مناسب ترین سن لیزر موهای زائد | بهترین سن لیزر موهای زائد

مناسب ترین سن لیزر موهای زائد

لیزر از چه سنی مناسب است؟ | بهترین سن برای لیزر موهای زائد چند سالگی است؟

لیزر موهای زائد آسان ترین و موثرترین روش برای خلاص شدن از شر موهای ناخواسته است، لیزر موهای زائد به دلیل مزایای قابل توجهی که دارد توانسته مورد توجه افرادی که به زیبایی خود اهمیت می‌دهند، قرار بگیرد.
ممکن است این سؤال هم برای شما پیش‌بیاید که بهترین سن برای لیزر موهای زائد چه سنی است؟ اینکه از چه سنی می‌توان موهای زائد را لیزر کرد و یا لیزر برای چه سنی مناسب است؟ حداکثر سن برای لیزر چه سنی است ؟ لیزر برای نوجوانان ایمن است یا خیر؟ ایا لیزر برای افراد زیر ۱۸ سال ضرر دارد ؟
در ابتدا این ویدئو را ببینید.


برای کسب اطلاع دقیق‌تر در مورد این سوالات شما را به خواندن مطالب این مقاله دعوت می‌کنیم. 

برای لیزر مو از چه سنی باید اقدام کرد؟

سن مناسب لیزر چه زمانی است؟

همه ما می دانیم که شروع نوجوانی و دوره‌ی بلوغ مان، همزمان با شروع رشد موهای زائد بدن است و موهای زائد بدن ممکن است برای خیلی‌ها آزاردهنده باشد، در نتیجه افراد روش‌های مختلفی را برای از بین بردن این موها مورد استفاده قرار داده اند. اما این روش‌های مختلف ممکن است وقت‌گیر و دردسر ساز باشد.

فرقی ندارد که شما یک دختر جوان دارای موهای زائد بدن باشید که به ظاهر خود حساس است یا یک فرد معروف باشید! دخترها و پسرهای نوجوان یا بزرگ‌سالان می‌توانند از این روش برای از بین بردن موهای زائد استفاده کنند.
اما این که آیا رفع موهای زائد با لیزر برای سن قبل از 18 سال امن است یا خیر؟ یا از چه سنی می توانید لیزر را انجام دهید، سوالی است که مطرح می شود.
باید گفت این روش را می‌توان برای همه افراد در همه سنین مناسب دانست اما اکثریت متخصصان، سن مناسب برای لیزر موهای زائد را ۱۸ سالگی می‌دانند. افراد زیر 18 سال نیاز به حضور والدین در اولین مشاوره برای لیزر موی زائد خود دارند، اما خطرات حذف موهای زائد برای آن‌ها مانند بزرگسالان است. با انجام لیزر اصولی که متناسب و سازگار با پوست نوجوانان باشد.

درست است که لیزر موهای زائد می‌تواند در سنین پایین نیز انجام بگیرد اما تاکید دیگری که بیشتر متخصصان می‌کنند، این است که تا زمان بلوغ فرزندتان منتظر بمانید و اگر جنسیت فرزندتان دختر است، بهتر است زمانی لیزر درمانی را شروع کند که چرخه قاعدگی او آغاز شده باشد.
همچنین دختران بهتر است که از نظر هورمونی در حالت طبیعی و پایدار باشند و اگر مبتلا به شرایط پزشکی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، قبل از شروع لیزر اقدام به هورمون درمانی توسط متخصص زنان کنند. 

البته باید لیزر توسط یک متخصص با تجربه و آموزش دیده به درستی انجام شود تا خطراتی غیر قابل تصور در کمین زیباجویان نوجوان نباشد.
این نکته را هم بهتر است در نظر داشته باشید که در سنین پایین هنوز تمامی موهای زائد به وجود نیامدند و ممکن است بعد از پایان لیزر، تازه موهای دیگری شروع به رشد کنند و هزینه و تلاش و وقت شما را به هدر بدهند. علاوه بر آن ممکن است در لیزر موهای زائد سنین پایین احساس درد و سوختگی ایجاد کند چرا که هم پوست فرد نازک‌تر است و هم آستانه تحمل پایین‌تر می‌باشد.

ایا لیزر برای افراد زیر ۱۸ سال ضرر دارد

نمی توان به طور قطعی گفت که ضرر ندارد، این بستگی به تشخیص پزشک دارد. در کلینیک ما حتما باید ابتدا پزشک متخصص پوست و مو نوجوانان زیر 18 سال را معاینه کنند.

محدودیت سنی لیزر موهای زائد

همان طور که در بالا اشاره کردیم، محدودیت سنی برای لیزر وجود ندارد ولی برای پاسخ دهی و نتیجه گیری بهتر لازم است که فرد کاندید به بلوغ جسمی رسیده باشد یعنی تمامی موهای زائد بدنش به طور کامل رشد کرده باشد چرا که در غیر این صورت لیزر کردن بیهوده است و با رسیدن به بلوغ جنسی شاهد رشد مجدد موها خواهید بود. 

بنابراین حداقل سن برای لیزر موهای زائد ۱۴ سالگی است. البته باید توجه داشت که سن مناسب برای لیزر بدن زمانی است که هورمون‌های بدن به حالت پایدار رسیده باشند و زمانی که هورمون‌ها به تعادل می‌رسند بین ۱۷ تا ۱۹ سالگی است.
پزشکان متخصص استفاده از آن را برای افراد زیر ۱۳ سال چندان مناسب نمی‌دانند. چراکه این افراد به تازگی وارد سنین نوجوانی شده‌اند و رشد موهای زائد آن‌ها در آینده بیشتر خواهد شد.

از نظر عوارض جانبی تفاوتی میان لیزر موی نوجوانان و بزرگ‌سالان وجود ندارد. در صورتی که هریک از این گروه‌ها مراقبت‌های پیش و پس از لیزر را با دقت رعایت کنند، عوارض جانبی چندانی برای هیچ‌کدام ایجاد نخواهد شد.
در بعضی موارد نادر ممکن است برخی عوارض جانبی خاص ایجاد شود. به همین دلیل پزشک باید پیش از آغاز عمل نوجوان را به طور کامل معاینه کرده و والدینتان را آگاه کنند. این کار باعث می‌شود که آن‌ها با آگاهی کامل رضایت‌نامه را امضا کنند.

این را هم توجه داشته باشید که با پیرتر شدن و بالا رفتن سن و تغییر رنگدانه های مو به رنگ سفید، انجام لیزر بی اثر تر می شود چون لیزر برای موهای تیره و ضخیم پاسخ دهی بهتری دارد.

بهترین سن لیزر موهای زائد چه زمانی است؟

از دیدگاه علمی حداقل سن برای لیزر مو های زائد ۱۴ سال است.
اما بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند بعد از زمان بلوغ در پسران و شروع چرخه قاعدگی در دختران، یعنی پس از رسیدن به سن بلوغ و به تعادل رسیدن هورمون‌ها، این درمان انجام شود. پس بهتر است که در این  زمان لیزر موهای زائد را انجام ندهید و تا 18 یا 19 سالگی صبر کنید.
به این دلیل  ۱۷ تا ۱۹ سالگی بهترین زمان برای رفع موهای زائد است چرا که هورمون های بدن تنظیم شده اند و درمان در این سنین دائمی و موثر است، و بر عکس در سن 14 سالگی هنوز ثبات هورمونی پیدا نشده است و در صورت لیزر موهای زائد ممکن است در آن محل موهای زائد جدیدی رشد کند.

در نتیجه ممکن است جلسات لیزر تکرار شده و در نتیجه قیمت لیزر موهای زائد را افزایش پیدا کند. 

ابته این نکته را هم باید برای خانم ها در نظر داشت که خانم ها باید به ثبات هورمونی برسند و نباید هیچ گونه بیماری مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک داشته باشند.
این را هم بدانید که معمولا در اکثر افراد بعد از سن 30- 40 سالگی موهای سر و بدن شروع به سفید شدن می‌کند و در صد جوابگیری با لیزر برای مو سفید بسیار کم و ضعیف است چرا که لیزر برای مو تیره و ضخیم موثر است.
پس می توان گفت از سن 17 سالگی به بعد و تا سنی که موهای تیره ای داشته باشید و در موهای شما رنگدانه موجود باشد، می توانید از لیزر نتایج مثبتی دریافت کنید.

حداکثر سن برای لیزر موهای زائد

حداکثرسن برای لیزر موهای زائد چه زمانی است

مناسب بودن لیزر با سن بیمار تعیین نمی شود بلکه به رنگ پوست و رنگ مو بستگی دارد. تا زمانی که موهای تیره ای داشته باشید و در حقیقت در موهای شما رنگدانه موجود باشد؛ می توانید لیزر موهای زائد را انجام دهید. اما اگر سن شما آنقدر بالا رود که موهایتان سفید یا خاکستری شود؛ لیزر دیگر تاثیری روی آن نخواهد داشت.

بنابراین اگر سن شما حتی بالای ۶۰ یا ۷۰ سال است و موهای تیره ای دارید دلیلی ندارد که از انجام لیزر موهای زائد منصرف شوید. گاهی اوقات برخی از موها تیره و برخی دیگر سفید و خاکستری شده اند. در این شرایط نیز لیزر موهای زائد میتواند موهای تیره را به طور کامل از بین ببرد؛ اما تاثیری روی موهای سفید و خاکستری نخواهد داشت.

لیزر مو در دوران پیری

یکی از مهم‌ترین نکات برای مناسب بودن لیزر موهای زائد برای افراد رنگ پوست و موی افراد است. درواقع استفاده از لیزر برای افرادی مناسب است که موهای آن‌ها هنوز رنگ‌دانه‌های خود را به طور کامل از دست نداده است. بنابراین این روش برای افراد دارای موهای تیره بسیار مناسب بوده و برای افرادی با موها سفید یا خاکستری مناسب نخواهد بود.

نکته مهم این است که برای استفاده از لیزر مو نیازی نیست که موهای شما همگی تیره باشند. افراد بالای ۶۰ سال که در میان موهایشان هنوز هم موهای تیره پیدا می‌شود نیز می‌توانند از این نوع لیزر استفاده کنند. 

آیا لیزر مو برای آقایان مسن نیز مناسب است؟

لیزر موها زائد برای آقایان مسن

آقایان نیز می‌توانند با استفاده از این روش کم‌خطر موهای زائد خود را از بین ببرند. در سنین بالا معمولا رشد بیش‌ازحد موهای گوش، بینی، ابرو و کمر برای آقایان ناراحت‌کننده است. به همین دلیل از روش‌هایی نظیر وکس یا تیغ زدن برای از بین بردن آن‌ها استفاده می‌کنند. اثرات این روش‌ها موقت بوده و پس از مدت بسیار کوتاهی باید آن‌ها را مجددا تکرار کنید. اما لیزر مو روشی دائمی و کم دردسر است.

علت اصلی رشد بیش‌ازحد موهای زائد در نواحی مختلف بدن آقایان هنوز مشخص نیست. اما دانشمندان معتقدند این امر به دلیل افزایش هورمون تستسترون در مردان است که باعث می‌شود رشد طولی موها بیشتر از گذشته شود. اگر بخواهیم کمی علمی‌تر موضوع را بررسی کنیم، باید بگوییم که رشد موهای بدن دارای سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن است. در مرحله آناژن موها رشد طولی داشته و بلند می‌شوند. در مرحله کاتاژن رشد طولی موها متوقف شده و موها برای مدتی طولانی در همان اندازه باقی می‌مانند. در مرحله تلوژن نیز موها کم‌کم شروع به ریختن می‌کنند.

افزایش سن در آقایان و در نتیجه آن افزایش هورمون تستسترون تمایل موها را به باقی ماندن در مرحله آناژن بالا می‌برد. به همین دلیل رشد طولی آن‌ها در نواحی بینی، گوش و ابرو بیش از گذشته خواهد بود. البته این موضوع را نمی‌توان علت رشد بیش‌ازحد موها در مردان مسن دانست. اما مسئله اینجا است که چگونه می‌توان این موها را از بین برد یا از رشد آن‌ها جلوگیری کرد؟

برای افرادی که به این موضوع اهمیت می‌دهند جای هیچ نگرانی نیست. دستگاه‌های جدید لیزر مو نظیر دستگاه دکا یا لیزر کندلا می‌تواند موها را به طور کامل از بین ببرد. البته برای استفاده از این دستگاه یک شرط وجود دارد و آن این است که موها به طور کامل سفید نشده باشند.

آیا نور لیزر خطری برای نوجوانان ایجاد خواهد کرد؟

نور لیزر تنها در لایه اول پوست نفوذ کرده و فولیکول‌های مو را از بین می‌برد. این نور به لایه‌های دیگر پوست نفوذ نمی‌کند. بنابراین خطری متوجه پوست شما نخواهد بود. این لیزر دارای انرژی غیر یونیزه است. بنابراین نگرانی در خصوص سرطان‌زا بودن لیزر نیز وجود نخواهد داشت.

پیش‌تر گفتیم که نور لیزر نمی‌تواند از لایه دوم پوست عبور کند و در لایه اول فولیکول‌های مو را از بین می‌برد. ممکن است این موضوع باعث ایجاد نگرانی‌های در خصوص خطرات این روش برای نوجوانان شود. اما متخصصان این روش را کاملا ایمن دانسته و استفاده از آن را در هیچ ناحیه‌ای از بدن نوجوانان خطرناک نمی‌دانند. علت اصلی مخالفت با این روش برای نوجوانان کم سن و سال عدم تعادل در هورمون‌های آن‌ها و بالا رفتن ریسک برگشت موهای زائد است. به همین دلیل توصیه می‌شود که پس از ۱۸ سالگی برای استفاده از این روش اقدام کنید.آن چیزی که بیشتر از سن برای تعیین مناسب بودن یا نبودن لیزر مو اهمیت دارد، رنگ مو و نوع پوست بیمار است. این عوامل در تعیین نوع دستگاه تاثیر زیادی دارد. متخصصان علاوه بر از بین بردن موهای زائد، لیزر موهای زائد را برای از بین بردن جوش و آکنه نیز مناسب می‌دانند. ضمن اینکه از این روش می‌توان برای حذف رنگ تتو استفاده کرد.

سوالات درباره سن مناسب لیزر موهای زائد:

افراد زیر ۱۸ سال تحت چه شرایطی می‌توانند برای لیزر مو اقدام کنند؟

این افراد باید حتما با پزشک متخصص مشورت کنند و طبق صلاحدید پزشک این کار را انجام دهند. ضمن اینکه باید توصیه‌های لازم را از پزشک دریافت کرده و اقدامات موردنیاز برای قبل و بعد از لیزر را به‌دقت انجام دهند.

آیا لیزر مو برای کاهش رشد ارثی موهای زائد نیز مناسب است؟

بله، اما لازم است پیش از اقدام با پزشک معالج مشورت شود تا علت دقیق رشد موها پیدا شده و مناسب‌ترین روش به شما پیشنهاد شود.

آیا لیزر مو برای موهای کرکی شکم یا کمر مناسب است؟

استفاده از لیزر برای موهای کرکی مناسب نیست. چراکه این کار باعث بیشتر شدن این موها خواهد شد.

آیا لیزر مو تاثیری بر روی تخمدان‌ها یا قدرت باروری دارد؟

خیر، این روش کاملا ایمن بوده و تاثیری بر قدرت باروری یا اندام‌های تناسلی نخواهد داشت.

آیا لیزر مو بر رنگ پوست اثرگذار است؟

خیر، لیزر مو رنگ پوست را تغییر نداده و باعث تیره‌تر یا روشن‌تر شدن آن نخواهد شد.

4.8/5 - (17 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *