تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ

در طول زندگی ممکن است پوست، به خاطر عوامل مختلفی چون استرس و اضطراب، غذای بد، عوامل وراثتی، عدم مراقبت صحیح، تغییر وزن، افزایش سن، بارداری، بیماری‌های زمینه‌ای و غیره آسیب‌ ببیند.
در بین روش های زیادی که برای درمان مشکلات پوستی وجود دارد، دو روش میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ از انواع درمان‌های پوست هستند که بدون خونریزی و بستری به بهبود پوست کمک می کنند، امروزه میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ جزو تکنیک‌هایی هستند که در دنیا برای ترمیم و جوانسازی پوست مورد استقبال قرار گرفته اند. حال این سؤال پیش می‌آید که تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ چیست؟ و کدام‌یک برای شما بهتر است؟
باید گفت دو روش درمان میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ از دستگاه نیدلینگ یکسانی استفاده می‌کنند ولی تکنیک انجام این دو و فراورده‌های مورد استفاده در درمان متفاوت است. در ادامه بیشتر به تفاوت ها می پردازیم.

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در چیست؟

میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ با این که اندکی با هم تفاوت دارند اما هر دو برای ایجاد تغییر در وضعیت ظاهری صورت طراحی شده اند. این فرایند ها با ایجاد زخم های کوچک یک پاسخ التیامی در بدن ایجاد می کند که در نتیجه آن تولید کلاژن و الاستین افزایش پیدا می کند.
قبل از این که به تفاوت بین میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ بپردازیم، ابتدا تعریفی از هر روش ارائه می دهیم:

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یک فرایند زیبایی کم تهاجم است که با تحریک تولید کلاژن مشکلات پوستی را درمان می کند. میکرونیدلینگ با نفوذ سوزن های خیلی خیلی ریز، زخم های کوچکی را روی پوست صورت ایجاد می کند و به لایه های سطحی پوست وارد می شود و بعد از آن، پوست شروع به ترمیم و بازسازی می کند تا کلاژن سازی،‌ تسریع شود، یعنی در میکرونیدل زخم های کنترل شده ای که توسط دستگاه ایجاد می کنند، باعث می شود تا پوست در کنار بهبود زخم، کلاژن سازی وافزایش جریان خون را تجربه کند که برای هر نوع پوستی در سنین مختلف، کاربرد دارد.

مزونیدلینگ چیست؟

مزونیدلینگ ترکیبی از  “مزو” و “نیدلینگ” است که به معنای سوزن زدن است.
مزونیدلینگ،‌ ترکیبی از مزو تراپی و میکرونیلدینگ است که در آن به وسیله میکرونیدل کوکتل های مزوتراپی به عمق لایه مزودرم ارسال می‌کنند و درمان در این لایه برای بیمار انجام می شود.

تفاوت های اصلی میکرونیدلینگ با مزونیدلینگ

تفاوت های اصلی میکرونیدلینگ با مزونیدلینگ

دو تفاوت اصلی بین میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ وجود دارد:

تفاوت در عمق ورود سوزن

تفاوت اصلی بین میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ عمق ورود سوزن به پوست است. میکرونیدلینگ در عمق بیشتری از پوست فرو رفته وزلایه های عمیق تری تحریک می کند. میکرونیدلینگ با وجود این که با سوزن های ظریف، سوراخ های کوچکی در پوست ایجاد می کند و این سوراخ ها بسیار کوچک هستند اما می توانند توانایی های التیامی پوست را به کار بگیرند.

اما در مزونیدلینگ سوراخ های ایجاد شده با هدف جذب مستقیم و بیشتر محصولات مراقبتی پوست انجام می شود، به همین دلیل مزونیدلینگ با استفاده از درماپن انجام شده و چندان در پوست عمیق نمی شود، اما با این که سوراخ های ایجاد شده در این روش کم عمق تر هستند اما امکان نفوذ محصولات پوستی را به لایه های سطحی می‌دهد و علاوه بر جذب عمیق تر ایجاد تغییر را بیشتر می کنند.
با این روش، محصولات مراقبتی موضعی یا تزریقی دقیقا به محل مورد نظر وارد شده و بیشترین تاثیر را ایجاد می کنند.

تفاوت سرم‌ها در مزونیدلینگ با میکرونیدلینگ

یکی دیگر از تفاوت اصلی مزونیدلینگ با میکرونیدلینگ این است که در مزونیدلینگ از سرم‌هایی با فرمولاسیون خاص استفاده می‌شود. از این سرم‌های خاص به جای اسید هیالورونیک استاندارد استفاده می‌شود تا بیماران از مزایایی فراتر از مزایای درمان میکرونیدلینگ استاندارد برخوردار شوند.

تفاوت در اثر گذاری

از دیگر تفاوت میکرو نیدلینگ با مزو نیدلینگ میتوان گفت به دلیل این که نفوذ کوکتل‌ها و مواد مغذی به عمق بیشتر پوست در روش مزونیدلینگ باعث می‌شود تا زمان بیشتری طی شود تا اثرگذاری آن بر روی پوست مشخص شود. درحالی‌که، در روش میکرونیدلینگ تغییرات به‌سرعت بر روی پوست نمایان می‌شود و از جلسه دوم به بعد تاثیرات میکرونیدلینگ را مشاهده خواهید کرد.
پس، تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ، سرعت اثرگذاری آنها هم است.

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در عوارض

در هر دوی این روش‌ها، پوست دچار التهاب و قرمزی می‌شود اما فرق میکرونیدلینگ با مزونیدلینگ در این است که عوارض میکرونیدلینگ گذرا است و در روش میکرونیدلینگ این التهاب‌ها و قرمزی پوست پس از چند ساعت از بین می‌رود، اما در مزونیدلینگ، عوارض تا چند روز ادامه دار است و گاها باعث کبودی و سردرد خفیف همراه است و حتی در بعضی افراد، با حساسیت همراه است.

عوارض میکرونیدلینگ
به‌طور کلی میکرونیدلینگ یک روش درمانی مطمئن و کم عارضه است؛ اما موارد زیر ممکن است در بیماران دیده شود.
📍 بلافاصله بعد از میکرونیدلینگ پوست قرمز و سفت می‌شود که به دلیل تحریک کلاژن و کوتاه شدن رشته‌های الاستین پوست است که این قرمزی چند ساعت بعد از بین می‌رود. در مواردی که درمان عمیق باشد (عمق بالای 5/1 میلی‌متر) ممکن است قرمزی تا 2 روز هم ادامه یابد.
📍 خشک شدن پوست از دیگر عوارض میکرونیدلینگ می‌باشد که برای رفع آن از کرم‌های مرطوب‌کننده و یا ترمیم‌کننده استفاده می‌شود.
📍 بعد از میکرونیدلینگ، پوست التهاب دارد و به نور خورشید حساس می‌شود که از کرم‌های ضد آفتاب قوی و یا پماد اکسید دوزنگ استفاده می‌شود.
عوارض مزونیدلینگ
مانند هر شیوه درمانی دیگر که در زمینه زیبایی انجام می‌شود، مزونیدلینگ نیز ممکن است عوارضی داشته باشد که بسته به شرایط هر فرد می‌توانند متفاوت باشند. معمول‌ترین عوارضی که پس از مزونیدلینگ در بیماران مشاهده می‌شود به شرح زیر است:
📍 قرمز و متورم شدن خفیف نواحی که درمان شده‌اند.
📍 تیرگی و پوسته‌پوسته شدن نقاط تحت درمان در بازه زمانی بین ۷ الی ۱۰ روز

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در مزایا

هر دوی این درمان ها در تحریک تولید طبیعی کلاژن و الاستین بسیار موثر هستند. کاهش مقدار کلاژن که اغلب در اثر فرایند پیری به وجود می آید به افتادگی، چروک شدن و افت کیفیت پوست منجر می شود. میکرو و مزونیدلینگ با افزایش تولید این پروتئین های ضد پیری می توانند نتایج زیر را به ارمغان آورند:

  • کاهش ظاهر خطوط و چروک ریز
  • احیای پری و حجم از دست رفته پوست
  • سفت کردن افتادگی پوست
  • احیای توانایی پوست در حفظ شکل خود
  • بازگرداندن درخشش پوست
فواید میکرونیدلینگ✔️ کلاژن سازی در پوست را سرعت می بخشد و تسهیل می کند که سبب سفت شدن پوست صورت می شود.
✔️ کاهش خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، از دیگر فواید میکرونیدلینگ است.
✔️ از بین بردن چین های اطراف دهان ( خط لبخند )
✔️ از بین بردن خطوط پیشانی یا اخم
✔️ از بین بردن چین و چروک های صورت
✔️ از بین بردن لک های ناشی از آفتاب سوختگی
✔️ درمان اسکار، آکنه و آبله مرغان
✔️ کاهش روزنه های پوستی
✔️ از بین بردن و درمان ترک های پوستی
فواید مزونیدلینگ ✔️ کوکتل های مزوتراپی به داخل پوست نفوذ می کند و سبب افزایش جریان خون می شود که در انتها منجر به کلاژن سازی و الاستین سازی می شود
✔️ افزایش کشسانی پوست
✔️ جذب کرم ها و ویتامین های موضعی ای که در این روش استفاده می کنید افزایش یابد.
✔️ لکه های پوستی سریع تر از بین می رود.

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در قیمت

با انتخاب یک کلینیک تخصصی پوست و زیبایی همانند کلینیک زیبایی غرب تهران کلینیک بهارین، می‌توانید با خیال آسوده از خدمات میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ با قیمت مناسب بهره ببرید و هیچ‌گونه نگرانی از بابت تجهیزات کلینیک، استاندارد بودن دستگاه‌ها و مواد مصرفی نداشته باشید.

  • قیمت میکرونیدلینگ صورت در کلینیک بهارین: برند فیوژن 900.000 تومان
  • قیمت مزونیدلینگ در کلینیک بهارین: برند فیوژن 900.000 تومان است.

پرسش و پاسخ درباره تفاوت مزونیدلینگ و میکرونیدلینگ:

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در بهترین فصل انجام چطور است؟

برای درمان با هر دو روش، به دلیل آنکه پوست صورت حساس می ‌شود، به زیباجویان توصیه می‌ شود که تا زمان بهبودی کامل، در معرض تابش آفتاب قرار نگیرند، زیرا احتمال دارد که پوست صورت دچار لک شده و آسیب ببیند. از این فصل مناسب برای هردو روش، فصول سرد است.

ماندگاری نتایج مزونیدلینگ چقدر است؟

ماندگاری نتایج مزونیدلینگ دوازده تا هجده ماه است.

چند بار باید مزونیدلینگ انجام بدهم؟

تعداد جلسات مزونیدلینگ به نتایج دلخواه بیمار و واکنش پوست او به درمان بستگی دارد. مزونیدلینگ را می‌توان در کمال ایمنی در فواصل چهار تا شش هفته‌ای تکرار کرد.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *