لیزر رولی یا شاتی؟ | لیزر رولی بهتره یا شاتی ؟

لیزر رولی یا شاتی؟ کدام دستگاه لیزر بهتر است؟

فهرست محتوا نمایش

امروزه حذف موهای زائد بدن به یکی از مسائل مهم خانم ها تبدیل شده و حتی مردان را نیز درگیر کرده است.
 خیلی از کسانی که از وجود موهای زائد در بدن خود رنج می برند به دنبال یافتن راهی برای حذف کامل این مو ها می باشند.
با توجه به مطالعات صورت گرفته، حدود ۴۰ تا ۸۰ درصد موهای زائد بعد از لیزر به‌طور کامل از بین می‌روند. استفاده از  لیزر موهای زائد کل بدن،‌ بهترین راه برای نجات از دردسرهای موهای زائد است؛ اما هیچ تضمینی وجود ندارد که آن‌ها را صددرصد از بین ببرد.
انواع دستگاه‌های لیزر را می‌توانیم در دو مدل دستگاه رولی و شاتی تقسیم‌بندی کنیم.
سوالی که برای اکثر افراد پیش می آید، این است که لیزر شاتی بهتر است یا لیزر رولی؟ این لیزرها چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و استفاده از کدام یک از آن‌ها نتیجه مطلوب‌تری می‌دهد؟

در این مقاله ما به این پرسش ها پاسخ می دهیم و آشنایی با نحوه عملکرد،‌ مزایا و معایب لیزرهای رولی و شاتی را بیان می کنیم.

دستگاه لیزر رولی

دستگاه لیزر رولی

لیزر رولی، دستگاه ای است که امواج لیزر به طور مداوم از هندپیس دستگاه لیزر به بدن نفوذ می ‌کند. به علت تماس بیش از حد و سریع این دستگاه به پوست بدن معمولاً از لیزر رولی در انواع شبه لیزر مانند مواردی که در زیر بیان می شود، مورد استفاده قرار می گیرد:

  • سولاری ( SOLARY)
  • آی پی ال ( IPL )
  • آی 2 پی ال ( I2PL )
  • ایلایت( Elight )
  • اس اچ آر ( SHR)

در دستگاه لیزر رولی، چندین طول موج مختلف به پوست بدن نفوذ می کند و به همین علت تمرکز آنها و شدت امواج نسبت به لیزر شاتی کمتر است؛ اما چون دستگاه لیزر موهای زائد رولی خیلی بیشتر از دستگاه شاتی با پوست بدن تماس دارد، به این ترتیب اشعه لیزر بیشتری به بدن وارد می کند. همه قسمت های پوست در معرض لیزر قرار می گیرند و درمان کاملتری انجام می شود.
سرعت انجام این کار با دستگاه رولی خیلی بیشتر از دستگاه شاتی است و میزان پوشش دهی آن روی پوست نیز بالاتر می باشد.
هندپیس مخصوص دستگاه لیزر رولی به نحوی طراحی شده است که سری آن مستقیم روی پوست بدن قرار می گیرد و با حرکت چرخشی روی پوست جابه جا می شود و امواج لیزر را وارد پوست می‌کن، با اینکه هم پوشانی بهتری برای حذف موهای زائد دارند اما هم چنان بازدهی آن ها نسبت به لیزر شاتی پایین تر است.
در زمان انتخاب دستگاه لیزر رولی، باید شدت و قدرت اشعه لیزر دستگاه، میزان نفوذ پذیری آن در داخل بدن و میزان جذب شدن آن را در نظر بگیرید. هرچه اشعه ها قوی تر باشند و نفوذ بیشتری داشته باشند، احتمال رسیدن آن ها به ریشه و مو و سوزاندن آنها خیلی بیشتر است و عملکرد بهتری دارند.

دستگاه لیزر شاتی

لیزر شاتی، دستگاه لیزری است که از برگه های مستطیل شکلی در ابعاد مختلف که شات نامیده می شوند؛ برای حذف موهای زائد هر ناحیه از بدن استفاده می کنند.
در این نوع دستگاه ها، ورقه های شات روی نواحی مختلف بدن که برای درمان با لیزر در نظر گرفته شده اند؛ استفاده می شود و هندپیس دستگاه در فاصله مشخصی از ورقه ها روی پوست قرار می گیرد و پس از روشن شدن دستگاه توسط اپراتور، تعداد شات تعیین شده برای حذف موهای زائد آن ناحیه از بدن زده می شود. حجم و ضخامت مو های موجود در ناحیه تحت درمان، تعداد شات لیزر و در نتیجه تعداد ورقه های مورد استفاده و قدرت دستگاه را تعیین می کند.

مقایسه عملکرد لیزر رولی و لیزر شاتی؛ عملکرد کدام بهتر است؟

مقایسه عملکرد لیزر رولی و لیزر شاتی؛ عملکرد کدام بهتر است؟

ساختار لیزرهای رولی و شاتی با یکدیگر متفاوت است؛ ازاین‌رو عملکرد آن‌ها نیز با یکدیگر فرق دارد.
لیزرهای شاتی مانند لیزر کندلا الکساندرایت با فلش لامپ کار می کنند. بنابراین میزان عملکرد لامپ که بر حسب تعداد شات و ثانیه توسط سازنده دستگاه لیزر تعیین می شود؛  برای بازدهی بهتر، فلش لامپ موجود در این لیزرها باید پس از تعداد شات‌های مشخص، تعویض شود.
وجود لامپ در دستگاه‌های لیزر شاتی باعث می‌شود که این دستگاه‌ها در مقایسه با لیزرهای رولی زودتر فرسوده شوند. این لامپ باید در فواصل زمانی معین تعویض شود. در غیر این صورت یا دستگاه از کار خواهد افتاد یا استفاده از آن باعث ایجاد سوختگی و زخم روی پوست خواهد شد.
در لیزر های رولی مانند لیزر دایود هندپیس به طور مداوم و پشت سر هم اشعه لیزر را به پوست می تابانند و اپراتور دستگاه باید به طور مداوم سری دستگاه را در نواحی مختلف پوست حرکت دهد، هر چند طول موج این دستگاه‌ها قدرت کمتری در مقایسه با دستگاه‌های شاتی دارند، اما عملکرد آن‌‌ها مطلوب است و هرچه تخصص اپراتور بیشتر باشد، عملکرد بهتری نیز خواهد داشت.

مقایسه قیمت لیزر کل بدن با لیزر شاتی و یا لیزر رولی برای رفع موهای زائد

یکی دیگر از تفاوت‌های لیزر شاتی و رولی در هزینه آن‌ها است. در گذشته هزینه لیزر موهای زائد با توجه به تعداد شات های به کار رفته در هر ناحیه از بدن تعیین می شد؛ در این صورت با بیشتر شدن حجم مو و افزایش تعداد شات، هزینه نیز بالاتر می‌رفت. اما امروزه هزینه لیزر مو با توجه به تعداد جلسات لیزر موهای زائد تعیین می ‌شود و بنابراین تفاوت لیزر شاتی با رولی در تعداد جلسات مورد نیاز برای حذف موهای زائد می باشد.
از آنجایی که تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر شاتی معمولا کمتر از لیزر رولی می باشد؛ هزینه لیزر موهای زائد با دستگاه های الکساندرایت بسیار کمتر از لیزر دایود است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که هزینه لیزر شاتی کم تر از لیزر رولی می باشد. لبته مراکز مختلف، قیمت‌های متفاوتی برای هر ناحیه از بدن تعیین می‌کنند و این هزینه‌ها نرخ ثابتی ندارد.

شما می توانید  قیمت لیزر کل بدن  در کلینیک بهارین را در مقاله مربوط به آن و یا صفحه تعرفه خدمات ببینید.

سرعت دستگاه‌های لیزر در از بین بردن موهای زائد؛ لیزر رولی یا شاتی؟

سریع‌ترین دستگاه لیزر برای ازبین‌بردن موهای زائد، دستگاه شاتی محسوب می‌‎شود، مانند لیزر الکساندرایت. این دستگاه‌ها با ۵ شات در ثانیه، حجم قابل‌توجهی از فولیکول‌های مو را تحت‌تاثیر می‌گذارند و بیشترین تاثیر را در افرادی با پوست روشن و موی تیره به خصوص برای نژاد ایرانیان خواهد داشت.
در مقابل هندپیس دستگاه‌های لیزر رولی به‌طورمداوم روی پوست می‌گردد و امواج لیزر را پشت سر هم به پوست انتقال می‌دهند؛ اما سرعت آن‌ها در سطوح وسیع مانند کمر و پاها کاهش پیدا می‌کند؛ همچنین قدرت انرژی و شدت امواج نیز در لیزرهای رولی، کمتر از لیزرهای شاتی است.

تفاوت در امنیت لیزر شاتی و رولی

هندپیس لیزر شاتی با فاصله مشخصی از سطح پوست قرار می گیرد و اشعه لیزر را می تاباند. در حقیقت سر هندپیس لیزر شاتی مانند دستگاه الکس هیچ گونه تماسی با سطح پوست برقرار نخواهد کرد. حتی برای رعایت فاصله مناسب بین اپلیکاتور لیزر الکساندرایت با سطح پوست یک گاید فلزی روی هندپیس تعبیه شده است.
در عوض لیزر رولی باید به طور کامل با پوست بدن تماس داشته باشد تا اشعه لیزر به پوست نفوذ کند. هرچه تماس دستگاه با سطح پوست کمتر باشد، احتمال بروز بیماری و حساسیت‌های پوستی نیز کاهش پیدا می‌کند.
به همین علت می توان اذعان داشت که مهم ترین تفاوت لیزر شاتی و رولی در ایمنی آن ها می باشد. بنابراین لیزر شاتی به علت عدم برقراری تماس با پوست ایمن تر می باشند و عوارض جانبی کمتری برای بیمار ایجاد می نماید

لیزر رولی بهتره یا شاتی؟

لیزر رولی بهتره یا شاتی؟

مزایای لیزر رولی :

از مزایای بسیار مهم لیزر رولی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

. همپوشانی کامل پوست برای لیزر مو

طراحی هندپیس لیزر رولی به گونه ایی است که اپراتور لیزر می تواند آن را بدون هیچ‌گونه  محدودیت روی پوست حرکت دهد تا حذف موهای زائد توسط امواج لیزر شده از هندپیس لیزر رولی به طور کامل انجام گیرد به دلیل آن که نیازی به استفاده از ورقه های شات در لیزر رولی نمی باشد؛ لازم به ذکر است که هم پوشانی کامل روی پوست ناحیه تحت درمان انجام می گیرد.

. عدم محدودیت رنگ پوست برای لیزر مو

دستگاه های لیزر رولی مانند لیزر دایود، امواج لیزر را در فرکانس های مختلف و با انرژی پایین ساطع می نمایند. به‌همین دلیل افراد با رنگ پوست‌های تیره نیز می‌توانند از این دستگاه استفاده نمایند و مشکلی ایجاد نخواهد کرد و عوارض جانبی آن برای افرادی با پوست تیره کمتر می باشد.

مزایای لیزر شاتی :

از مزایای بسیار مهم دستگاه لیزر شاتی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

· ایمنی بالای لیزر مو

ایمنی بالا یکی از اصلی‌ترین مزایای لیزرهای شاتی محسوب می‌شود. به دلیل آن که هندپیس دستگاه لیزر شاتی مانند لیزر الکس با پوست به طور مستقیم تماس برقرار نمی کند و به سطح پوست هیچ گونه آسیبی وارد نکرده و عوارض جانبی شدید مانند سوختگی بعد از لیزر موهای زائد با دستگاه الکس مشاهده نمی ‌شود.

· تعداد جلسات کمتر لیزر موهای زائد نسبت به لیزر رولی

تعداد شات ها در لیزر شاتی قابلیت تنظیم دارند و اپراتور می تواند با توجه به حجم مو و وسعت ناحیه تحت درمان، تعداد شات ها را در ثانیه بالا ببرد تا لیزر موهای زائد سریع تر انجام گیرد. معمولاً تعداد جلسات لیزر شاتی حداکثر 8 جلسه می باشد. در صورتی که برای لیزر رولی ممکن است 10 تا 12 جلسه نیز طول بکشد.

· بازدهی بالای لیزر شاتی

نتایج تحقیقات مختلف نشان داده است که بازدهی لیزر موهای زائد در دستگاه های شاتی الکس بیش از ۸۵ درصد می باشد و امکان رشد مجدد موها بعد از لیزر مو با دستگاه شاتی بسیار کمتر است. لیزر دایود که از نوع لیزر رولی می باشد علاوه بر این که عوارض جانبی بیشتری دارد کاهش دائمی موهای زائد بدن توسط آن کمتر از ۸۰ درصد می باشد.

· عوارض جانبی کمتر لیزر شاتی بعد از جلسات لیزر مو

باید بیان کرد که انرژی لیزر شاتی را می توان توسط تنظیمات دستگاه به راحتی کنترل کرد و هندپیس دستگاه به نحوی طراحی شده که ایجاد سوختگی با لیزر شاتی بسیار کمتر است و کاربرد راحت تری دارد.

· درد کمتر در هنگام لیزر موهای زائد

میزان درد و ناراحتی با استفاده از لیزرهای شاتی بسیار کمتر از لیزرهای رولی می باشد چون اپراتور لیزر هر ناحیه از بدن را با تعداد شات های مشخص لیزر می کند و در صورت عدم رضایت بیمار یا احساس درد و ناراحتی، تنظیمات آن را برای شات های بعدی تغییر خواهد داد.

با چه روشی می توان تشخیص داد که لیزر رولی بهتر است یا شاتی؟

خیلی ها دوست دارند که با روشی برای همیشه از این موها خلاص شوند. در حال حاضر برای خلاصی از موهای زائد، بهترین و مناسب‌ترین گزینه، استفاده از دستگاه لیزر محسوب می‌شود. 

نظرسنجی و استفاده از تجربیات دیگران مهم ترین عاملی است که به شما نشان می دهد لیزر رولی بهتره یا شاتی. با توجه به نظرسنجی های انجام گرفته از افرادی که لیزر موهای زائد را با دستگاه لیزر رولی دایود و لیزر شاتی کندلا الکساندرایت انجام داده‌اند مشخص شده که عوارض جانبی بعد از لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا الکس در کمتر از ۵ درصد از افراد به ایجاد تورم شدید، سوختگی یا التهاب ناشی از لیزر منجر شده است.

در صورتی که لیزر دایود به علت تکنولوژی پیچیده تر باید حتماً توسط متخصص پوست و مو انجام گیرد و در صورتی که افراد بی‌تجربه به خصوص در آرایشگاه ها از دستگاه لیزر رولی مانند دایود استفاده کنند؛ امکان مشاهده سوختگی، تاول باقی ماندن جای زخم و هایپرپیگمنتیشن برای بیش از 10 درصد از بیماران وجود خواهد داشت.

سوالات درباره لیزر رولی یا لیزر شاتی

هزینه استفاده از لیزر شاتی یا لیزر رولی برای رفع موهای زائد کدام کمتر است؟

هزینه‌ها باتوجه‌به تعداد جلسه‌ها تعیین می‌شود. از آنجا که لیزرهای شاتی سرعت و قدرت بیشتری دارند، در تعداد جلسه‌های کمتری شما را به نتیجه دل‌خواه می‌رسانند. یعنی در اکثر مواقع هزینه استفاده از لیزر شاتی پایین‌تر دستگاه‌های رولی تمام می‌شود.

لیزر رولی چیست؟

لیزر رولی به دستگاه های لیزری گفته می شود که امواج لیزر به طور مداوم از هندپیس دستگاه لیزر به بدن نفوذ می ‌کند.

لیزر شاتی چیست؟

لیزر شاتی به دستگاه های لیزر موهای زائد گفته می شود که از برگه های مستطیل شکلی در ابعاد مختلف که شات نامیده می شوند؛ برای حذف موهای زائد هر ناحیه از بدن استفاده می کنند.

با چه روشی می توان تشخیص داد که لیزر رولی بهتر است یا شاتی؟

نظرسنجی و استفاده از تجربیات دیگران مهم ترین عاملی است که به شما نشان می دهد لیزر رولی بهتره یا شاتی.

2.4/5 - (7 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *