عوارض فیبروز ابرو

عوارض فیبروز ابرو + جلوگیری از بروز آن !

فیبروز ابرو روشی نوین برای آرایش ابروهاست که جلوه ای بسیار زیبا و طبیعی به ابروها می دهد.
در این تکنیک که خطوط تای مو را به صورت طبیعی ایجاد می‌کند با وسیله سوزن های مخصوص و یکبار مصرف، رنگدانه ها را به زیر پوست ابرو انتقال می دهند. انتقال این رنگدانه ها در فیبروز، کاملا به شکل تارهای مو و بدون ایجاد قاب اجرا می شود.

فیبروز ابرو نیز مثل هر روش زیبایی دارای معایب و محاسنی است. ولی میکروبلیدینگ ابرو یا همان فیبروز ابرو محاسنش بیشتر از عوارض آن است و به همین جهت طرفداران بسیاری دارد.

فیبروز ابرو به صورت کاملا سطحی انجام می گیرد، از همین رو خطری برای سلامتی ابروها ندارد. اما به هرحال هر نوع روش تهاجمی و یا نیمه تهاجمی که با ایجاد خراش روی پوست همراه باشد، می تواند با برخی عوارض همراه باشد. بنابراین بروز عوارض میکرو فیبروز ابرو پس از اجرای آن قابل انکار نبوده و جای بررسی دارد.

عوارض فیبروز ابرو

عوارض فیبروز ابرو

عوارض میکروبلیدینگ فیبروز ابرو از جمله مهمترین مواردی هستند که آگاهی از آن برای تمام متقاضیان فیبروز ضروری است. این آگاهی موجب می شود تا متقاضیان با اطمینان بیشتری نسبت به انجام فیبروز اقدام کنند.

عفونت :

عارضه عفونت شایع ترین عوارض فیبروز ابرو است که بعد از فیبروز ممکن است رخ دهد. مهمترین علت بروز عفونت استفاده از تجهیزات آلوده و ضدعفونی نشده است. برای پیشگیری از بروز عفونت لازم است داروهای آنتی بیوتیک و ضد باکتری مصرف کرد.

حساسیت :

 فیبروز ابرو ممکن است با حساسیت و آلرژی همراه باشد چرا که در روش فیبروز ابرو مقادیری از جوهر که یک ماده شیمیایی است وارد بدن می‌شود. ممکن است که ورود به این ماده به بدن بعضی ها باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شود.
حساسیت پوستی پس از فیبروز ابرو با علائمی همچون خارش و قرمزی و یا صورت تورم و التهاب پوست همرا باشد.
توصیه می‌کنیم قبل از انجام کار به صورت تستی مقداری از جوهر را برای بخشی از ابرو استفاده کرده تا به عنوان تنها راه تشخیص آلرژیک بودن یا نبودن نتیجه  برای ادامه کار روشن باشد.

احتمال ایجاد گوشت اضافه در ناحیه پوست ابرو :

این عارضه در روش های قدیمی مانند تتو که مستلزم نفوذ زیاد سوزن به پوست بود بیشتر دیده می شد ولی احتمال بروز آن در روش فیبروز ابرو کمتر است. اما همچنان این احتمال وجود دارد و در صورت رخ دادن می‌تواند آسیب زیادی به زیبایی شما برساند.

نامتقارن شدن ابروها :

نامتقارن شدن ابروها پس از فیبروز یکی دیگر از عوارض ظاهری است که ممکن است رخ دهد.
با توجه به اینکه تمامی مراحل فیبروز ابرو به صورت دستی انجام می شود، احتمال خطا نیز بالا می رود. لذا ممکن است سبب از بین رفتن حالت طبیعی ابرو و ایجاد شکل نامتقارن در آن‌ها گردد که به صورت مستقیم بر زیبایی شما اثر خواهد گذاشت.
البته برای جلوگیری از این مشکل معمولاً قبل از انجام کار، مدل مورد نظر را بر روی پوست ایجاد می‌کنند تا با استفاده از خطوط راهنما بتوان نتیجه را به صورت متقارن درآورد. با این همه نمی‌توان این احتمال را نادیده گرفت و با توجه به اینکه در این روش شما متحمل هزینه های زیادی می شوید در صورت بروز خطا همه چیز از بین رفته هزینه قابل جبران نیست.

ناهماهنگی رنگ ابروها :

گاهی پس از انجام فیبروز رنگ انتقال داده شده به پوست با رنگ طبیعی ابروها بسیار متفاوت می شود. این عارضه، جلوه ای غیر طبیعی به ابروها داده و از زیبایی آنها می کاهد. برای پیشگیری از بروز ناهماهنگی در رنگ ابروها، توصیه می شود از رنگ کردن ابروها تا چند ماه قبل از فیبروز خودداری کرد و در انتخاب رنگ فیبروز دقت بالا داشت.

درگیری با بیماری های خطرناک :

در فیبروز برای تزریق رنگ لازم است تا سوزن‌ها به پوست نفوذ کنند و همین می تواند ریسک انتقال بیماری را به شما را افزایش دهد.
بیماری هایی همچون هپاتیت و ایدز از جمله بیماری های واگیردار هستند که ممکن است در طی فیبروز ابرو ایجاد شوند. البته احتمال درگیری با این نوع بیماری ها پایین است. بهترین راهکار جهت عدم درگیری با این نوع بیماری ها، مراجعه به مراکزی است که همه موازین بهداشتی را به درستی رعایت کنند، وسایل یک مرکز معتبر و استاندارد باید یکبار مصرف باشد و همه چیز به شکل ممتد ضد عفونی شود.

عدم ماندگاری رنگ در ابروها :

رنگ نگرفتن پوست زیر ابرو و یا از بین رفتن رنگ تزریق شده در مدت زمان بسیار کوتاه یکی دیگر از عوارض مهم فیبروز ابرو به شمار می رود. این عارضه معمولا به دلیل استفاده از رنگ های نامرغوب و بی کیفیت در طی فیبروز ابرو اتفاق می افتد.
 تغییر رنگ جوهر به کار رفته در این روش نیز شایع بوده و ممکن است پس از گذشت مدتی رنگ آن از مشکی یا قهوه ای به آبی یا قرمز تغییر پیدا کند که به هیچ وجه اتفاق خوشایندی نیست.

تورم و التهاب :

از عوارض رایج پس از فیبروز ابرو می توان به بروز التهاب و تورم در نواحی ابرو اشاره کرد. این نوع از عوارض سطحی بوده و معمولا در طی چند روز از بین می روند.

عوارض استفاده از رنگ های نامعتبر در کار:

در بعضی مراکز نامعتبر از رنگ های نامرغوب استفاده می شود که هم برای سلامتی مضر است و هم نتیجه خوبی از کار حاصل نمی شود. باید بدانید که رنگ های مرغوب فیبروز ساخت کشور آلمان هستند این رنگ ها به خاطر ویژگی های زیر یکی از بهترین رنگ ها برای استفاده برای سایه و هاشور ابرو هستند.

۱-مواد استفاده شده در رنگ های فیبروز کاملا گیاهی هستند و بعد از مدتی کاملا جذب پوست می شوند.
۲-در ترکیبات رنگ های فیبروز از ترکیبات حساست زایی مانند عنصر نیکل استفاده نشده است که این امر باعث می شود که این رنگ ها حساسیت زا نباشند. (حساست زا بودن عنصر نیکل در بعضی از جواهرات بدلی که باعث قرمزی و خارش می شوند کاملا مشهود است)
۳-رنگ های مخصوص سایه و هاشور فیبروز دارای ته رنگ قرمز نمی باشند، زیرا در ترکیبات این رنگ های از اکسید آهن استفاده نشده است. (شاید مشکل ته رنگ قرمز را در بعضی افراد که سال ها قبل تاتو ابرو کرده اند دیده باشید)
۴- ریزش رنگ در رنگ های فیبروز کمتر از رنگ های دیگر است، چون در ترکیبات این نوع رنگ از الکل استفاده نشده است.

عوارض فیبروز ابرو در بارداری

همان گونه که می دانیم، دوره بارداری از حساس ترین و مهم ترین دوره زندگی هر مادری است. نگهداری از جنین به مراقبت مادر از جنین بستگی دارد در نتیجه آنان را موظف به رعایت برخی محدودیت ها و قوانین می کند. به طور کلی، انجام هر نوع تاتو روی بدن و صورت در طول تمام ماه‌های بارداری ممنوع است.

از عوارضی که فیبروز ابرو در دوران بارداری می تواند به همراه داشته باشد، عبارتند از:

 • احتمال بالای بروز عفونت به دلیل محدودیت در مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری
 • احتمال بالای انتقال بیماری به دلیل حساسیت بالای بدن و عدم رعایت نکات بهداشتی
 • احتمال بروز خطر برای جنین
 • احتمال بالای بروز آلرژی به رنگ های مورد استفاده

عوارض فیبروز ابرو در شیردهی :

انجام فیبروز ابرو در دوران شیردهی نمی تواند خطری برای سلامتی مادر و نوزاد داشته باشد. اما با توجه به تغییرات هورمونی ایجاد شده در دوران شیردهی، ممکن است ابروها در طی فیبروز به درستی رنگ نگیرند. این عارضه از فیبروز ابرو دلیلی برای محدودیت انجام فیبروز در دوران شیردهی محسوب می شود.

مزایای فیبروز ابرو

مزایای فیبروز ابرو

اجرای فیبروز بر دست افراد ماهر و با تجربه سبب نمایان شدن موهای نقش بسته به صورت طبیعی و بسیار هنرمندانه خواهد شد با توجه به این امر که در این متد رنگدانه ها به عمق پوست نفوذ نمی کنند در نهایت پاکسازی آن بسیار آسان تر بوده و در هر لحظه بدون هیچ گونه مشکلی می توان مدل ابرو ها را تغییر داد؛ که این موضوع از جمله بهترین و اصلی ترین مزیت های فیبروز ابرو می باشد.

از دیگر مزیت های این روش زیبایی ابرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به وجود آمدن التهاب کمتر در مقایسه با دیگر روش ها
 • دقت بالا و در نهایت داشتن ابروهایی به ظاهر طبیعی
 • ایجاد تراکم بالا در این قسمت
 • تغییر آسان مدل ابرو
 • وجود مدل های مختلف برای اجرای این متد
 • داشتن هزینه بسیار مناسب
 • بهترین گزینه برای ایجاد قرینه در ابرو ها
 • فرم دادن به تاج ابرو ها
 • سوزش و درد کمتر
 • دادن حالت ظریف و طبیعی به ابرو ها
 • فرم دادن به آرک ابروها

توجه داشته باشید که شما با انتخاب این روش در کم ترین زمان صاحب ابروهایی طبیعی با زیبایی خاص خواهید شد و از تمامی مزیت های این روش بهره مند خواهید شد.

آیا فیبروز ابرو باعث ریزش ابرو می شود؟

زمانی که سوزن و یا رنگدانه وارد پوست زیر ابرو شود، احتمال آسیب رسیدن به فولیکول های مو افزایش می یابد. بدیهی است که آسیب رسیدن به فولیکول های مو، موجب ریزش موهای ابروها می شود. اما در مورد تکنیک فیبروز ابرو، احتمال این آسیب دیدگی بسیار پایین است.

در فیبروز ابرو انتقال رنگ به پوست به شکل کاملا سطحی انجام می گیرد. ظرافت بالای کار فیبروز ابرو حتی ممکن است موجب تحریک فولیکول های مو و پرپشت شدن ابروها شود.

مراقبت‌های بعد از فیبروز ابرو برای کاهش عوارض

مراقبت‌های بعد از فیبروز ابرو برای کاهش عوارض

 مراقبت بعد از فيبروز ابرو بسیار مهم است چرا که باعث می شود عوارض کمتر شوند و زودتر به نتیجه دلخواه برسید.

 • تا سه روز بعد از انجام فیبروز ابرو، به هیچ عنوان ابروهایتان را نشویید. 
 • از روز اول تا یک هفته بعد از انجام فیبروز ابرو از پماد ویتامین آ استفاده کنید و روزی 3 بار با استفاده از گوش پاک کن مقداری از آن را به ابروهای خود بزنید. 
 • در چند روز ابتدایی فیبروز ابرو ممکن است ابروهایتان بخارند و یا پوسته پوسته شوند. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان ابروهایتان را نخارانید و یا پوسته‌هایشان را نکنید. 
 • تا یک هفته بعد از انجام فیبروز ابرو به هیچ عنوان در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و از رفتن به سونا و استخر پرهیز کنید. 
 • از روز اول تا یک هفته بعد از انجام فیبروز ابرو از پماد هیدروکورتیزون چشمی استفاده کنید تا روند بهبود فیبروز افزایش پیدا کند.

هزینه فیبروز ابرو

پس از کسب اطلاعات مفید پیرامون فیبروز ابرو، باید بدانید  هزینه فیبروز ابرو  نسبت به تخصص و مهارت آرایشگر و البته مکان قرار گیری آرایشگاه متفاوت است.همچنینی در نظر داشته باشید قیمت فیبروز ابرو به عوامل دیگری چون نوع رنگ تاتو مورد استفاده، نوع و برند سوزن تاتو نیز متغیر است.مثلا یکی از بهترین سوزن های تاتو، سوزن میکروبلیدینگ فیبروز میباشد، یا رنگ های برند فیبروز که علاوه بر قیمت بالا، کیفیت فوق العاده ای نیز دارند. حدود هزینه ای بین 500 تا 1 میلیون تومان و حتی بالاتر را میتوان برای انجام هاشور ابرو در نظر بگیرید.

ماندگاری فیبروز ابرو

اگر نکات و اصول گفته شده توسط متخصص را به خوبی انجام دهید این روش تا 3 سال ماندگار است. اما عواملی در  ماندگاری فیبروز ابرو  نقش دارند که عبارت است از:

نوع پوست در ماندگاری فیبروز:

یکی از مهم‌ترین عوامل در ماندگاری هاشور ابرو، نوع پوست است. بنابراین هرچه پوست شخص چرب‌تر باشد ماندگاری هاشور ابرو نیز کمتر می‌شود، به همین علت بهتر است قبل از انجام اینکار برای ماندگاری بیشتر اسکراب (لایه برداری) صورت انجام دهید.

تغییر هورمون‌های بدن در ماندگاری فیبروز:

دوران بارداری، قاعدگی و شیردهی از جمله دوره‌هایی هستند که هورمون‌های بدن تغییر می‌کند و همین تغییرات بر روی ماندگاری هاشور ابرو تاثیر می‌گذارند. به همین علت انجام این کار را باید به زمانی غیر از این دوران موکول کنید.

عمق هاشور ابرو در ماندگاری فیبروز:

هرچه عمق هاشورها بیشتر شود ماندگاری آن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین شخصی که قلم دستی میکروبیلدینگ را در دست دارد باید بسیار ماهر باشد.

سوالات درباره عوارض فیبروز ابرو

آیا ممکن است در فیبروز ابرو انتقال بیماری صورت گیرد؟

می توان به خطر ناشی از سوزن آلوده اشاره کرد. با توجه به تماس این سوزن با خون، آلوده بودن آن می تواند به انتقال بیماری هایی نظیر هپاتیت، ایدز منجر شود. با انتخاب مرکزی معتبر این خطرات وجود ندارد.

چه مدت زمانی طول می‌کشد که زخم فیبروز ابرو برطرف شود؟

بلافاصله بعد از انجام فیبروز ابرو، فرایند بهبود زخم آغاز می‌شود. البته ممکن است تا چند روز بعد از انجام فیبروز ابرو دچار حساسیت پوستی، پوسته پوسته شدن، خارش و قرمزی شوید که این امری کاملا طبیعی است و بعد از مدتی با رعایت نکاتی که گفته شد این عوارض از بین خواهند رفت.

تا چه مدت بعد از انجام فیبروز ابرو می‌توان به فعالیت‌های روزمره پرداخت؟

در دوره بهبود فیبروز ابرو باید بسیار مراقب ابروهای خود باشید و از فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین خودداری کنید و همچنین از حضور در معرض تابش مستقیم نور آفتاب هم خودداری کنید. به طور معمول دوره بهبودی کامل فیبروز ابرو بین 3 تا 10 روز است و زخم فیروز ابروها بعد از این مدت کاملا بهبود پیدا می‌کنند.

آیا فیبروز ابرو درد دارد؟

دردی نسبتا خفیف و کم که ممکن است با تشخیص کاربر با استفاده از کرم بی حس هم شود تا درد کمتری احساس شود.

4.7/5 - (15 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *