تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد

تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد

اگر با سندروم تخمدان پلی کیستیک درگیر هستید و برای از بین بردن موهای زائد خود خسته شده اید، لیزر موهای زائد به شما کمک می کند که از شر آن ها خلاص شوید.
می توان گفت موثرترین درمان برای حذف موهای ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک، لیزر موهای زائد است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟
سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS) یک اختلال هورمونی شایع بین 5 تا 10 درصد از خانم ها است که بسیاری از آنها تشخیص داده نمی شوند.
در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS تعداد زیادی کیست های کوچک پر از مایع در تخمدان ها تشکیل می شوند. این وضعیت باعث رشد غیر طبیعی و بیش از حد موها در صورت و بدن شده که هیرسوتیسم (Hirsutism) نامیده می‌شود. سطح بالای هورمون های مردانه این وضعیت را به وجود می آورد. فرد مبتلا به این سندروم سال ها با رشد غیر طبیعی موهای زائد مواجه است. چون این هورمون های مردانه دائما در بدن ترشح می شوند.
علائم کلاسیک سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شامل مشکل در کاهش وزن، پریودهای نامنظم یا بدون قاعدگی و مقادیر غیرعادی مو در صورت، سینه ها و شکم است. افزایش سطح تستوسترون می تواند منجر به افزایش رشد مو شود و بر ظاهر، راحتی و اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارد.

تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد

در حالت کلی درمانی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، مهم است که علائم ناشی از آن مانند رشد بیش از حد موهای زائد را مدیریت کنید. 
البته پزشکان متخصص رعایت یک برنامه ی درمانی برای کاهش علائم و تأثیرات این بیماری را برای حفظ سلامت بدن توصیه می‌کنند. مهمترین نکات و توصیه های لازم برای درمان تخمدان پلی کیستیک به عبارتند از:

  • کنترل وزن،
  • هورمون درمانی،
  • برنامه ریزی باروری،
  • کاهش موهای زائد بیش از حد.

اگر طبق دستورالعمل و برنامه ی درمانی پزشک متخصص خود عمل کنید، به حفظ سلامت کلی بدن شما کمک کرده و درمان با لیزر موهای زائد نتیجه ی بهتری خواهد داشت.

بهترین گزینه برای از بین بردن دائمی و درمان این موهای ناشی از پلی کیستیک، لیزر موهای زائد است.
با استفاده از لیزر تا بیش از 80 درصد موهای زائد شما از بین می رود. اما اگر درمان های لازم برای کنترل  PCOS انجام نشود، درصد زیادی از فولیکول ها دوباره فعال می شوند و رشد موها از سر گرفته می شود. کنترل کردن این بیماری با مصرف داروهای هورمونی مناسب و کنترل وزن بسیار اهمیت دارد، زیرا نتایج لیزر مو را تحت تاثیر قرار می دهد.

لیزر موهای زائد، این موهای ناشی از کیست تخمدان را به صورت دائمی از بین می برد؟

لیزر موهای زائد، این موهای ناشی از کیست تخمدان را به صورت دائمی از بین می برد؟

هیچ سیستم لیزر موهای زائدی وجود ندارد که بتواند “از بین بردن دائمی موهای زائد” را ضمانت کند.
بر اساس مطالعات انجام شده، رشد موهای زائد بعد از کامل شدن دوره ی درمانی لیزر مو ۹۰ درصد کاهش می یابد. اما در مورد هر یک از دستگاه های لیزر مو، نمی توان تضمین کرد که موهای زائد را بتواند به طور دائمی از بین ببرد، فقط می‌توان این را بیان کرد که موهای زائد بدن به طور دائمی کاهش می یابند.

آیا یک جلسه لیزر الکساندرایت کندلا برای کاهش موهای زائد ناشی از کیست تخمدان کافی است؟

خیر. لیزر زمانی بر روی موها اثر دارد که در مرحله فعال رشد قرار دارند؛ در هر زمان معینی به طور متوسط 30٪ از موها ممکن است در حالت استراحت باشند. پس ممکن است این مو دوباره فعال شود؛ رشد کند و به لیزر مو نیاز داشته باشد. همچنین، رشد موهای کاملاً جدید در یک ناحیه با گذشت زمان ممکن است رخ دهد که نیاز به درمان دارد.
پس یک جلسه کافی نیست؛ ضمن این که زنان مبتلا به PCOS برای نگه داشتن هورمونها در حالت عادی تری باید با پزشک خود مشورت کنند تا رشد موهای جدید برای آن فرد به حداقل برسد.

چند جلسه لیزر موهای زائد برای افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک مورد نیاز است؟

جواب دقیقی برای این سوال وجود ندارد. تحقیقات نشان می دهد که یک دوره اولیه شامل 3 تا 5 جلسه لیزر مو در فواصل کوتاه، به عنوان مثال هر 4 هفته، و در صورت نیاز انجام درمان های بعدی، بهترین نتیجه را می دهد. بسته به منطقه تحت درمان و ویژگیهای رشد مو در شخص، بین 3 تا 8 جلسه درمان یا بیشتر، برای دستیابی به حداکثر نتیجه ممکن مناسب است.

آیا لیزر موی ناحیه ی بیکینی برای بیمارانی که به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند مضر است؟

لیزر موهای زائد کاملا بی خطر است. چون اشعه های لیزری نمی توانند به اندام های داخلی نفوذ کنند. بنابراین هیچ تاثیری بر تخمدان ها و باروری ندارند. به همین دلیل لیزر بیکینی برای کیست تخمدان هم ضرری ندارد. معمولا ممکن است پس از انجام لیزر، پوست نواحی تحت درمان دچار کمی قرمزی و تحریک می شود. این حالت برای چند دقیقه تا چند ساعت باقی می ماند. اگر پوست تیره دارید یا قبلا پوست خود را برنزه کرده اید، ممکن است پوستتان کمی روشن شود. این عوارض گذرا هستند و معمولا عوارض جانبی دیگر به ندرت اتفاق می افتد.

آیا نتایج لیزر برای تمام افراد مبتلا به PCOS یکسان است؟

لیزر موهای زائد برای افرادی که رنگ موی تیره و پوست روشنی دارند تاثیر گذارتر است. اگر پوست خود را برنزه کرده اید باید صبر کنید تا رنگ آن به حالت طبیعی اولیه ی خود برگردد. اگر به طور طبیعی پوست تیره دارید، نگران نباشید. شما می توانید از دستگاه لیزر ان دیاگ یا فناوری دستگاه دکا استفاده کنید. اما اگر موهای روشنی دارید باید در نظر داشته باشید که به دلیل رنگ دانه های کمتر، لیزر الکساندرایت برای شما به اندازه درمان موهای تیره موثر نخواهد بود.

آیا لازم است پیش از لیزر موهای زائد مصرف داروی خاصی را قطع کنم؟

بله. اگر داروهایی مصرف می کنید که ممکن است پوست شما را نسبت به نور حساس تر کند، مثل تتراسایکلین یا داروی St.Hohn’s Wort ، حتما باید یک تا دو هفته پیش از شروع درمان لیزر مصرف آن ها را قطع کنید.
همچنین توصیه می شود یک هفته پیش از شروع درمان لیزر، از محصولات مراقبت از پوست مانند  Retin-A ،Renova یا آلى سایر اسیدهای گلیکولیک یا آلفا هیدروکسی اسید را متوقف کنید. همه این داروها پوست شما را نسبت به نور لیزر حساس تر می کنند و باعث می شوند عوارض جانبی بیشتری ایجاد شود.

سوالات درباره تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد:

لیزر موهای زائد به دلیل سندروم تخمدان وپلی کیستیک چقدر ماندگار است؟

برخی از افراد ممکن است هر شش تا دوازده ماه یک بار نیاز به درمان نیاز داشته باشند. نتایج بسته به نوع مو و نوع پوست شما متفاوت است. آماده‌سازی مناسب و مراقبت‌های بعدی نیز می‌تواند بر مدت زمان ماندگاری نتایج تأثیر بگذارد.

به چند جلسه درمانی برای تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد نیاز خواهم داشت؟

این سوال بسیار کلی است زیرا در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. بسته به ناحیه تحت درمان، ویژگی های رشد موی شخصی شما و اهداف شما، بین 3-8 درمان یا بیشتر، ممکن است برای دستیابی به حداکثر نتایج مورد نیاز باشد.

امتیاز بدهید
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *