پی آر پی صورت چیست؟

پی آر پی صورت ؛لذت جوانسازی بدون هیچ عوارضی

پی آر پی پلاسمای غنی از پلاکت در واقع همان پلاسمای خون می‌باشد که حاوی غلظت بالایی از پلاکت‌ها است که فعال‌سازی شده تا فاکتورهای رشد و سیتوکین را آزادسازی کند و در نتیجه با بازسازی بافت و حجم پوست موجب جوان‌سازی پوست می‌شود.
در این تکنیک از سرمی که از خون بدن فرد به دست آمده است به همراه تزریق ژل برای بیشتر شدن تأثیر و ماندگاری درمان استفاده می‌شود.

تزریقات پی آر پی پوست صورت باعث افزایش حجم و چاق شدن صورت شده و از طرف دیگر فاکتورهای رشد موجود در آن به جوانسازی صورت از درون کمک بسیاری می‌کند.
فاکتورهای رشد باعث افزایش تشکیل کلاژن و همینطور تشکیل رگ‌های خونی جدیدی در صورت می‌شود که این به معنای داشتن پوستی شاداب‌تر و جوان‌تر می‌باشد. 

روش پی آر پی صورت چگونه انجام می‌شود؟

تزریق پی آر پی صورت چگونه است؟

نخست پزشک نمونه کوچکی از خون شما را گرفته و آن را درون سانتریفیوژ قرار خواهد داد. این دستگاه با چرخش سریع خود باعث جداسازی پلاسما و پلاکت خون از گلبول‌های قرمز می‌شود.
در نتیجه مایع زردرنگی به دست خواهد آمد که همان پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP است. این مایع هنگام تزریق در پوست تولید کلاژن را تحریک کرده و موجب شادابی پوست می‌شود.

به همین دلیل کاهش درد حین تزریق،‌ تقریبا ۲۰ دقیقه پیش از درمان، پزشک از کرم بی‌حس‌کننده موضعی برای صورت استفاده می‌کند.
سپس PRP به قسمت‌های مختلف صورت مثل پیشانی، گونه‌ها یا دیگر قسمت‌های مدنظر فرد تزریق می‌شود. PRP صورت می‌تواند با دیگر متودهای جوانسازی صورت ترکیب شود.
همچنین ترکیب PRP صورت و میکرونیدلینگ می‌تواند تاثیرگذاری آن را در جوانسازی و درمان آسیب‌های پوستی مثل زخم‌های ناشی از آکنه افزایش دهد.

انواع پی آر پی صورت

پی آر پی زیر چشم

سیاهی که زیر چشم نمایان می‌شود، معمولاً بدلیل سایه‌هایی می‌باشد که در پیری و با گذر زمان در زیر چشم بوجود می‌آیند. در نتیجه خطوط پوست اطراف چشم تغییر کرده و بیشتر با بزرگتر شدن فرد این خطوط افزایش پیدا می‌کنند.
این تغییرات پوست موجب ایجاد تیرگی در اطراف چشم شده که امکان دارد، احساس ناخوشایندی برای فرد به همراه داشته باشد.

در این روش، پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به پوست زیر چشم تزریق خواهد شد. درمان به طور متوسط بین ۳۰ الی ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. تزریق پی آر پی برای از بین بردن سیاهی، تیرگی و رنگدانه زیر چشم بکار برده می‌شود.
از آن جهت که در درمان‌های پی آر پی، از خون خود فرد برای آزمایش استفاده می‌شود، احتمال بروز خطرات و عوارض جانبی جدی وجود نخواهد داشت.

پی آر پی ابرو

بازیابی ابرو با پی آر پی از قدرت پلاکت‎‌های خون برای تقویت رشد فولیکول‌های تنبل و مرده مو استفاده می‌شود. در مراقبت‌های بعد از تزریق پی آر پی شروع این پروسه درمانی یک نمونه خونی کوچک معمولا در حد چند قاشق غذاخوری از فرد گرفته می‌شود، این نمونه در سانتریفیوژ قرار داده می‌شود و تا زمانی که پلاکت‌ها از خون جدا شوند، چرخانده می‌شود.

پس از آن این پلاکت‌ها به یک سرم مخصوص رشد مجدد اضافه می‌شوند. در این مرحله پلاکت‌هایی که غلیظ شده‌اند، به یک دستگاه میکرونیدلینگ اضافه شده تا به ناحیه ابرو تزریق شوند.
پلاکت‌ها موجب تقویت رشد فولیکول‌های مو شده و طی 3 تا 4 هفته موهای ابرو را بیشتر می‌کنند.

درمان جای جوش با پی آر پی

پلاکت‌های موجود در خون میزبان، فواید زیادی دارند، از جمله به عنوان تحریک کننده رشد مجدد کلاژن و الاستین و بلوک‌های خونی پوست سالم و جوان عمل می‌کنند. زمانی که خون شما به پوستتان تزریق می‌شود، بدن به طور طبیعی شروع به ترمیم کردن خود می‌کند که این پروسه به رهایی از جای جوش و آکنه کمک بسیاری می‌کند.
اکثر متخصصین پوست اعتقاد دارند که درمان ترکیبی، بهترین و موثرترین رویکرد برای درمان جای جوش می‌باشد.

پی آر پی خط خنده

پی آر پی دارای پلاسمای مایع غنی از فاکتورهای رشد می‌باشد که روی ظاهر پوستی که تحت تاثیر پیری قرار گرفته تاثیر می‌گذارد و موجب جوان‌سازی پوست می‌شود.
این مسئله باعث داشتن پوستی صاف‌تر، جوان‌تر و سالم‌تر و درخشان‌تر می‌شود. یکی از مواردی که روی ظاهر پوست تاثیرگذار است، خطوط ایجاد شده روی صورت و چین و چروک‌ها می‌باشد که پی آر پی به کم شدن این موارد و بهبود رنگ و حالت صورت کمک می‌کند.

این روش معمولا همراه با میکرونیدلینگ یا به صورت تکی به پوست تزریق خواهد شد تا تولید الاستین و کلاژن را تحریک کند و وضعیت کلی پوست را بهبود بخشد.
این درمان برای نواحی متداول مثل خط‌های پایین پلک، خط لبخند و خنده، زخم‌ها و آکنه‌های روی گونه، چانه و پیشانی موثر می‌باشد.

مزایای تزریق پی آر پی صورت

مزایای تزریق پی آر پی صورت

 • برای درمان با پی آر پی چون از خون خود فرد استفاده می‌شود احتمال به وجود آمدن عوارض و منتقل شدن بیماری‌های دیگر به حداقل میزان خود خواهد رسید.
 • ماندگاری اثرات ناشی از پی آر پی طولانی بوده و نسبت به سایر روش‌های دیگر هزینه کم‌تری دارد.
 • احتمال به وجود آمدن حساسیت‌های پوستی و عفونت در تکنیک پی آر پی بسیار کم است.
 • با توجه به کیت‌های مخصوص روند کار بسیار ساده و کاملا استریل و ضدعفونی خواهد بود.
 • پی آر پی در تمام نواحی بدن قابل استفاده بوده و محدودیتی در این مورد وجود نخواهد داشت.
 • بدلیل اینکه پی آر پی روشی غیر تهاجمی است عوارض آن کمتر از دیگر روش‌ها می‌باشد.
 • این تکنیک تقریبا بی درد بوده و به راحتی برای بیمار قابل تحمل است.
 • درمان با پی آر پی نیاز به سپری کردن دوران نقاحت و استراحت ندارد.

تفاوت درمان با PRP نسبت به تزریق فیلر

فیلرها به عنوان جایگزینی مناسب برای کم شدن چین و چروک‌ها، جبران حجم از دست رفته صورت و ایجاد کلاژن تازه به کار می‌روند. فیلرها پر کننده‌های قوی هستند و برای کسانی که به نتایج فوری احتیاج دارند، پیشنهاد می‌شود.
در حال حاضر برای ارائه درمان موثر ترکیبی از درمان PRP و فیلر مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش PRP در ایجاد تأثیرات مثبت مربوط به بهبودی و بازسازی پوست، نسبت به فیلر‌ها برتری دارد؛ زیرا از عوامل بیو اکتیو استفاده می‌کند که تاثیر زیادی بر متابولیسم بدن می‌گذارند.

با بالا رفتن سن، ایجاد چین و چروک پوست طبیعی است. فیلرهای پوستی فقط به پرکردن این چین و چروک‌ها تمرکز می‌کنند در حالی که روش PRP موجب درخشندگی ظاهر پوست و جوانسازی آن می‌شود.
علاوه بر این فیلرهای پوستی در مقایسه با دیگر روش‌های PRP  زودتر تاثیر خود را از دست می‌دهند.

روش PRP موجب افزایش تحریک تولید کلاژن شده و به جای تمرکز بر چین و چروک‌های خاص، یک جوان سازی کامل صورت ایجاد می‌کند.
روش PRP با پر کردن حجم از دست رفته گونه‌ها، بهبود یافتن رنگ پوست، افزایش صافی و استحکام پوست موجب تغییر بزرگی در چهره شما می‌شود.

درمان PRP در ترکیب با پرکننده‌های پوست مثل رستیلن و ژوویدرم، نتایج خوب و واقعی ارائه می‌کند که در رسیدن به ظاهر جوان‌تر به شما کمک شایانی می‌کند. زیرا فیلرها بیشتر بر حذف خطوط و چین و چروک‌های پوستی تمرکز دارند و PRP موجب افزایش شادابی، افزایش حجم، بهبود بافت پوست یا صاف کردن آن تمرکز دارد.

این درمان یک اثر آبشاری را به وجود می‌آورد که به ندرت خود را نشان می‌دهد و تقویت می‌شود. به همین علت است که تاثیرات آن بلافاصله مشاهده نخواهد شد؛ بلکه با پیشرفت تدریجی نمایان می‌شوند. این درمان تاثیری طبیعی و بسیار زیاد برای پوست شما خواهد داشت.

مراقبت‌های قبل از پی آر پی صورت

 • پیش از درمان رژیم غذایی سالمی داشته باشید تا ریسک بروز سرگیجه در طول درمان کم شود و از مصرف قهوه خودداری کنید.
 • پیش از شروع درمان صورت خود را تمیز کنید و از استفاده از لوازم آرایشی پرهیز کنید.
 • این روش درمانی بر روی زنان باردار یا شیرده انجام نخواهد شد زیرا اطلاعات چندانی در ارتباط با تاثیرات آن بر روی جنین وجود ندارد. در صورتی که باردار هستید یا در دوران‌ شیردهی قرار دارید بهتر است انجام این تکنیک را به بعد از این دوران موکول کنید.
 • در صورتی که هر گونه بیماری خاصی دارید یا از دارو استفاده می‌کنید باید پزشک خود را مطلع سازید.
 • اگر بعد از تمام شدن درمان یک قرار کاری یا خانوادگی دارید که موجب می‌شود در فرآیند بهبود شما اختلال ایجاد شود باید این قرار ملاقات را کنسل کنید.
 • ۲۴ ساعت پیش از درمان از استفاده از محصولات حاوی رتین آ پرهیز کنید.
 • از انجام تکنیک‌هایی که برای درمان بیماری‌های خود ایمنی انجام می‌شود پرهیز کنید و حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
 • به مدت ۲۴ ساعت پیش از درمان از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب پرهیز کنید تا پوست شما دچار آفتاب سوختگی نشود.
 • باید پوست خود را تمیز نگه داشته و استفاده از لوازم آرایشی و دیگر محصولات پرهیز کنید.
 • در صورتی که پیش از درمان روی پوست شما آکنه به وجود آمده است پزشک به ارزیابی شرایط شما پرداخته و از ایمن بودن این تکنیک درمانی برای شما اطمینان حاصل می‌کند.

مراقبت‌های بعد از پی آر پی صورت

 • برای مدت حداقل ۴ ساعت بعد از پی آر پی باید برای بهبود ناحیه تحت درمان از لمس کردن صورت پرهیز شود. برای پیشگیری از بروز عفونت، قبل از لمس ناحیه مورد نظر دست‌ها باید شسته شوند.
 • بعد از تزریق پی آر پی نباید برای مدت حداقل ۲۴ ساعت از محصولات آرایشی استفاده کنید.
 • همینطور برای مدت زمان حداقل ۲ روز بعد از درمان باید از مصرف محصولات بر پایه روغن، آرایش غلیظ و مرطوب‌کننده‌های قوی پرهیز شود.
 • ناحیه تحت درمان برای مدت 1 هفته بعد از پی آر پی نسبت به لمس کردن حساس خواهد شد. در این ناحیه نباید از یخ استفاده کنید و همینطور متقاضی نباید استحمام آب گرم کند.
 • منطقه تحت درمان باید در زمان خواب کمی بالاتر قرار داده شود. به همین منظور می‌توان از چند عدد بالش اضافی استفاده کرد.
 • بعد از درمان باید حداقل برای مدت یک ماه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. مراجعه کننده باید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین، سونا، حمام آب گرم و مصرف زیاد الکل پرهیز کند. این موارد موجب شدید شدن ورم و بالا رفتن احتمال بروز کبودی می‌شوند.
 • برای مدت حداقل ۲ هفته بعد از پی آر پی صورت، نباید از سایر تکنیک‌های درمانی در ناحیه صورت استفاده کنید.
 • برای کم شدن کبودی می‌توانید از قرص آرنیکا استفاده کنید. استفاده از کرم آرنیکا یا هیرودوئید موضعی نیز در ناحیه تحت درمان موجب کم شدن کبودی می‌شود.

کدام بیماری‌ها را می‌توان با تزریق پی آر پی برطرف نمود؟

از روش تزریق PRP می‌توان برای رفع بسیاری از مشکلات زیبایی استفاده کرد، از جمله چین و چروک‌های صورت، خطوط دور لب و بینی، چین چروک‌های دور چشم و افتادگی خفیف پوست زیر چشم و گونه‌ها.
از تکنیک پی آر پی پوست صورت می‌توان برای بهبود چروک‌های پشت دست و از بین رفتن شل شدگی پوست دست، پا، آرنج و زانوها استفاده نمود. تزریق پی آر پی را می‌توان در هر نقطه‌ای از بدن انجام داد.

ممنوعیت انجام تزریق پی آر پی صورت

ممنوعیت انجام تزریق پی آر پی صورت و مو

 • زنانی که باردار یا شیرده هستند.
 • افرادی که دارای عفونت‌های شدید یا مزمن هستند.
 • افرادی که دارای بیماری‌های پوستی مانند اس ال ای یا لوپوس، پورفیری، آلرژی هستند.
 • افرادی که مبتلا به سرطان هستند.
 • افرادی که شیمی ‌درمانی انجام می‌دهند.
 • افرادی که دارای اختلالات سوخت و ساز و سیستمیک هستند.
 • عملکرد غیر طبیعی پلاکت بیماری‌های خونی مثل ناپایداری همودینامیک، کاهش فیبرینوژن در خون، ترومبوسیتوپنی حاد.
 • افرادی که دارای بیماری مزمن کبدی هستند.
 • درمان ضد انعقادی مصرف کومادین، وارفارین، پلاویکس، آسپیرین، لوونوکس
 • استفاده سیستمیک از کورتیکو استروئید در مدت ۲ هفته از روند درمان
 • موارد ذکر شده بر پلاکت‌های خون تأثیر خواهند گذاشت و در نتیجه موجب عدم رسیدن به نتیجه مورد نظر می‌شوند.

پرسش و پاسخ در مورد پی آر پی صورت

آیا روش پی آر پی دارای عوارض جانبی است؟

پی آر پی (PRP) یک روش کاملاً ایمن و بی‌خطر می باشد. تنها عوارض جانبی آن، ورم و قرمزی مختصر در پوست است. در بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند، امکان دارد خونریزی از پوست سر تا مدت طولانی‌تری ادامه پیدا کند و بهبودی آنها کمی بیشتر زمان ببرد.

5/5 - (6 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *