آرایش بعد از بوتاکس | کرم زدن بعد از بوتاکس

آرایش بعد از بوتاکس یا کرم زدن بعد از بوتاکس میشه انجام داد؟

فهرست محتوا نمایش

مراقبت های بعد از بوتاکس بسیار اهمیت دارد چرا که در نتیجه درمان با بوتاکس تاثیرگذار است. اگر شما به درستی از خود مراقبت نکنید، احتمال رخ دادن مشکلاتی وجود خواهد داشت. پس از مدتی تاثیر بوتاکس از بین می‌‌رود و شما به تزریق مجدد آن نیاز خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که انجام دادن برخی کارها باعث می‌شود که روند ترمیم کند شودو به صورت آسیب رسد.

بسیاری از مردم قبل از رفتن به مراسم‌های مهم از این روش جوان‌سازی استفاده می‌کنند و متداول‌ترین سوالی که دغدغه می شود و ذهن افراد را مشغول می کند، این است که “بعد از بوتاکس می شود آرایش کرد ؟” یا  “چند روز بعد از بوتاکس می‌توان آرایش کرد؟“.

در پاسخ کلی باید گفت بله، اما بهتر است تا ۴ ساعت پس از بوتاکس آرایش نکنید. همچنین آرایش‌هایی که نیاز به ماساژ نداشته باشد و یا مواد آرایشی فاقد مواد ضدعفونی کننده مثل گلیکولیک اسید و مواد ضد باکتریایی همانند سالیسیلیک اسید را باید استفاده کنید.
در این مقاله بیشتر به آرایش بعد از بوتاکس و هم چنین کرم زدن بعد از بوتاکس می پردازیم.

آیا بعد از بوتاکس می توان آرایش کرد؟

آیا بعد از بوتاکس می توان آرایش کرد؟

می‌توان پاسخ داد که بله، اما مهم این است که به این موارد دقت کنید.
لوازم آرایشی که فاقد مواد ضدعفونی کننده مانند گلیکولیک اسید و مواد ضد باکتریایی مانند سالیسیلیک اسید هستند استفاده آن ها بعد از تزریق بوتاکس، مشکلی ایجاد نمی کند.
اما اگر مواد آرایشی دارای مواد ذکر شده باشد، ممکن است که استفاده از لوازم آرایش بعد از بوتاکس موجب التهاب و قرمزی بیشتر شود.

نکته مهم دیگر، بعد از تزریق مواد بوتاکس، ماساژ ندادن موضع تا ۲۴ ساعت است، پس در صورتی که استفاده از لوازم آرایشی نیاز به مالش دارد نباید آرایش بعد از بوتاکس را انجام دهید مانند کرم زدن بعد از بوتاکس.

چند روز بعد از بوتاکس می‌توان آرایش کرد؟

اما سوال بعدی این است که چند روز بعد از بوتاکس میتوان آرایش کرد؟

بهتر است که تا ۴ ساعت بعد از بوتاکس به هیچ عنوان، هیچگونه آرایشی روی صورت انجام نگیرد.
البته باید بیشتر به شرایط فیزیکی صورت هر فرد هم توجه کرد. ممکن است تزریق بوتاکس بین ۳ تا ۱۰ روز در افراد مختلف تأثیرگذاری داشته باشد و نیاز به مراقبت هم چنان لازم باشد.
بیشتر پزشکان توصیه می کنند، حداقل ۱۲ ساعت اول فرد از آرایش کردن خودداری کند.
استفاده از کرم بعد از بوتاکس تا چندین ساعت کاملاً ممنوع است.
هر چند بهتر است تا مدت زمان زیادی و حدود یک هفته از مواد آرایشی بر روی پوست خودداری کنید؛ اما می‌توان از یک روز پس از تزریق بوتاکس، آرایش روی صورت را با ملایمت انجام داد.

مضرات آرایش بعد از بوتاکس

حرکت ماده بوتاکس در صورت ماساژ ناحیه

نکته بسیار مهمی که در این مواقع باید در نظر داشته باشید این است که اثرگذاری ماده بوتاکس ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشد و به هیچ عنوان محل تزریق بوتاکس را نباید دست‌کاری کنید. مواد آرایشی معمولاً به صورت مالش و یا فشار بر روی پوست اعمال می‌شوند و همین عامل می‌تواند سبب شود تا ماده بوتاکس در جای خود حرکت کرده و به دیگر بخش‌های صورت سرایت کند.

گاهی اوقات می‌بینیم که ناهماهنگی بین اعضای صورت به وجود می‌آید که دلیل آن تأثیر بوتاکس در قسمت‌های غیر از منطقه هدف خود است.

ایجاد حساسیت و خارش

از دیگر عوارض آرایش صورت بعد از بوتاکس، ایجاد حساسیت در قسمت تزریق بوتاکس است. ممکن است مواد آرایشی از آن به داخل پوست سرایت کند و همین امر نیز سبب ایجاد حساسیت شود. حساسیت هم سوزش و خارش را به دنبال دارد که باعث دست‌کاری بیشتر فرد در ناحیه تزریق بوتاکس می‌شود.

ایجاد عفونت با آرایش بعد از بوتاکس

عفونت داخلی نیز از دیگر عوارضی است که باید متوجه آن باشید. همان‌طور که گفته شد، منطقه ورود سوزن هنوز به درستی خوب نشده است و مواد آرایشی می‌توانند با آرایش صورت بعد از بوتاکس به داخل پوست نفوذ کنند.

نکات مهم برای آرایش بعد از بوتاکس 

نکات مهم برای آرایش بعد از بوتاکس 
  • توصیه می‌شود تا زمان رفع علائمی از قبیل کبودی، التهاب و قرمزی در محل تزریق، به طور کامل از آرایش اجتناب کنید. استفاده از کمپرس سرد می‌تواند تورم محل تزریق را کاهش دهد. استفاده از کرم‌های ضد تورم و کرم‌های حاوی ویتامین k موجب تسریع بهبودی، کاهش کبودی و ورم صورت شود.
  • در صورتی که علائم ذکر شده در بالا رخ ندهد، می‌توانید بعد از گذشت ۴ الی ۵ ساعت آرایش کنید.
  • از ماساژ دادن ناحیه تزریق در هنگام آرایش بپرهیزید. بهتر است استفاده از کرم‌های سفت مانند کرم گریم و کرم‌هایی که نیاز به مالش دارند را به ۷ الی ۸ ساعت بعد موکول کنید. بهتر است کرم زدن بعد از بوتاکس را تا ۲۴ ساعت به تعویق بیاندازید.
  • اگر در هنگام آرایش مجبور به استفاده از سشوار می باشید، بهتر است که این کار را به 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس موکول نمایید.
  • به هیچ عنوان از کرم‌های لایه بردار و مواد حاوی اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلک در ساعات اولیه بعد از تزریق بوتاکس استفاده نکنید. زیرا این مواد موجب تحریک و حساسیت پوست می‌شوند.
  • نظر کلی تمامی پزشکان این است که بعد از تزریق بوتاکس آرایش را با احتیاط و ملایمت هر چه تمام تر انجام دهید، تا مواد بوتاکس به نواحی دیگر منتشر نشوند.
  • اگر متخصص زیبایی از میکروسوزن جهت تزریق استفاده نماید، می‌توانید بعد از تزریق، با خیال راحت، از لوازم آرایشی استفاده کنید. البته، آرایش نواحی که تزریق صورت نگرفته، بلامانع است و بدون هیچ محدودیتی می‌توانید ازهرگونه لوازم آرایشی استفاده نمایید.

کرم زدن بعد از بوتاکس

کرم زدن بعد از بوتاکس

بهتر است استفاده از کرم‌های سفت مانند کرم گریم و کرم‌هایی که نیاز به مالش دارند را به مدت ۷ الی ۸ ساعت بعد کنار بگذارید. بهتر است کرم زدن بعد از بوتاکس را تا ۲۴ ساعت بعد انجام دهید.
در چند روز اول پس از تزریق بوتاکس، می‌توانید صورت خود را به آرامی بشویید یا از لوسیون استفاده کنید. به طور کلی ممکن است در همان روز تزریق به روال عادی مراقبت از پوست در منزل خود بازگردید. شما می‌توانید از همان مرطوب کننده و پاک کننده‌ی همیشگی خود استفاده کنید، در صورتی که از اعمال فشار بیش از حد خودداری کنید به نتایج حاصل از تزریق بوتاکس شما آسیبی نمی‌رساند چرا که ماده بوتاکس و محصولات پوستی موضعی و بدون نسخه پزشک، تمایلی به تعامل با یکدیگر ندارند.

ولی در شرایطی که از کیفیت یا اثرگذاری منفی محصولات پوست خود در محل تزریق بوتاکس مطمئن نیستید، بهتر است با پزشک خود و یا شخصی که مصرف کرم را به شما پیشنهاد داده است مشورت کنید. با این حال، حداقل بایستی یک هفته از انجام درمان‌های صورت، میکرودرم ابریژن یا هر نوع درمان پوستی دیگر خودداری کنید.

استفاده از لایه بردار بعد از بوتاکس

برای اینکه پوست خود را برای تزریق بوتاکس آماده کنید، برخی پزشکان معمولا توصیه می‌کنند که یک روز قبل از درمان‌های زیبایی سعی کنید استفاده از لایه بردارها را قطع کنید تا بدین طریق امکان بروز حساسیت  به تزریق بوتاکس را کاهش دهید. پس از بوتاکس نیز بهتر است به پوست خود کمی زمان کمی دهید تا بهبود یابد و تحت هیچ گونه دستکاری اضافی که ممکن است باعث اختلال در تزریق بوتاکس شود، قرار نگیرید. بنابراین برای انجام هرگونه لایه‌برداری شیمیایی بهتر است یک هفته صبر کنید.

اکثر پزشکان ماساژ صورت در چند ساعت اول پس از درمان را منع می‌کنند چرا که انجام این کار فقط باعث حرکت بوتاکس می‌شود و در نتیجه روی نواحی مختلف صورت تاثیر منفی می‌گذارد. به عنوان مثال، بوتاکس روی پیشانی می‌تواند با ماساژ به سمت پایین حرکت کند و در نتیجه منجر به افتادگی پلک شود.

با این حال، اگر حداقل ۲۴ ساعت اول پس از تزریق از هر گونه ماساژ ناشی از استعمال کرم، اصلاح صورت، استفاده از لایه‌بردارها خودداری کنید بروز چنین اتفاق‌هایی به ندرت ممکن است رخ دهد و مطمئنا اگر در چند روز اول پس از عمل به آرامی با صورت خود رفتار کنید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

بعد از بوتاکس چه کرمی استفاده کنیم؟

در پاسخ کسانی که می‌گویند بعد از بوتاکس چه کرمی استفاده کنیم؟ بهتر است تا چند روز اول فقط از کرم ضدآفتاب برای جلوگیری از تأثیر اشعه خورشید بر پوست استفاده کنید و استفاده از کرم‌های سنگین‌تر را به بعد موکول کنید. البته کرم ضدآفتاب را نیز باید با اعمال فشار خیلی کم و با ملایمت بر روی پوست قرار دهید. تا مواد بوتاکس در زیر پست جابه‌جا نشود.
همان‌طور که گفته شد بعد از حدود یک روز پس از انجام بوتاکس می‌توان آرایش کرد؛ ولی مواد آرایشی را در قسمت‌های خاصی از پوست که روی آن تزریق بوتاکس انجام گرفته است تا چند روز کمتر استفاده کنید. حتی روز اول اصلاً ماده آرایشی استفاده نکنید. بیشترین تأثیری که مواد آرایش روی پوست دارند در اثر کرم‌ها هستند که مستقیم به پوست اعمال می‌شوند. از این رو می‌توان از سایر مواد آرایشی بر روی لب، چشم و ابرو استفاده کرد در صورتی که تزریق بوتاکس نداشته باشند.

شستن صورت بعد از بوتاکس

بهتر است کسانی که تحت درمان با بوتاکس قرار گرفته اند، در ساعات ابتدایی پس از درمان، از شستشوی صورت خود خودداری کنند. البته باید گفت شستن صورت بعد از بوتاکس یا حمام کردن پس از تزریق بوتاکس، منجر به بروز عوارض در افراد نمی شود؛ بلکه این درجه حرارت آب است که سبب تغییر وضعیت بوتاکس می شود؛ گرمای آب، منجر به افزایش جریان خود شده و بدین ترتیب بر روی نتیجه دریافتی از بوتاکس تاثیر می گذارد.

خوابیدن بعد از بوتاکس

خوابیدن بعد از بوتاکس صورت به چه نحو و چه زمانی باید باشد؟

هر فردی بعد از تزریق بوتاکس تمایل به استراحت کردن داشته باشد اما نکته مهمی در مورد زمان انجام آن و نحوه آن وجود دارد!
بسته به نظر پزشکان، حداقل 5 الی 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید دراز کشید، دولا و راست شد و یا اخم کرد. خوابیدن و استراحت بلافاصله پس از تزریق بوتاکس می‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی جدی شود.
بعد از بوتاکس به روی شکم یا پهلو نخوابید، باید تمام سعی خود را بکنید که دو شب اول پس از تزریق بوتاکس به پشت بخوابید.

چند روز بعد از بوتاکس صورت میشه مو رنگ کرد؟

اگر موهای خود را یک روز بعد از بوتاکس رنگ کنید کاملاً بدون مشکل است. حتی اگر واکنش آلرژیک به رنگ ایجاد کنید، هیچ تاثیری بر درمان بوتاکس شما نخواهد داشت.

چه مدت بعد از بوتاکس می توانم ابروهایم را رنگ کنم؟

قبل از انجام هر گونه اپیلاسیون ابرو یا سایر روش های زیبایی مانند رنگ کردن ابرو بعد از بوتاکس، باید حداقل 24 ساعت پس از تزریق صبر کنید.

چند روز بعد از بوتاکس میشه اصلاح کرد؟

توصیه می‌شود تا 14 روز پس از بوتاکس صورت از هر نوع سایش صورت مانند اصلاح صورت بعد از بوتاکس، میکرودرم یا ماساژ خودداری کنید.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس می‌توان در مقابل نور آفتاب قرار گرفت؟

تا دو هفته پس از تزریق بوتاکس از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید و هنگامی که قصد دارید به هر دلیلی بیرون بروید حتما از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی مناسب استفاده کنید.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس تا چه مدت باقی می‌ماند؟

معمولا نتایج حاصل از تزریق بوتاکس حدود ۳ تا ۶ ماه باقی خواهد ماند. هنگامی که دوباره عضلات صورت توانایی حرکت خود را به دست آوردند و دوباره چین و چروک و خطوط صورت روی پوست دیده شد وقت آن رسیده که برای تزریق مجدد بوتاکس به پزشک مراجعه کنید. تزریق بوتاکس می‌تواند باعث جمع شدن عضله شود به نحوی که چین و چروک و خطوط صورت به تدریج و با گذر زمان کمتر قابل مشاهده باشند.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس می‌توان با هواپیما سفر کرد؟

شما می‌توانید پس از تزریق بوتاکس با خیال راحت با هواپیما سفر کنید اما بهتر است بدانید که اختلاف فشار درون کابین هواپیما می‌تواند ریسک بروز کبودی و تورم در موضعی که تحت درمان قرار گرفته است را افزایش دهد. از سوی دیگر برداشتن وسایل سفر در ساعات اولیه تزریق بوتاکس یا خوابیدن در طول پرواز می‌‌تواند باعث حرکت کردن بوتاکس به بافت‌های مجاور شود و عوارض جانبی متعددی را به وجود بیاورد به همین دلیل بهتر است حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از مسافرت خودداری کنید.

سوالات درباره آرایش بعد از بوتاکس یا کرم زدن بعد از بوتاکس

آیا بعد از بوتاکس میشه آرایش کرد؟

در پاسخ باید گفت بله، اما بهتر است تا ۴ ساعت بعد از بوتاکس آرایش نکنید. همچنین آرایش‌هایی که نیاز به ماساژ نداشته باشد و یا مواد آرایشی فاقد مواد ضدعفونی کننده مانند گلیکولیک اسید و مواد ضد باکتریایی مانند سالیسیلیک اسید را باید استفاده کنید.

چند روز بعد از بوتاکس میتوان آرایش کرد؟

آرایش بعد از بوتاکس با رعایت نکات گفتشه در متن موردی ندارد اما برای اطمینان بیشتر بهتر است تا ۲۴ ساعت از انجام آرایش خودداری نمایید.

کرم زدن بعد از بوتاکس ایراد دارد؟

بله. چون نیاز به ماساژ صورت دارد نباید انجام دهید. در کل برای هرگونه ارایش بعد بوتاکس که نیاز به ماساژ و یا فشار دادن ناحیه بوتاکس شده دارد به مدت یک شبانه روز از انجام آن خودداری کنید.

4.9/5 - (12 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *