کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس

کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس به چه علت است؟

تزریق بوتاکس برای رفع مشکلات بسیاری مفید می‌باشد و کمک زیادی به از بین رفتن آن‌ها می‌کند. البته احتمال اینکه شما با خطرات و عوارض جانبی درمان زیبایی بوتاکس پس از انجام تزریق مواجه شوید بالا است در صورتی که فرد مناسبی را برای انجام بوتاکس انتخاب نکرده‌اید.
امکان دارد شخص بی‌تجربه و غیر متخصص نتواند تشخیص دهد که کدام منطقه برای تزریق بوتاکس مناسب نیست و یا امکان دارد مقدار نامناسبی از بوتاکس را برای شما تزریق کند.

یکی از عوارض بوتاکس، کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس است. سم موجود در تزریق بوتاکس باعث فلج عضلات در ناحیه‌ی تزریق شده خواهد شد.
بعضی وقت‌ها، وقتی بوتاکس تزریق می‌شود، امکان دارد به مناطق ناخواسته سفر کند. بعضی وقت‌ها، ممکن است پس از تزریق بوتاکس، افتادگی پلک را تجربه کنید.
افتادگی پلک موجب کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس می‌شود. اگر شما نیز حس می‌کنید دچار کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس شده‌اید. این مقاله را از دست ندهید.

علت کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس به چه علت است؟

بعضی از عوارض جانبی پس از تزریق بوتاکس ناحیه چشم اتفاق می‌افتد که موضوعی طبیعی است. برخی از این عوارض می‌توانند موجب کوچک شدن چشم شوند؛ این موارد عبارتند از:

تورم

از این عوارض جانبی می‌توان به تورم و قرمزی اشاره نمود که خطر جدی را به دنبال ندارند و فقط به دلیل ورود سوزن و بوتاکس به ناحیه مورد نظر بروز پیدا کرده‌است.
بعض وقت‌‌ها این عوارض جانبی شایع موجب کوچک‌تر شدن چشم می‌شوند و معمولا فقط طی چند روز پس از انجام تزریق بوتاکس ناحیه چشم آمده از انجام تزریق ناحیه چشم، کوچکی چشم هم رفع شده و اندازه آن به حالت عادی خود باز می‌گردد؛ بنابراین می‌توان گفت که کوچک شدن چشم بعد از تزریق بوتاکس ناحیه چشم موقتی و قابل از بین رفتن است.

خطای پزشکی

خطای یک پزشک یا اپراتور بی‌تجربه می‌تواند باعث افتادگی پلک شود. شایع‌ترین واکنش منفی به تزریق بوتاکس در اطراف چشم افتادگی پلک می‌باشد که به آن پتوز یا بلفاروپتوز نیز می‌گویند.
حدود ۵ درصد از افرادی که بوتاکس می‌کنند دچار افتادگی پلک خواهند شد و اگر یک پزشک ماهر تزریق را انجام دهد، این عدد به کمتر از ۱٪ کم می‌شود.

ناحیه تزریق بوتاکس

انتخاب عمق مناسب تزریق بوتاکس (botox) برای پیشگیری از حرکت کردن سم بوتولینوم بسیار حائز اهمیت است. یک اشتباه محاسباتی جزئی، مثل پایین بردن بیش از اندازه تزریق در عضله اطراف چشم یا پیشانی، می‌تواند موجب افتادگی پلک بعد از بوتاکس شود که کوچک شدن چشم را به همراه خواهد داشت.

راه‌های درمانی کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس | آیا کوچک شدن چشم درمان دارد؟

اگر اولین بار است که بوتاکس تزریق می‌کنید و با کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس روبرو شده‌اید باید برای ارزیابی مجدد به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.
در هر صورت درست است که هیچ پادزهر بوتاکس وجود ندارد، اما گاهی اوقات این مسئله عدم تعادل در مجموعه‌های مختلف عضلات پیشانی می‌باشد. در این موارد، به راحتی می‌توان با بوتاکس اضافی را درمان کرد تا تعادل حفظ شود.البته راه‌های از بین بردن بوتاکس هم وجود دارد.

در سایر موارد، موضوع این است که بوتاکس امکان دارد واقعاً به عضلات پلک شما مهاجرت کرده باشد. این مورد اگر توسط پزشک باتجربه انجام شده باشد بسیار غیر معمول است.
اگر پزشک مربوطه مجرب باشد احتمال کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس به شدت کاهش می‌یابد. خبر خوب این است که بوتاکس دائمی نیست.
بعد از تزریق بوتاکس حدود یک هفته زمان می‌برد تا سم به گیرنده‌های عصبی اتصال پیدا کند. این از رسیدن اعصاب به عضله پیشگیری می‌کند.

در نتیجه، به مدت ۶ الی ۸ ماه عضله شما فلج شده و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند. انجام تزریق بوتاکس می‌تواند مشکل باشد زیرا حائز اهمیت است که بدانید سم فقط بر روی عضلات تزریق شده تأثیر می‌گذارد به همین دلیل یک پزشک متخصص زیبایی مجرب می‌تواند از بروز عوارض جانبی مثل کوچک شدن چشم پس از بوتاکس تا حد زیادی جلوگیری کند.

جدا از انتظار، چند روش درمانی امکان دارد موجب کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس شود:

  • قطره‌های چشم مثل آپراکلونیدین (Apraclonidine) که در صورت افتادگی پلک‌ها و نه ابروها می‌تواند کمک کننده باشد.
  • بوتاکس بیشتر، که در صورت تزریق در محل مناسب می‌تواند موجب خنثی  شدن عضلات آرام ابرو شود.

در نتیجه اگر احساس کردید تزریق بوتاکس برای نیازهای شما مناسب می‌باشد، مطمئن شوید که یک پزشک معتبر و باتجربه را انتخاب کرده‌اید.
اگر پس از بوتاکس دچار افتادگی پلک و در نهایت کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس شدید – که نادر است – می‌توانید منتظر از بین رفتن بوتاکس باشید (حدود شش هفته) تا عادی شود و فرم چشم به حالت اول برگردد. یا امکان دارد برای اصلاح مشکل در نظر بگیرید که برای درمان اضافی با بوتاکس به پزشک مراجعه کنید.

را‌ه‌های جلوگیری از کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس

از آن جهت که بوتاکس می‌تواند در صورت حرکت کند در بعضی از موارد امکان دارد به نواحی زیر چشم نفوذ کرده و موجب کوچک‌تر شدن چشم شود. پس باید توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید و به آن‌ها عمل کنید.
معمولا پس از تزریق بوتاکس تا چند روز نباید بر روی صورت بخوابید یا با صورت خود بازی کنید. بلکه باید سر کمی بالاتر از بدن باشد تا جابجایی در محل تزریق اتفاق نیفتد و مشکلی ایجاد نشود. (می توانید درباره نکات خوابیدن بعد از بوتاکس بیشتر بخوانید.)
همچنین اکثر پزشکان پیشنهاد می‌کنند دو ساعت اول را اصلا نخوابید یا دراز نکشید تا احتمال پخش مواد به کم‌ترین حد خود برسد.

از دست زدن به محل تزریق پرهیز کنید و از مالیدن یا ماساژ دادن این قسمت دوری کنید. تزریق بوتاکس را توسط پزشک متخصص پوست انجام دهید تا از بوجود آمدن این عوارض در پوست خود جلوگیری کنید.
یک پزشک خوب می‌داند که با چه غلظت و با چه کیفیتی تزریق بوتاکس را در منطقه هدف انجام دهد تا عوارضی این چنینی پس از تزریق بوتاکس بوجود نیاید. یکی دیگر از عواملی که موجب کوچک شدن چشم در اثر تزریق بوتاکس می‌شود امکان دارد تزریق اشتباه توسط پزشک باشد.

در واقع با جا به جا شدن مواد بوتاکس در چشم، ناحیه‌ای از ماهیچه‌های پلک فوقانی را فلج خواهد کرد. این ناحیه در واقع پلک فوقانی را به سمت بالا می‌کشاند. در صورت فلج شدن این عضله، پلک شل شده و افتادگی پیدا می‌کند و در نتیجه موجب کوچک شدن چشم در شما و ایجاد ظاهری نامناسب خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

مراقبت ها بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم برای کاهش کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

برای کم کردن عوارض بوتاکس و بدست آوردن نتیجه مطلوب نیاز است به نکات مراقبتی بعد بوتاکس پیشانی توجه کنید. که در ادامه به آن پرداخته‌ایم:

  • برای مراقبت بعد از بوتاکس بهتر است صورت خود را به آرامی ورزش دهید، از انجام حرکات شدید پرهیز کنید.
  • در طول روز به استراحت بپردازید تا ضربان قلب نرمالی داشته باشید.
  • از لمس و فشار آوردن به ناحیه بوتاکس شده پرهیز کنید تا سم در صورت شما پخش نشود.
  • ورزش پس از بوتاکس سرعت جذب بوتاکس را بالا می‌برد. یک الی دو ساعت بعد از بوتاکس، عضلاتی را که بوتاکس دریافت کرده‌اند به آرامی حرکت دهید، این کار به پخش بهتر بوتاکس در عضله مورد نظر کمک بسیاری می‌کند.
  • هنگام شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس مراقب باشید و تا 5 ساعت خودداری کنید.
  • از انجام فعالیت‌های سنگین بدنی پرهیزکنید. ۱ الی ۲ روز بعد از بوتاکس از انجام فعالیت‌هایی که موجب افزایش ضربان قلب و افزایش گردش خون می‌شوند پرهیز کنید.

آیا کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس دائمی است؟

آیا کوچیک شدن چشم در اثر بوتاکس دائمی است؟

به این دلیل که تزریق بوتاکس عملی موقتی می‌باشد، در نتیجه عارضه کوچک شدن چشم و یا افتادگی پلک بعد از بوتاکس نیز موقتی است و نهایت طی ۴ الی ۶ هفته رفع می‌شود. (ماندگاری بوتاکس چقدر است؟)
در کل کوچک شدن چشم در اثر تزریق بوتاکس می‌تواند با رفع اثرات بوتاکس از بین برود اما در صورت از بین نرفتن افتادگی پلک‌ها، باید به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید.
که با چند روش درمانی دیگر مثل خط چشم آپراکلونیدین که می‌تواند به رفع افتادگی پلک‌ها کمک کند، استفاده کنید.

آیا کوچک شدن در اثر بوتاکس قطعی است؟

این اتفاق موقتی است و همیشه پیش نمی‌آيد. بلکه در بعضی از موارد بر اثر تزریق نادرست امکان دارد این عارضه اتفاق بیفتد. زمانی که مشکل پتوز یا همان افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس به وجود می‌آید، معمولا به دلیل تزریق ماده سمی بوتولونیم در عمق کم از عضله پیشانی است که موجب این می‌شود پیشانی به سمت پایین ریلکس شده و در نتیجه پلک‌های بالا به سمت پایین افتاده می‌شوند.

تا چه زمانی بعد از تزریق بوتاکس ورم چشم‌ها ادامه دارد؟

در بیشتر موارد، ورم چشم‌ها بعد از ۴ تا ۶ هفته برطرف می‌شود. فقط در برخی از موارد نادر است که تورم اطراف چشم ها دیرتر بهبود پیدا می‌کند.
مدت زمانی که زمان می‌برد تا ورم چشم های شما بهبود پیدا کند، بسته به این است که چه مقدار از بوتاکس به ماهیچه چشم انتقال یافته است و تا چه میزان بوتاکس در ماهیچه چشم تاثیر گذاشته است.

البته دوز کمتری از بوتاکس به ماهیچه های چشم انتقال پیدا می‌کند و در مواردی که میزان بیشتری از بوتاکس به ماهیچه های چشم منتقل شده است، تورم چشم‌ها تا چندین ماه ادامه می‌یابد.
ورم چشم امکان دارد ظاهری غیر طبیعی برای شما به وجود بیاورد اما زمانی که این ورم از بین برود، همه چیز به حالت ایده آل قبل بازمی‌گردد.

پرسش و پاسخ در مورد کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس

عوارض استفاده از برند هاي غير استاندارد و نامرغوب بوتاكس چه چیزی است؟

بوتاکس‌های استاندارد عوارض بسیار نادری دارند ولی انواع متفرقه آن میتوانند باعث عوارض گوناگونی از جمله شوک آنافیلاکسی، حساسیت و قرمزی شدید و یا افتادگی پلک شوند.

آیا می توان بعد با ماساژ محل بوتاکس آنرا از بین برد؟

شواهد علمی نیست که مشخص کند می توان رفع کردن بوتاکس را سرعت بخشید. اما ماساژ جریان خون را بیشتر کرده و متابولیسم را در آن ناحیه افزایش می دهد و سرعت ساخت مجدد آنرا افزایش می دهد. بنابراین تا زمانی که موضع نرم هست نباید صدمه ای وارد کنید. انتظار زیادی نداشته باشید که بلافاصله پس از ماساژ تغییرات را شاهد باشید.

تورم بافت لنفاوی ابرو و پلک مجاور چیست ؟

احتمال این عارضه کم است و بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که سابقه‌ی تورم و ادم در ناحیه‌ی ابرو و پلک دارند، به ویژه آن‌هایی که دچار پف صبگاهی چشم می‌شوند. همچنین التهاب ملتحمه و شل شدن و افتادگی بافت بین دو ابرو، می‌توانند باعث بیشتر شدن احتمال این عارضه شوند.

5/5 - (12 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی بهارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *