتاکسی که انجام شده بی تاثیر نبوده و مصرف مواد غذایی کنسروی و فریز شده می‌تواند موجب شل شدن و افتادگی اثر ژل تزریق شده شود.

مصرف مکمل‌ها

در زمان مراجعه به پزشک و پس از انجام بوتاکس قرص و مکمل برای شما تجویز می‌شود که موجب افزایش ماندگاری می‌شود اما اگر از نتیجه‌ی کار راضی نبودید می‌توانید از قرص‌ها استفاده ننمایید و همان روند عادی برای کم شدن اثر بوتاکس را در پیش بگیرید.

خوابیدن

خوابیدن بیش از اندازه می‌تواند موجب شل شدن پوست صورت شود در صورتی که تحرک کافی نداشته باشید بوتاکس صورت شما نیز بسیار زودتر از زمان خود از بین خواهد رفت.

از بین رفتن اثر بوتاکس به چه مقدار زمان نیاز دارد؟

بعد از چه مدتی آثار بوتاکس از بین می رود

اثر بوتاکس بسته به محل تزریق، متفاوت و بین ۸ الی ۱۶ هفته از بین می‌رود. به عنوان مثال، اثر بوتاکس در نواحی که تحرک بیشتری دارند و یا میزان داروی دریافتی کمتری دارند، سریع‌تر رفع می‌شود. بعنوان مثال:

 • آثار بوتاکس در لب‌ها و اطراف چشم پس از ۸ هفته کم می‌شود.
 • آثار تزریق بوتاکس در پیشانی پس از گذشت ۸ الی ۱۲ هفته رفع می‌شود.
 • ماندگاری بوتاکس در نواحی گلابلا یا همان میان دو ابرو، بین ۱۲ الی ۱۶ هفته می‌باشد.

اثر منفی تزریق بوتاکس

گاهی وقت‌ها بر اثر تزریق اشتباه و یا استفاده کم یا زیاد از آن، عضلات صورت از عملکرد درست خود باز خواهند ماند. در نتیجه با مشکلاتی مواجه می‌شوید که عبارتند از:

بی‌حس شدن صورت پس از تزریق

همانطور که می‌دانید برای بیان احساسات درونی حالت صورت تغییر می‌کند و در زمان خوشحالی یا ناراحتی عضلات صورت دچار تغییر حالت می‌شوند. اما اگر زمانی که می‌خواهیم بخندیم چهره ما تغییر خاصی نکند چه می‌شود؟
در بعضی موارد بر اثر تزریق اشتباه افراد غیر متخصص و استفاده از مواد نامرغوب برای تزریق تمام عضلات صورت از کار خود باز می‌مانند و نتیجه آن صورت بی روح و بی احساس برای فرد می‌شود.
در صورت وقوع همچنین اتفاقی برای شما باید حدود ۴ تا ۵ ماه صبر کنید تا صورت شما به حالت اولیه خود برسد و بتوانید به راحتی لبخند بزنید.

افتادگی پلک بر اثر تزریق بیش از اندازه به پیشانی

این عارضه ممکن است زمانی اتفاق بی‌افتد که شما به عنوان مثال قصد داشتید چین و چروک‌های پیشانی خود را از بین ببرید اما به دلیل تزریق بیش از اندازه توسط افراد غیر متخصص موجب می‌شود که عضلات نگهدارنده ابروها از کار بی‌افتد و موجب سنگینی بر روی چشم‌ها شده و در نهایت باعث افتادگی پلک‌ها شود.

در بعضی اوقات دیده شده است که این عارضه به حدی رسیده که فرد نمی‌تواند چشم‌های خود را باز کند. پس سلامتی خود را ارزان نفروخته و تلاش کنید به بهترین دکتر پوست و زیبایی مراجعه کنید.
تزریق بوتاکس در اطراف ابروها امکان دارد باعث شود یکی از ابروها بالاتر یا پایین‌تر از دیگری قرار گیرد. در این شرایط می‌توان با تزریق مقدار بسیار کمی بوتاکس به ابروهای بالا رفته عضلات آن را شل کرد و به حالت پیش از تزریق برگرداند.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس معمولاً امن است و عوارض جانبی کمی دارد. هرچند که عوامل ژنتیکی در شما امکان دارد باعث ایجاد عوارضی موقتی شود که جای نگرانی نیست زیرا در مدت کوتاهی از بین می‌رود.
بعضی از این عوارض شامل دردهیا خفیف، بی حسی، حالت تهوع، سردرد، ضعیف شدن، خون‌ریزی، خشکی دهان، تاری دید و التهاب می‌باشد. اما تحت درمان پزشک، بوتاکس بسیار امن و موثر خواهد بود. شما باید این را در نظر بگیرید که بوتاکس یک درمان همیشگی برای جوان نگه داشتن پوست شما نخواهد بود.
نتیجه بوتاکس بستگی به سن، ساختار صورت، آسیب‌های پوستی موجود، مواد مورد استفاده برای مراقبت از پوست، سبک زندگی و عادت‌های غذایی دارد.

پرسش و پاسخ در مورد راه‌های از بین بردن بوتاکس

آیا می توانیم اثر بوتاکس را پایین بیاوریم؟

در بعضی موارد امکان دارد از انجام این عمل رضایت دلخواه را به دست نیاورده باشید و بخواهید آن را از بین ببرید، تزریق این ژل ها برای مواردی مثل چین و چروک های پیشانی و اطراف چشم ، خط لبخند و افتادگی پلک های چشم استفاده مورد استفاده قرار می دهند و با تزریق ژل و چربی همه این مشکلات برطرف می شود.

تزریق مداوم بوتاکس ضرر دارد؟

این عمل در صورتی که به درستی انجام نگیرد امکان دارد عوارضی به دنبال داشته باشند به عنوان مثال وقتی با تزریق بوتاکس خطوط لبخند و اخم صورت را از بین می برید مثل قبل نمی توانید از صورت خود برای انتقالی مفهوم حرف خود به دیگران استفاده نمایید به زبان ساده چهره ی شما بی روح خواهد شد استفاده از موادی با کیفیت پایین در تزریق می تواند عوارض جانبی بسیاری برای بیمار در پی داشته باشد.

آیا امکان برگشت بوتاکس وجود دارد؟

از نظر فنی خیر، هیچ تغییری در بوتاکس وجود نخواهد داشت اما می توان صبر نمود تا خود بخود از بین برود یا اینکه نتیجه را تغییر داد. اما خبر خوب این است که این روند دائمی نبوده و نتیجه به تدریج عرض سه ماه از بین می رود. بیشتر اوقات حتی بعد از چند هفته که تعادل برقرار شده است نیز امکان دارد نتیجه مطلوب نباشد. می توان نسبت به سلیقه شما روشهایی را به کار برد تا نتیجه بهتر به نظر برسد. در بعضی موارد می توان بوتاکس بیشتری بکار برد.

آیا تزریق بوتاکس روی سلامت چشم ها اثر خواهد گذاشت ؟

بوتاکس برای درمان عوارضی مانند پرش پلک یا افتادگی پلک نیز تجویز می شود که تائید شده است و نتایج خوبی در پی خواهد داشت. البته امکان دارد عوارضی مانند دوبینی، افتادگی پلک، دید مات، کاهش دید چشم، خشکی چشم یا تورم را در پی داشته باشد اما در تزریق برای بین دو ابرو و پیشانی این عوارض نادر و برای تزریق های روی پلک و نزدیک چشم است كه احتمال اين عوارض وجود دارد.

5/5 - (5 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *