تعداد دفعات تزریق بوتاکس و میزان تکرار آن

تعداد دفعات تزریق بوتاکس و میزان تکرار آن چقدر است؟

بوتاکس راهی برای حفظ و بازیابی جوانی و زیبایی و داشتن پوستی صاف و بدون چین و چروک به خصوص ناحیه فوقانی صورت است. بوتاکس با استفاده از سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به شکل پروتئین خالص، باعث فلج شدن عضلات در محل تزریق بوتاکس می شود و از ایجاد چین و چروک در آن نقاط جلوگیری می کند. اما این عمل دائمی نیست و پس از مدتی نیاز به تمدید دارد؛ پس تزریق بوتاکس چند مرحله دارد و برای افزایش ماندگاری تاثیرات آن، تعداد دفعات تزریق بوتاکس بیش از یک مرتبه خواهد بود. این جاست که یکی از سوالات متداول اکثر زیبا جویانی که قصد تزریق بوتاکس دارند این است که چند بار می‌توان بوتاکس انجام داد ؟ و یا تعداد دفعات مجاز تکرار بوتاکس چقدر است؟
در پاسخ به این سوال باید گفت، تعداد و مقدار تزریق بوتاکس در صورت به صلاحدید پزشک، پتانسیل کشش بافت بدن فرد داوطلب و هدف درمانی بستگی دارد و در هرکس نسبت به دیگری متفاوت خواهد بود. ما در این مقاله توضیح خواهیم داد که بوتاکس هر چند وقت یکبار باید انجام شود.

تعداد دفعات تزریق بوتاکس چند بار باید باشد؟

تعداد دفعات تزریق بوتاکس چند بار باید باشد؟

همانطور که می دانید درمان بوتاکس موقتی است و اثرات آن دائمی نیست و بسته به عوامل موثر بر  ماندگاری بوتاکس و نوع افراد بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد و پس از آن نیاز به تمدید دارد.
اما سوال اصلی این است که به صورت استاندارد چند بار در سال می توانند بوتاکس انجام داد؟

به طور کلی در این موضوع چند بار می توان بوتاکس انجام داد محدودیت خاصی وجود ندارد فقط بهتر است که فواصل زمانی مناسب رعایت شود. البته برای تزریق مجدد بوتاکس نباید عجله کرد زیرا هم بر سلامت و هم زیبایی پوست تاثیر می گذارد.
در مورد این فواصل زمانی حتما باید پوست شما توسط پزشک متخصص معاینه شود و نظر نهایی در این مورد را باید پزشک متخصص ارائه دهد.
در حالت کلی، دوز تزریق شده، محل تزریق و تعداد دفعات تزریق بوتاکس، با توجه به شرایط و پاسخ بدن فرد به درمان تعیین می‌شود.
با این حال اگر بخواهیم به طور میانگین بگوییم که چند جلسه برای تزریق بوتاکس لازم است، پاسخ آن حداقل دو جلسه خواهد بود. بهتر است قبل از اقدام برای این درمان، با پزشک خود درباره تعداد و فواصل مورد نیاز برای تزریق بوتاکس صحبت و مشورت کنید.

شما در سایت های مختلف مشاهده می کنید که هر کدام از آنها بازه‌های زمانی متعددی را ذکر کرده‌اند متاسفانه این مطلب درست نیست و در مورد سلامتی مردم باید حتما یک پزشک متخصص در مورد و موضوع اظهار نظر قطعی خود را اعلام کند. به عنوان مثال شاید شرایط پوست شما به گونه‌ای باشد که اصلا نیاز به بوتاکس نداشته باشید و از راه‌های دیگری برای جوانسازی و رفع چین و چروک پوست شما بتوان استفاده کرد. مثلا راه کار هایی مانند استفاده از هایفوتراپی که یکی از روش های موثر برای زیباسازی پوست است، ممکن است برای جوانسازی پوست شما در نظر گرفته شود.

آیا استفاده‌ی مکرر بر مقدار بوتاکس مورد نیاز تأثیر می‌گذارد؟

استفاده منظم از بوتاکس ممکن است باعث شود اثر آن با هر بار استفاده، برای مدت زمان طولانی تری ادامه یابد. بوتاکس عضلات را تنبل می‌کند بنابراین کمتر فعالیت می کنند. گاهی این فعالیت کم عضلات، باعث می‌شود که با گذشت زمان، برای رفع چروک‌ها به درمان‌های بوتاکس کم‌تری نیاز داشته باشید تا همان اثر را برای شما داشته باشد. باید توجه کرد حتی اگر پس از مدتی استفاده مداوم از بوتاکس، درمان به طور کامل متوقف شود نگرانی در مورد این که چروک ها به طور کامل برگردند وجود ندارد و فرد باز هم نسبت به حالت قبل از بوتاکس جوان تر به نظر خواهد رسید.

حدفاصل بین تزریق بوتاکس چقدر باید باشد؟

حدفاصل بین تزریق بوتاکس چقدر باید باشد؟

به طور معمول، اثرات مناسب بوتاکس بین سه تا چهار ماه ماندگاری خواهد داشت. بنابراین توصیه می‌شود که هر سه الی چهار ماه یکبار جلسه تزریق را تکرار کنید.
 به طور کلی توصیه می شود بوتاکس را برای مدت کمتر از سه ماه تمدید نکنید زیرا به مرور زمان بدن نسبت به بوتاکس مقاوم می شود و ممکن است دیگر موثر نباشد. بنابراین، به طور متوسط، تزریق بوتاکس را می توان سه بار در سال انجام داد اما با توجه به عملکرد بوتاکس، توصیه پزشک و همچنین انتخاب خود شخص، برخی افراد برای در امان ماندن از خطرات و عوارض ناخواسته آن و بهره مندی از فواید آن، تعداد دفعات تزریق بوتاکس را به  یک یا دو بار در سال محدود می کنند.
مثلا اگر عضلات صورت شما بعد از دو جلسه کمتر منقبض شوند و چین و چروک‌ها کمتر به چشم بیایند، مدت زمان بین هر جلسه درمان ممکن است بیش از سه یا چهار ماه شود. بنابراین لازم است قبل از هر بار تزریق، با پزشک خود مشورت نمایید و از تزریق افراطی این ماده خودداری نمایید.
اگر دو جلسه اول تزریق بوتاکس را به طور منظم انجام دهید، احتمالاً اثرات آن حداکثر تا شش ماه بعد از جلسه دوم نیز باقی بماند.

 عوامل موثر بر طول تعداد دفعات تزریق بوتاکس

هنگام دریافت بوتاکس، محل تزریق و مقدار آن ممکن است بر طول مدت اثرگذاری آن و این که چند بار میتوان بوتاکس انجام داد، تاثیرگذار باشند. سایر عوامل مثل سن فرد، خاصیت ارتجاعی پوست فرد و عمق چروک نیز می‌توانند بر زمان ماندگاری موثر باشند. در دهه بیست فرد می‌خواهد از بروز چین و چروک جلوگیری کند، در دهه 30 متوجه چند چروک می‌شود، به ویژه خطوط اخم و ابرو، و می‌خواهد جلوی عمیق شدن آنها را بگیرید. در دهه 40 خطوط عمیق تری را در اطراف چشم خود مشاهده می‌کند. خطوط و چروکها در دهه 50 مشخص‌تر می‌شود زیرا مثلا در خانم‌ها، تغییرات ناشی از یائسگی پوست فرد را خشک و مستعد چروک می‌کند. سرانجام در دهه 60 فرد می‌خواهد پوستی جوانتر و شادابتر داشته باشد. از 18 سالگی به بعد در تمامی دوره های سنی می‌توان از بوتاکس استفاده کرد

آیا تکرار تزریق بوتاکس خطرناک است؟

میزان و تعداد دفعات تزریق بوتاکس در طول سال توسط پزشک تعیین می شود و اگر پزشک متخصصی و مطمئنی باشد قطعا درست تشخیص خواهد داد، بنابراین در این مورد توصیه می کنیم حتما به یک مرکز زیبایی مناسب و پزشک متخصص مراجعه کنید، زیرا تعیین مقدار دوز و تزریق صحیح به محل مورد نظر بسیار مهم است،در صورتی که این عوامل به درستی مشخص نشوند عوارض جانبی را به همراه خواهد داشت.
استفاده مکرر و زیاد از تزریق بوتاکس با عوارضی همراه است که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

بهتر است بدانید که با هر بار تزریق بوتاکس، احتمال اثرات آن طولانی‌تر خواهد بود و بنابراین نیازی به افراط در آن نیست، زیرا بوتاکس بخشی از عضلات ناحیه تزریق را فلج کرده و بی‌فایده می‌کند، به همین دلیل کمبود فعالیت ماهیچه ای در آن ناحیه منجر به کوچک شدن و از هم پاشیدگی می شود، به همین دلیل باید در فواصل زمانی طولانی تری برای تزریق بوتاکس اقدام کرد.
همچنین تزریق بوتاکس در فواصل کمتر از ۴ ماه ممکن است منجر به افزایش اثر سم در بوتاکس شود و با عوارضی مانند سردرد، آنفولانزا، تب و عفونت، اسهال، سرگیجه، بی اشتهایی، اضطراب، خستگی و غیره.
علاوه بر موارد ذکر شده در برخی موارد عوارض دیگری مانند سوزش، خشکی و خارش چشم، التهاب قرنیه، افتادگی پلک، حساسیت چشم به نور و مانند آن نیز دیده می شود.پس تکرار این عمل و بالا بردن تعداد دفعات تزریق بوتاکس کاری خطرناک است.

برای کاهش تعداد دفعات تزریق بوتاکس چه کاری باید انجام بدهیم؟

برای کاهش تعداد دفعات تزریق بوتاکس چه کاری باید انجام بدهیم؟

برای انجام عمل بوتاکس مانند سایر عمل ها و عمل های زیبایی مانند جت پلاسما بینی به مراکز زیبایی معتبر و تخصصی مراجعه کنید. در مورد بیماری ها و شرایط جسمانی خود با پزشک متخصص مشورت کنید و در صورت صلاحدید از بوتاکس برای رفع چین و چروک نواحی مورد نظر استفاده کنید. مراقبت های قبل و بعد از عمل بوتاکس را طبق دستور پزشک انجام دهید. با استفاده از راه حل های ساده موقعیت و عادات زندگی خود را به شکلی مثبت تغییر دهید و موارد زیر ر برای افزایش ماندگاری انجام دهید.

افزایش ماندگاری بوتاکس برای کاهش تعداد دفعات تزریق بوتاکس

برای به دست آوردن نتایج دائمی باید مراقبت‌های قبل و هم چنین مراقبت های بعد از بوتاکس را رعایت نمایید تا ماندگاری آن بیشتری شده و تعداد دفعات تزریق بوتاکس کمتر شود:

  1. استفاده نکردن از مشروبات الکلی و همچنین استفاده نکردن از دخانیات به مدت دو هفته قبل و دو هفته بعد از تزریق.
  2. اگر داروی رقیق‌کننده خون را مصرف می‌کنید حتما باید به متخصص اطلاع دهید تا درصورت نبود مشکل، مصرف داروها را دو هفته قبل و بعد از تزریق کنار بگذارید.
  3. رژیم غذایی سالم داشته باشید.
    • تا 24 ساعت بعد از بوتاکس آرایش نکنید و عد از آن هم از مواد آرایشی و پاک کننده های مناسب استفاده کنید.
  4. بعد از تزریق، حتما به مدت ۲۴ ساعت، مراقب خوابیدن خود باشید تا فشاری به محل تزریق وارد نگردد زیرا احتمال جابجایی بوتاکس وجود دارد.
  5. در طول روز آب زیادی بنوشید تا سرعت جذب هیالورونیک اسید در بدن کم شده و ماندگاری تزریق بوتاکس بیشتر گردد.

اندازه ماده تزریق بوتاکس چقدر باید باشد؟

دوز و  میزان تزریق بوتاکس در هر جلسه، بسته به ناحیه تحت درمان متفاوت است، مثلا نواحی مانند گونه ها و پیشانی که عضلات بزرگ تری نسبت به سایر قسمت های صورت دارند نیاز به تزریق بوتاکس بیشتری دارند، به طور مثال پزشکان می‌گویند مقدار نرمال بوتاکس برای تزریق به پیشانی به طور متوسط بین ۱۰ تا ۳۰ واحد می‌باشد. یعنی حدود ۴ دوز در ۵ محل شایع روی پیشانی که در مجموع ۲۰ واحد خواهد شد.
البته پزشک ممکن است در ابتدا با دوز‌های کمتر از این مقادیر، درمان را شروع کند. اما این را هم بدانید که یکی از عوامل اصلی در تعیین قیمت بوتاکس میزان ماده ای است که به پوست تزریق می شود.

علائم ناشی از اوردوز بوتاکس شامل ضعف عضلانی جدی و شدید، مشکلات تنفسی و فلج شدن گسترده ناحیه تحت درمان می‌باشد. البته این عوارض معمولاً در صورتی به وجود می‌آیند که فرد به مراکز غیر معتبر و پزشک بدون تجربه مراجعه کند. در صورتی که چنین علائمی مشاهده شود، سریعاً باید با اورژانس تماس گرفته شود یا به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه کرد.

سوالات درباره تعداد دفعات تزریق بوتاکس:

تعداد دفعات تزریق بوتاکس چند بار باید باشد؟

به طور کلی در این موضوع چند بار می توان بوتاکس انجام داد محدودیت خاصی وجود ندارد، باید حتما یک پزشک متخصص در مورد و موضوع اظهار نظر قطعی خود را اعلام کند.

آیا تزریق بوتاکس فواید و مزیت خاصی دارد؟

بله،یکی از مزایای تزریق بوتاکس به پیشانی از بین رفتن خطوط زیادی در این ناحیه است که مهمترین مزیت این روش درمانی است. بوتاکس یکی از روش های کم تهاجمی است و عضلات صورت تنها با تزریق سم بوتولینوم شل می شوند.

مضرات تزریق بوتاکس چیست؟

هیچ درمانی بدون عوارض نیست. بوتاکس میتواند منجر به تورم و عفونت پوست شود. در برخی موارد فرد پس از عمل بوتاکس واکنش های آلرژیک داشته و پوست تا چندین ماه قرمز و کبود می ماند.

4.6/5 - (8 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *