عوارض وکس موهای زائد

عوارض وکس موهای زائد + راه درمان

یکی از راه‌های از بین بردن موهای زائد صورت و بدن وکس یا موم انداختن است. راه‌های متنوع دیگر مثل تراشیدن، برداشتن با بند یا موچین و یا استفاده از کرم‌های موبر می‌باشد.
وکس انداختن با نام های دیگری مثل شمع، موم، جلبک دریایی و … نیز شناخته می‌شود. برای صورت می‌توان هم از موم گرم و هم از موم سرد استفاده کرد.

رویش مجدد مو پس از اپیلاسیون ۲ الی ۶ هفته طول می‌کشد. سودمندی اپیلاسیون در از بین بردن همزمان موهای زائد ناحیه بزرگی از بدن به اثبات رسیده است، موهای جدا شده بعد از رویش مجدد نرم‌تر و نازک‌تر از حالتی است که موها با تیغ اصلاح می‌شود.
با این حال، به این معنا نیست که این محصول موثر، ایمن و بدون عارضه است. در ادامه در مورد عوارض وکس موهای زائد مطالب مفیدی را در اختیار شما زیبارویان عزیز قرار خواهیم داد. (کلینیک زیبایی بهارین)

عوارض وکس صورت

عوارض وکس صورت
عوارض وکس صورت

ایجاد زخم

ایجاد زخم از عوارض نادر وکس می‌باشد. خطر بروز این عارضه در صورتی بیشتر است که از موم روی زخم با بریدگی استفاده کنید یا در مدت کوتاهی پس از وکس، دچار آفتاب سوختگی شوید.

قرمزی و التهاب پوست

یکی دیگر از عوارض وکس موهای زائد همچنین قرمزی و تحریک موقت پوست صورت، بعد از اپیلاسیون می‌باشد. پوستی که به تازگی وکس شده باشد، صورتی‌ یا قرمز شده و نسبت به لمس کمی حساس خواهد شد.
هنگام استفاده از محصولات مراقبتی پوست صورت نیز ممکن است قدری احساس سوزش کنید بنابراین بلافاصله پس از وکس صورت خود از مصرف محصولات مراقبتی حاوی الکل بر روی صورت خود خودداری کنید.
قرمزی حاصل از وکس صورت معمولا تا یک روز پس از آن برطرف خواهد شد، اما در صورت نیاز استفاده از کمپرس آب سرد توصیه می‌شود.

مشاهده راش پوستی

یکی از عوارض وکس موهای زائد (complications wax) که آنقدر شایع نیست راش پوستی می‌باشد. که می‌تواند حداقل تا ۳ روز بر روی پوست شما باقی بماند اگر بثورات صورتتان شدید شد یا متوجه تشدید یا گسترش آن شدید، بلافاصله استفاده از وکس را متوقف نمایید.

التهاب و تورم موقتی

یکی از عوارض شایع وکس التهاب و تورم پوستی می‌باشد که در دیگر روش‌های از بین بردن موهای زائد نیز اتفاق می‌افتد. تورم درست بالای منافذ پوست، در جایی که مو و ریشه آن جدا شده‌اند، ایجاد می‌شوند.
شما می‌توانید با استفاده از یک کرم یا کمپرس سرد، این تورم را تسکین دهید، اما نگران نباشید زیرا این نقاط متورم بعد از چند ساعت از بین خواهد رفت.

پدید آمدن موی زیرپوستی

مو‌های زیر پوستی، هم زمانیکه مو را می‌تراشید و هم زمانی که وکس می‌کنید، ممکن است پدید آید. اگر وکس را در خلاف جهت رشد مو‌ها کشیده شود، احتمال به وجود آمدن موی زیرپوستی کاهش می‌یابد.
در صورتی که ریشه‌ی مو‌ها کاملا بیرون نیایند، احتمال ایجاد موی زیرپوستی نیز بیشتر خواهد شد.

حساس شدن پوست نسبت به نور خورشید

حتما توجه داشته باشید که اگر پوست صورتتان دچار آفتاب سوختگی شده است اصلا وکس صورت انجام ندهید. همچنین پوست صورت تازه وکس شده، به مراقبت‌های بیشتری در مقابل نور خورشید نیاز دارد.
همراه با وکس کردن صورت، قسمت‌هایی از اپیدرم پوست (Skin epidermis) یا همان سلول‌های مرده سطح پوست شما به همراه مو‌های زائد، از بین می‌رود و در نتیجه‌ی این اتفاق لایه‌ی رویی پوست نازک شده و نسبت به نور خورشید حساس‌تر می‌شود.

واکنش‌های آلرژیک

با توجه به مواد مختلفی که در ساخت موم‌ها به کار برده می‌شود، ممکن است پوست شما به برخی از این مواد حساسیت نشان دهد. برای پیشگیری از این موضوع قبل از وکس کامل صورت، وکس را روی یک ناحیه کوچک پوستتان تست کنید و موی آن ناحیه را بردارید.
اگر در عرض ۲۴ ساعت بعدی، هیچ واکنش خاصی نسبت به موم پیدا نکردید، مشکلی پیش نخواهد آمد.
اگر نسبت به موم حساسیت داشتید از آن استفاده نکنید وگرنه امکان دارد دچار خارش، بثورات، قرمزی و … شوید.

احتمال ایجاد عفونت

یکی دیگر از عوارض وکس ایجاد عفونت (Infection) ناحیه‌ای می‌باشد که خونریزی یا آسیب پوستی در آن ناحیه پدید می‌آید. همچنین در صورت استفاده از موم بر روی زخم تازه به احتمال زیاد در معرض خطر عفونت قرار خواهید گرفت.
در صورت ایجاد دچار تورم شدید یا چرک در ناحیه وکس شده به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

احساس درد

هر روشی که برای از بین بردن موهای زائد صورت خود بکار گیرید دردناک می‌باشد وکس نیز از این موضوع مستثنی نیست. در هنگام انجام وکس وقتی رشته‌های مو به موم می‌چسبند و یکباره کشنده می‌شوند، میزانی از درد را احساس خواهید کرد.
مقدار درد بر اساس حساسیت پوستی شما، میزان تحمل دردتان، حجم مو و منطقه‌ی صورتتان متفاوت می‌باشد. برای کم‌تر شدن در می‌توانید از کرم‌های موضعی بی حس کننده کمک بگیرید.

احتمال خونریزی

یکی از عوارض وکس صورت می‌تواند خونریزی باشد که کاملا طبیعی بوده و شایع می‌باشد. همانطور که گفته شد در حین انجام وکس علاوه بر برداشتن موی زائد توسط وکس یک لایه نازک اپیدرم پوست نیز برداشته می‌شود و امکان ایجاد خونریزی را فراهم می‌کند.
افرادی که پوست شکننده‌تر یا پیرتری دارند، باید محصولی را برای وکس انتخاب کنند که ملایم‌تر بوده و برای پوست‌های حساس تولید شده باشد. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد، به پزشک مراجعه کنید.

راه های درمانی پس از وکس

راه های درمانی پس از عوارض وکس

استعمال لوسیون پس از وکس

بعد از وکس استعمال لوسیون‌های حاوی روغن‌های مینرال توصیه می‌شود زیرا استفاده از آن موجب کاهش درد و ناراحتی‌های پوستی دیگر خواهد شد.
استفاده از روغن مناسب پوست موجب بسته شدن منافذ پوستی و مانع از شکل گیری مشکلات پوستی خواهد شد.
بعد از وکس کردن روی ناحیه آسیب دیده را باز نگه دارید زیرا پوست آسیب دیده تا چند ساعت پس از وکس نباید با لباس تماس داشته باشد.

از شلوارهای جین تنگ استفاده نکنید زیرا این شلوارها جوش‌های ناشی از وکس را بدتر خواهند کرد. برای درمان جوش های پس از وکس پماد موضعی توصیه می‌شود.
بهترین پمادها برای درمان این جوش ها، پمادهای موضعی حاوی سولفات پلی مکسین B و زینک باسیتراسین، می‌باشند.

فاصله زمانی مناسب استفاده از وکس

بیشتر افرادی که موهای صورت خود را با روش وکس کردن از بین می‌برند، هر یک الی دو ماه باید این کار را تکرار کنند. البته ضربه وارد شده به پوست باعث شل شدن پوست نخواهد شد.

وکس‌ حاوی آلوئه ورا و مخصوص پوست

در صورتیکه پوست شما حساس است و یا پوست مستعد آکنه دارید، وکس صورت حاوی آلوئه ورا را به شما توصیه می‌کنیم. آلوئه ورا به تسکین پوست کمک خواهد کرد.
همچنین در صورت استفاده از داروهای ضد آکنه، وکس صورت مخصوص پوست حساس استفاده کنید. داروهای ضدآکنه می‌توانند پوست را به موم و وکس حساس‌تر کنند.

چگونه عوارض وکس را کاهش دهیم؟

چگونه عوارض وکس را کاهش دهیم؟
چگونه عوارض وکس را کاهش دهیم؟

مهارت انجام وکس و دمای مناسب

اطمینان حاصل کنید که در هنگام انجام وکس پوست خود را خوب بکشید و هر ناحیه را بیش از یکبار وکس نکنید. دمای وکس هم تاثیرگذار است.
باید توجه داشته باشید که دمای وکس بالا نباشد (وکس ناحیه‌های بزرگی از بدن با استفاده از وکس داغ دشوار است) زیرا باعث سوختگی پوست خواهد شد و در مقابل وکس سرد کارایی خود را از دست داده و به پوست آسیب می‌رساند (افزایش احتمال بروز عارضه موهای درون روییده) و باعث قرمز شدن آن خواهد شد.

چک کردن لیبل روی وکس

مطمئن شوید که وکس حاوی هیچ مواد آلرژی زایی نباشد. وکس‌ها غالبا از رزین بر پایه‌ی موادی مثل درخت چای، لاوندر، شکلات و غیره ساخته می‌شوند. بیشتر آن‌ها حاوی رنگ‌های مصنوعی هستند که میزان آلرژیک بودن مواد را افزایش میدهند.

جوش‌های قرمز و سر سفید

جوش زدن پس از وکس یک موضوع کاملا رایجه که از جوش‌های خیلی ریز تا جوش‌های سر سیاه و حتی سر سفید رو شامل می‌شود. وقتی که وکس صورت می‌گیرد، تعدادی از سلول‌های سطح پوست کنده شده و درنتیجه منافذ پوست باز می‌شوند.
هرچیزی که این ناحیه ی باز را لمس کند باعث می‌شود داخل منافذ کم کم پر شده و جوش پدید بیاید.

آغشته کردن پوست با پودر یا روغن

در صورت وکس کردن بصورت خانگی حتما قبل از انام وکس ناحیه مورد نظر را با پودر یا روغن آغشته کنید تا امکان آسیب رسیدن به پوست و عوارض وکس را به حداقل برسانید.

استفاده از محصولات مراقبتی پوستی

پس از وکس موهای زائد و پاک کردن باقی مانده آن از روی پوست، یک ماده‌ی خنک و آرام کننده به پوست بزنید، مثل ژل‌های آلوئه ورا، پک یخ استفاده از این موارد عوارض وکس را کاهش خواهد داد.
مراقب باشید که مواد شیمیایی برای پوست خود بعد از وکس استفاده نکنید

عوارض وکس بیکینی

عفونتاگر وکس ناحیه تناسلی به درستی صورت نگیرد، احتمال بروز عفونت باکتریایی در بدن افزایش می‌یابد. پس از اپیلاسیون بیکینی احتمال پارگی‌های ظریف پوست وجود دارد. در این حالت پوست در برابر عفونت باکتریایی آسیب‌پذیر خواهد شد.
بیماری‌های مقاربتیدر اکثر اوقات افراد متوجه ابتلا به بیماری‌های عفونی جنسی خود نیستند یا بدلیل اینکه عفونت تازه شروع شده و علائم آن مشخص نیست، نمی‌دانند که دچار بیماری هستند. در هر حال اگر رابطه جنسی محافظت شده نباشد و یا از وسایل شخصی یکسان استفاده شود، عفونت منتقل می‌شود.
سوختگی پوستبرای جلوگیری از سوختگی پوست حتماً فرد مجرب در انجام وکس بیکینی مراجعه کنید که نحوه وکس بیکینی را بداند و دمای مناسب آن را بشناسد تا به اندازه کافی گرم باشد و به پوست آسیب نرساند. در غیر این صورت احتمال سوختن پوست افزایش می‌یابد.
موهای درون روییدهاگر وکس به خوبی صورت نگیرد، موهای درون روییده ایجاد می‌شود که باعث خارش و تحریک شدید ناحیه بیکینی خواهد شد. اگر مو در جهت خلاف رشد فولیکول کشیده شود، موهای درون روییده رشد می‌کند و موجب تحریک پوست می‌شود.
موجب لک و خشکی پوستیکی از عوارض جانبی وکس بیکینی خشک شدن پوست می‌باشد. اگر اپیلاسیون به طور مرتب صورت گیرد و پوست نیز خشک باشد، پوست زخم شده و با تحریک مزمن پوست مواجه می‌شوید.
لایه‌برداری خفیف پوستدر صورت استعمال وکس داغ روی پوست، اثری شبیه به لایه‌برداری ایجاد خواهد شد. پوست بسیار حساس شده و حتی لباس نیز ایجاد حساسیت می‌کند. برای جلوگیری از این عارضه باید توجه کنید که وکس بیش از حد داغ نباشد.

انواع وکس یا موم

وکس یا موم به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

موم‌های نرم

نوع اول موم های نرم می‌باشند که با کاردک روی پوست مالیده شده و به وسیله پدهای پارچه‌ای یا نوارهای نخی، از پوست جدا خواهند شد.

موم‌های سفت و غلیظ

 نوع دوم موم‌های سفت و غلیظی می‌باشند که با نام وکس یا شمع شناخته شده هستند.
برای وکس ابتدا پارافین را درون دستگاه وکس قرار می‌دهیم تا آب شود، سپس با کاردک، لایه نازکی از موم آب شده را روی پوست کشیده و بعد از اینکه خشک شد، بدون نیاز به هیچ پد یا پارچه‌ای، آن را خلاف جهت رویش موها می‌کشید و موم به صورت ورقه‌ای کنده شده و همراه با آن از شر موهای زائد خود خلاص می‌شوید.

برای رعایت بهداشت باید کاردکی که موم آب شده را با آن روی صورت می‌کشند برای هر فرد تعویض شود و به طور کلی بهداشت حین وکس رعایت شود.
استفاده از وکس برای از بین بردن موهای صورت، یکی از بهترین روش‌ها شناخته شده است. استفاده از وکس‌های گیاهی برای صورت مناسب‌تر بوده زیرا مانع از بروز جوش خواهد شد.
همچنین با وکس کردن جوش‌های سرسیاه و موهای کرکی صورت نیز برداشته می‌شوند و پوستی تمیز بدست خواهد آمد.
در صورت صحیح انجام شدن وکس، پوست صورت برای مدت‌ها نرم و عاری از مو باقی می‌ماند.

پرسش و پاسخ در مورد عوارض وکس

هر چند وقت یک بار باید پوست را وکس کرد؟

می‌توانید هر ۲ الی ۳ هفته یک بار صورت خود را وکس کنید. متغیر بودن این زمان به بدن هر فرد بستگی دارد و همچنین موهای صورت سریع‌تر از موهای بدن رشد می‌کنند و ممکن است در بعضی نواحی مانند لب بالایی، چانه و ابروها رشد بیشتری داشته باشند.

اصلاح صورت یا وکس صورت کدام بهتر است؟

اصلاح کردن برای پوست خطری ندارد. چون موها را از سطح جدا و پوست را به صورت ملایم لایه‌برداری می‌کند تا پوست روشن‌تر به نظر بیاید. از طرف دیگر، اپیلاسیون موها را می‌کند، منافذ فولیکولی را باز کرد و ممکن است اپیدرم پوست را مختل کند.

امتیاز بدهید
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *