مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

فهرست محتوا نمایش

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب چه چیز هایی هستند؟

به همان میزان که تزریق اصولی ژل لب در زیبایی و جذابیت نتیجه کار تأثیر دارد، به همان میزان هم مراقبت بعد از ژل لب مؤثر است.
اگر می خواهید بعد از تزریق ژل لب نتیجه ی خوبی بگیرید، باید به نکات مراقبتی بعد از تزریق ژل لب هم توجه داشته باشید. مراقبت بعد از تزریق ژل لب از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر مراقبت بعد از ژل لب به درستی انجام شود، نتیجه تزریق ژل لب و فیلر بسیار مؤثرتر و مطلوب‌تر می‌شود.

اما ممکن است عدم رعایت مراقبت های بعد از تزریق ژل لب، سبب بروز عوارض تزریق ژل لب شود.
پزشکی که مواد پرکننده را به لبتان تزریق می کند، معمولا همیشه مراقبت های بعد از عمل را به شما گوشزد می‌کند تا مطمئن شود روند درمانی بی‌خطر و موثری خواهید داشت.
باید به یاد داشته باشید، علائم بعد از تزریق فیلر (پرکننده) در هر فردی متفاوت است و نکاتی که در این مطلب نوشته‌ایم هیچ‌گاه نمی تواند جای توصیه های پزشک را بگیرد.
با توجه به این توضیحات باید گفت اگر قصد تزریق ژل لب را دارید قبل از آن در مورد اینکه بعد از تزریق ژل لب چه باید کرد تحقیق کنید. در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد مراقبت بعد از تزریق ژل لب می‌پردازیم. برای یافتن پاسخ این سؤال که بعد از تزریق ژل لب چه باید کرد تا پایان با ما همراه باشید.

مراقبت ها در ساعت اول بعد از تزریق ژل لب

بلافاصله بعد از تزریق ژل ممکن است کمی قرمزی، کبودی، تورم، حساسیت به لمس یا خارش در مجاورت محل‌های تزریق را احساس کنید.
اولین نکته این که از خاراندن، ماساژ دادن و دست زدن به نواحی تزریق پرهیز کنید. این عوارض طبیعی هستند و معمولاً طی چند ساعت یا حداکثر چند روز برطرف می‌شوند.
اما اگر علایم ذکر شده بیش تا ۳ روز برطرف نشدند، آن زمان با کلینیکی که تزریق انجام دادید تماس بگیرید.

معمولاً بعد از تزریق ژل احساس درد ندارید یا درد بسیار خفیف است. برای تسکین درد نباید از داروهایی مانند آسپیرین یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن یا ژلوفن استفاده کنید. این داروها موجب خونریزی و کبودی می‌شوند. بهتر است از پزشک خود بپرسید که کدام مسکن در روزهای بعد از درمان مناسب است اما می توانید از استامینوفن یا تیلنول استفاده کنید. برای کاهش تورم هم می‌توانید از آنتی هیستامین استفاده کنید.

برای رفع کبودی از کمپرس سرد استفاده کنید : با وجود این که تزریق ژل یک درمان کم عارضه است؛ اما مانند بقیه درمان های زیبایی، در این درمان هم برخی عوارض را مشاهده می کنید. (درباره درمان کبودی بعد از تزریق ژل لب در مقاله آن بخوانید.)
کبودی یکی از این عوارض است، که می توان با کمپرس سرد به کاهش آن کمک زیادی کرد. بعد از تزریق کیسه یخ یا یک مکعب یخ پوشیده شده از پارچه یخ را روی لب های خود قرار دهید. باید هر پنج تا ده دقیقه و تا شش ساعت بعد از تزریق به این کار ادامه دهید و روی ناحیه ورم کرده یخ بگذارید.
علاوه بر این، معمولا کرم ها و پمادهای حاوی عصاره گیاه آرنیکا یا مکمل بروملائین نیز در کاهش کبودی موثر اند. استفاده از عصاره آرنیکا برای رفع کبودی در سراسر دنیا مرسوم است و بدون نسخه نیز در داروخانه‌ها به فروش می رسد.

غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب

غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب

سوالی که اکثر افراد بعد از تزریق ژل لب دارند درباره غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب است، می پرسند این است که: آیا می توانم بعد از تزریق لب غذا بخورم؟
باید گفت بله، می توان غذا خورد اما به نکات زیر را باید رعایت کرد:

 • اگر هنگام تزریق پرکننده یا ژل، پزشک برای شما از کرم بی‌حسی استفاده کرده باشد، ممکن است اثرات بی‌حسی تا چندین ساعت روی لب‌های شما باقی بماند. با توجه به این که شما احساس چندانی در اطراف لب‌های خود نمی‌کنید، این می‌تواند خطرناک باشد پس بهتر است در این مدت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید؛ چرا که ممکن است یک لقمه یا جرعه از چیزی داغ را بخورید و آن را احساس نکنید یا ممکن است به طور تصادفی لب خود را گاز بگیرید و باعث کبودی و تورم بیشتر لب‌ها شوید.
 • تا حد امکان از خوردن غذاهای داغ و تند بپرهیزید و غذا را به آرامی و بدون فشار به لب‌ها وارد دهان کنید. توجه داشته باشید که پس از تزریق باید تغذیه مناسبی داشته باشید تا به روند بهبود کمک کند.
 • برای ۲۴ ساعت اول رژیم غذایی نرم داشته باشند و پس از آن هرچه می خواهند می توانند بخورند. حرکات لب در واقع به توزیع محصول کمک می کند، پس خوب است صحبت کنید، چیزی بخورید و لب ها را حرکت دهید.
 • از غذاهای حاوی سدیم بالا خودداری کنید زیرا ممکن است تورم را بدتر کنند.
 • مصرف نمک را بعد از تزریق ژل لب تا مدتی کاهش دهد.
 • پوست لب بعد از تزریق ژل حساس می شود و خوردن غذاهای تند و اسیدی احساس سوزش آن را تشدید می کند.
 • بعد از تزریق ژل، وجود آب کافی در بدن برای دستیابی به بهترین نتایج ضروری است. ترکیب اغلب ژل ها، امروزه از اسید هیالورونیک است. هیالورونیک اسید یک ماده قندی است که در بسیاری از بافت های بدن از قبیل غضروف ها و پوست وجود دارد. این ماده بعد از جذب آب حجیم می شود و به حالت ژله ای در می آید. کمبود آب در بدن بر عملکرد ژل ها و فیلرهای پوستی تاثیرگذار است.
 •  میوه ها و سبزیجات مرطوب کننده زیادی بخورید و سعی کنید از سدیم اضافی که باعث بدتر شدن تورم می شود خودداری کنید.
 •  معمولا توصیه می شود که افراد بعد از تزریق ژل از رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا شامل جو دوسر، لوبیا و سیب زمینی استفاده کنند.
 • در تزریق ژل به لب، حدود ۱ هفته بعد از تزریق ژل از خوردن غذاهای داغ و نوشیدن مایعات داغ پرهیز شود. نوشیدن غذاهای داغ ماندگاری اثرات ژل را کاهش می  دهد.
 • به افراد توصیه می شود که حداقل به مدت ۱ هفته بعد از تزریق ژل از استعمال دخانیات و نوشیدنی های الکی پرهیز کنند چرا که الکل عامل رقیق کننده خون است و استفاده از این مواد احتمال تورم و التهاب را افزایش می دهد. علاوه بر این لازم است که بیمار چند روز قبل از انجام درمان استفاده از الکل و دخانیات را متوقف کند.
 • از نی برای نوشیدن استفاده نکنید، استفاده از نی می‌تواند به لب های شما فشار وارد کند. بنابراین در زمان های اولیه تزریق از نی برای نوشیدن استفاده نکنید تا تورم تشدید نشود.
 • چند روز از مصرف مکمل های ویتامین E (Vitamin E) و امگا3 خودداری کنید زیرا این امر می تواند خطر کبودی را افزایش دهد.
 • بعد از تزریق ژل لب بهتر است غذاهایی مصرف کنید که خوردن و جویدن آن ها آسان باشد. غذاهایی که خوردن آن ها کمی چالش برانگیز می باشد، مانند ماکارونی که ممکنه باعث فشار آوردن و یا گاز گرفتن لب ها شود.
 • استفاده از غذاهاى سخت مانند ساندویچ، گاز زدن نان هاى سفت و سخت، کشیدن سیگار، پیپ، قلیان و بطورکلى هرگونه ضربه و فشار در ۷۲ ساعت بعد از تزریق فیلر(ژل) بخصوص در ناحیه لبها ممنوع است.

مسواک زدن بعد از تزریق ژل لب

مسواک زدن بعد از تزریق ژل لب

بعد از تزریق ژل به لب چطوری مسواک بزنیم و آیا پس از تزریق ژل لب میشه مسواک زد؟

در جواب باید گفت که می توان بهصورت عادی مسواک زد اما خیلی باید احتیاط کرد مخصوصا که ممکن است تا یه مدت احساس درد کنید و نباید هم تا 72 ساعت بعد از تزریق، ناحیه ی تزریق رو دستکاری کنید.
پس مسواک زدن بعد از تزریق ژل لب کمی نیاز به احتیاط و توجه دارد. با توجه به اینکه مسواک زدن در این مدت ممکن است منجر به آسیب شود، رعایت چند نکته ضروری است:

 • از مسواک نرم و کوچک استفاده کنید.
 • زمان مسواک زدن را کوتاه کنید.
 • حدود یه هفته دوره ی نقاهت از خوردن آندسته از مواد غذایی که نیاز به تمیز کردن و نخ کشی دندان دارند به طور موقت بپرهیزید. در این مدت بهتر است از غذاهای آبکی تر بشتر استفاده کنید.
 • دهان را خیلی باز نکنید که باعث وارد شدن فشار به لب ها و ایجاد درد شود.
 • خمیر دندان نباید روی پوست لب مالیده شود چون ممکن است باعث تحریک آن شود.
 • استفاده از دهانشویه به جای مسواک هم می تواند خوب باشد. 

شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

شستن صورت بعد از تزریق ژل لب
شستن صورت بعد از تزریق ژل لب

برای شستن صورت بعد از تزریق ژل لب بهتر است به مدت ۳ الی۴ ساعت از شستشوی ناحیه لب اجتناب کرده و بعد از این مدت با فشار ملایم اقدام به شستشو کنید.
البته پزشکان مختلف دستورالعمل های متفاوتی در مورد شستن صورت بعد از تزریق ژل لب به مراجعه کنندگان خود ارائه می دهند.برخی به 8 ساعت بعد از تزریق تاکید دارند. ولی اکثریت آن ها در این مورد با هم اتفاق نظر دارند که بعد از تزریق ژل اگر قصد شستن صورت خود را داشتید، از مالش شدید آن جدا پرهیز کنید و سعی کنید که آن را به آرامی مالش دهید.

استفاده از رژ لب بلافاصله پس تزریق ژل | آرایش بعد از تزریق ژل لب

استفاده از رژ لب بلافاصله بعد از تزریق ژل توصیه نمی شود. این ممنوعیت به علت مصرف برخی برندهای نامرغوب و تقلبی رژ لب ها می باشد. انتخاب رژ لب مناسب و مورد تایید پزشک می تواند قرمزی و کبودی لب ها را بپوشاند. از برق لب و رژهای مایع تا چند روز دوری کنید. رژ لب مناسب باید ضد آب باشد و نیاز به تمدید مجدد نداشته باشد و کاملا پوست لب را بپوشاند و یک لایه محافظ برای پوست لب ایجاد کند.  به دلیل اینکه پیدا کردن، انتخاب و خرید چنین رژ لبی زمان بر و سخت می باشد، پزشکان بر روی ممنوعیت استفاده از مواد آرایشی پا فشاری می کنند.

بوسیدن بعد از ژل لب

درباره بوسیدن بعد از ژل لب توصیه می‌شود که تا یک روز بعد از انجام تزریق ژل لب از آوردن فشار به هر دلیلی مثل خندیدن بلند یا بوسیدن، جلوگیری شود. تا پس از گذشت یک روز ژل تزریق شده به لب، به خوبی با بافت لب ترکیب شود.

کشیدن قلیون و سیگار بعد از تزریق ژل لب

بهتر است از کشیدن قلیان بعد از تزریق ژل لب اکیداً خودداری کنید. مصرف قلیان موجب فشار به لب شده و ممکن است ژل تزریق شده را جا به جا کند. علاوه بر این، قلیان با ضررهایی که در پی دارد، از مدت ماندگاری ژل می کاهد. هم چنین بهتر است تا دو هفته بعداز تزریق ژل به هیچ عنوان سیگار و قلیون نکشید. قلیون و سیگار باعث می شود که تورمی که تو ناحیه ی لب ها ایجاد شده دیرتر بخوابد.

آیا سیگار بر روی ژل لب اثر می گذارد یا خیر ؟

هیچ مطالعه شناخته شده ای وجود ندارد که آیا سیگار بر طول عمر ژل لب تأثیر می گذارد یا خیر. با این حال، آشکار است که سیگار کشیدن ممکن است بر طول عمر ژل ها تأثیر بگذارد. این که آیا این به دلیل خود سیگار است یا اثر سیگار بر روی پوست است، هنوز مشخص نیست.

جالب است بدانید که هر پک سیگار باعث هجوم رادیکال های آزاد می شود. رادیکال‌های آزاد اتم‌های اکسیژن ناپایدار هستند و الکترون‌ها را از سلول‌های سالم ما می گیرند. این باعث می شود سلول های سالم ما ناپایدار شوند. سلول های ناپایدار با از بین بردن کلاژن و الاستین ما با پیری زودرس مانند خطوط ریز چین و چروک مرتبط هستند. سیگار جریان خون را کاهش می‌دهد و اکسیژن پوست را پایین می آورد و این امر، بهبود زخم را به تاخیر می‌اندازد.
در واقع نمی توان گفت که اگر سیگار می‌کشید با تزریق ژل لب نتیجه‌ای نمی‌گیرید، اما به همین دلیل است که یک فرد سیگاری ممکن است مانند یک فرد غیرسیگاری با تزریق ژل لب به نتیجه پایدار نرسد.
در واقع سیگار سبب تنگ شدن رگ ها در لایه خارجی پوست می شوند و این امر باعث محدود شدن جریان خون می گردد و همین سبب به وجود آمدن چین و چروک های پوستی می شود و بر روی ژل پوستی تاثیر می گذارد.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل لب

نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل لب

 نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل لب به چه شکل باید باشد؟
در زمان خوابیدن باید از وارد کردن فشار به محل تزریق خودداری کنید.
به طور کلی اگر در هر شرایطی به نقطه تزریق فیلر ها فشار وارد شود، احتمال جابجایی آن ها وجود دارد. یکی از مهم ترین نکاتی که در خوابیدن پس از تزریق ژل باید به آن توجه کنید، جلوگیری از وارد شدن فشار به محل تزریق است. اگر چنین فشاری وارد شود و ژل در صورت شما حرکت کند، با نتیجه دلخواه شما فاصله بسیار زیادی پیدا خواهد کرد. یکی از مهم ترین نکاتی که می توانید در دوران نقاهت برای خوابیدن استفاده کنید این است که بهتر است سر شما در ارتفاع بالاتری نسبت به بدن قرار داشته باشد.

ماساژ لب بعد تزریق ژل

یکی از روش های مراقبت بعد از تزریق ژل لب ماساژ ناحیه ی تزریق است.
معمولا پزشک یا دستیار او توصیه های لازم برای نحوه ماساژ دادن لب ها را برایتان بازگو می کنند. این ماساژها باید با روش و زمان مشخصی انجام شوند تا بتوانند نتیجه نهایی موردنظر را به شما بدهند.
 گاهی پزشک توصیه می کند اصلا لب هایتان را ماساژ ندهید. خیلی مهم است که به توصیه ها و دستورالعمل های دکتر عمل کنید.
اگر ماساژ برایتان تجویز شده است می توانید از داروخانه محله‌تان پماد بپانتن تهیه کنید و موقع ماساژ دادن لب ها از آن استفاده کنید. مواد ضدباکتری موجود در این پماد (که معمولا برای پوست نرم کودکان استفاده می شود) برای کمک به درمان و کاهش پوسته‌پوسته شدن لب بسیار مناسب است.
اگر در مورد هریک از این موارد شک داشتید، با مطب دکتر تماس بگیرید و مطمئن شوید.

گاز گرفتن لب بعد از تزريق ژل

تا ۲ تا ۴ ساعت پس از تزریق ژل لب باید برای انجام برخی از کارهایی که باعث گاز گرفتن لب می شود، صبر کنید. چرا که ژل های لب حاوی لیدوکائین هستند و موجب بی حس شدن لب شما می شود. پس به دلیل داروی بی حسی، خوردن بدون گاز گرفتن لب یا احساس اینکه آیا غذا گرم است یا سرد، مشکل است.

پرواز کردن بعد از تزریق ژل لب

یکی دیگر از پرتکرار ترین سوالات بیماران بعد از تزریق ژل لب این است که: آیا پرواز بلافاصله پس از تزریق ژل مشکلی ندارد؟ پزشک شما احتمالاً توصیه می کند که قبل از پرواز حداقل یک هفته صبر کنید.

باید بدانید که لب ها تا ۴۸-۷۲ ساعت اول پس از عمل پر کردن لب بسیار آسیب پذیر هستند. در حالی که سفر هوایی هیچ عارضه جانبی جدیدی برای لب های شما ایجاد نمی کند، اما احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد بنابر این توصیه می شود تا هفت روز بعد از تزریق با هواپیما سفر نکنید (بخصوص پروازهای بین‌المللی). دلیل آن هم این است که برای مدتی طولانی در معرض فشار زیاد قررار نگیرید. به یاد داشته باشید که خود عمل تزریق فیلر به تنهایی فشار زیادی را به پوست و رگ های خونی وارد می کند و خوب نیست فشار بیشتری روی آن بیاورید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب نکات بیشتر

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب
مراقبت های بعد از تزریق ژل لب
 • تلاش کنید که نواحی تزریق ژل تا حد امکان بی‌حرکت باشند.
 • اگر در سطح پوست برآمدگی وجود داشت، می‌توانید آن ناحیه را ماساژ دهید. بسته به نوع ژل استفاده شده برای شما، ممکن است احساس کنید که پوست شما کمی سفت شده است. معمولاً طی یکی دو هفته این احساس برطرف شده و پوست دوباره نرم می‌شود.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از آرایش لب های خود پرهیز کنید.
 • بعد از گذشت ۱ هفته  مجاز به آرایش و اصلاح صورت هستید.
 • بلافاصله پس از انجام پروسه ، یک گاز استریل بر روی لب خود قرار دهید تا لب شما با هوای فضای خارج ارتباط نداشته باشد.
 • پس از خارج شدن از کلینیک از ماسک برای پوشاندن لب های خود استفاده کنید تا لب شما عفونت نکند.
 • اگر پزشک برایتان دارو یا پماد تجویز کرده است آن ها را به موقع استفاده کنید.
 • بیماران تا 1 روز پس از تزريق ژل لب باید از قرار گرقتن در معرض نور مستقیم خورشید دوری کنند.
 • بلافاصله پس از تزریق ژل لب سیگار نکشید  چرا که سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. همچنین بهتر است از بودن در کنار دیگران که سیگار می کشند جلوگیری کنید.
 • تمیز نگه داشتن لب‌ها در ۲۴ ساعت اول پس از تزریق بسیار مهم است. همیشه دستان خود را قبل از لمس کردن لب‌ها بشویید،
 • برای جلوگیری از عفونت لازم است که ناحیه تزریق تمیز و خشک نگه داشته شود. برای شستن ناحیه تزریق باید از شوینده های ملایم مخصوص پوست استفاده کرد تا التهابات و تحریکات پوستی به حداقل برسند. برخی از شوینده ها ممکن است سبب تحریک پوست و ایجاد التهاب شوند.
 • بهتر است تا دو هفته پس از تزریق لب از انجام کارهای معمول دندانپزشکی نیز خودداری کنید. زیرا کار دندانپزشکی می‌تواند باکتری‌ها را به جریان خون وارد کرده و احتمال ایجاد عفونت را افزایش دهد.
 • قبل از برطرف شدن عوارضی از قبیل قرمزی، تورم وکبودی، نباید محل درمان گرم شود. بنابراین باید از آفتاب گرفتن، رفتن به سونا، سولاریوم، جکوزی و حمام گرفتن پرهیز شود.
  سرمای شدید نیز اثرات درمانی را کاهش می دهد و عوارض را شدیدتر می کند. به همین دلیل فعالیت هایی از قبیل اسکی، برف بازی، پاتیناژ و شنا در آب سرد ممنوع است. کمی صبور باشید و بعد از برطرف شدن عوارض، به انجام این فعالیت ها بپردازید.
 • به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل لب و یا سایر مواد پرکننده پوستی، از ورزش شدید خودداری کنید. افزایش فشار خون و ضربان قلب در اثر ورزش ممکن است تورم یا کبودی را بدتر کند.
 • انجام ورزش و فعالیت های فیزیکی سنگین به مدت ۲ هفته ممنوع است؛ زیرا انجام این فعالیت ها سبب افزایش شدت کبودی و تورم می شود. در صورتی که شما ورزشکار حرفه ای هستید، حتما در زمینه زمان شروع فعالیت های خود با پزشک صحبت کنید.
 • بعد از تزریق ژل به لب برای توزیع یکنواخت ژل در ناحیه تزریق، جلوگیری از تجمع خون مردگی و گلوله شدن ژل لب، پزشک انجام ماساژهای خاصی را توصیه می کند. لازم است که بیمار نسبت به انجام این ماساژها توجه داشته باشد و آن ها را طبق دستورالعمل پزشک انجام دهد.
 • طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل بسیار مهم است. برای جلوگیری از جمع شدن خون در اطراف لب‌ها، هنگام خواب از بالش اضافی استفاده کنید تا سر خود را بالاتر از بدن نگه دارید. در صورتی که در ساعات اولیه تزریق تمایل به خوابیدن دارید بهتر است حتی الامکان به پشت و رو به بالا بخوابید و از چرخیدن به پهلوها اجتناب کنید تا فرم لب‌ها تثبیت شده و تغییر شکل ندهد. خوابیدن به پهلوها به ویژه ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه تزریق ممکن است باعث تغییر محل پرکننده شده و در نتیجه لب های نامتقارنی ایجاد کند.
 • هنگامی که در گوگل جستجو می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که کیسه‌های چای سیاه، پمادهای گیاهی، روغن نارگیل، روغن درخت چای و ژل آلوئه ورا به عنوان داروهای طبیعی برای تورم پس از تزریق پرکننده لب مورد بحث قرار گرفته است. اما توجه کنید که این داروهای گیاهی ممکن است در مورد شما نتیجه خوبی نشان ندهند و بیشتر از فایده آسیب برسانند. بنابراین بهتر است قبل از مصرف هرگونه داروی شیمیایی یا گیاهی با مشاور یا پزشک خود مشورت کنید.

ورم بعد از تزریق ژل لب چند روز طول می‌کشد؟

بعد از تزریق فیلر، لب ها معمولا بیش از حدی که انتظار داشتید بزرگ می شوند. این امر طبیعی است و به خاطر التهاب موقتی لب اتفاق می افتد. این تورم معمولا بین چند ساعت تا یک روز طول می کشد. البته بسته به عوامل مختلف، در بعضی از افراد کمی بیشتر طول می کشد اما به هر حال برطرف می شود.

از بین بردن ورم لب بعد از تزریق ژل

از بین بردن ورم لب بعد از تزریق ژل

برای از بین بردن ورم لب بعد از تزریق ژل لب توصیه های پزشک را بادقت دنبال کنید، پزشک ممکن است برای مراقبت بعد از تزریق ژل لب به شما پیشنهاد دهد که: 

 • روی ناحیه‌ای که فیلر تزریق شده کمی یخ بگذارید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید و آب بدنتان را تامین کنید.
 • غذاهای سالم مانند میوه و سبزیجات تازه بخورید. ویتامین ها و مواد معدنی به فرایند درمان کمک می کنند.
 • برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت از ورزش های سخت و هوای گرم دوری کنید.

از موارد زیر پرهیز کنید:

 • فست فود یا غذاهای حاوی مواد نگهدارنده
 • فعالیت زیاد یا ورزش سنگین (برای یک تا دو روز)
 • غذاهای پرادویه و تند
 • داروهایی مانند آسپیرین یا بروفن که باعث رقیق شدن خون می شوند (مگر اینکه پزشک برایتان تجویز کرده باشد)
 • سیگار کشیدن و در معرض دود قرار گرفتن

در مواردی احتمال دارد ژل تزریق شده گلوله گلوله شود، این امر تا دو هفته پس از تزریق طبیعی است، در صورتی که پس از روز چهاردهم هم ادامه داشت، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید. همین طور در صورت بروز قرمزی، حساسیت و هر واکنش غیرعادی. حتما ۲ هفته پس از تزریق، جهت معاینه و ادامه تزریق (در صورت نیاز) به پزشک مراجعه کنید.

نگران عوارض بعد از درمان نباشید !

تزریق ژل یک درمان کم عارضه و کم تهاجمی است. معمولا بعد از تزریق ژل به بخش های مختلف صورت و بدن، بیمار تنها کمی قرمزی، کبودی، تورم، خارش و حساسیت به لمس در مجاورت محل تزریق، احساس می کند. این عوارض موقتی هستند و به زودی برطرف می شوند. بعد از برطرف شدن عوارض، اثرات تزریق ژل بهتر مشخص می شود و بیمار از نتایج درمان لذت بیشتری می برد. در صورتی که علائم در مدت ۳ روز برطرف نشد، توصیه می شود که با پزشک یا کلینیک تماس گرفته شود.

معمولا توصیه های پزشک و داروهایی که بعد از تزریق ژل تجویز می کند، برای رفع عوارض کافیست و نیازی به درمان های بیشتر نیست.

در صورت مشاهده این عوارض حتما با کلینیک تماس بگیرید:

اگر بعد از تزریق ژل هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردند، لازم است که با پزشک یا کلینیک تماس بگیرند:

 • قرمزی شدید محل تزریق؛
 • حساسیت شدید به لمس در محل تزریق؛
 • درد بسیار شدید، یا درد شدیدی که به مرور شدت آن بیشتر می شود؛
 • مشاهده لکه های پوستی تیره و روشن در ناحیه تزریق.

سوالات درباره مراقبت های بعد از تزریق ژل لب:

من وقتی ورزش میکنم صورتم به شدت دچار تعریق می‌شود آیا این امر در از بین رفتن ژل تاثیری دارد؟

به مرور زمان با توجه به تحرک زیاد و ورزش سنگین ، از بین رفتن زودتر ژل تاثیر دارد.

مقدار آب مصرفی روزانه پس از تزریق ژل لب چقدر باید باشد و چند روز پس از تزریق ادامه داشته باشه؟

می‌توانید روزی 2الی3 لیوان اب بخورید در طی روز و تا 1هفته ادامه بدهید.

تا چه مدت نباید بعد از تزریق ژل لب بوسید؟

در صورت نرمال بودن لبتون نهایت تا یک هفته و در غیر این صورت با دکترتان مشاوره کنید.

5/5 - (9 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *